The fresh dean of the Military Faculty of the Academy

polska-zbrojna.pl 4 months ago

2 sierpnia w Sali Tradycji Akademii Sztuki Wojennej (ASzWoj) odbyła się uroczystość przekazania i przejęcia obowiązków na stanowisku Dziekana Wydziału Wojskowego Akademii.

Pan pułkownik dr Jacek Joniak po upływie ponad trzech lat pełnienia obowiązków Dziekana Wydziału Wojskowego przekazał obowiązki swojemu następcy panu dr. Krzysztofowi Motackiemu, generałowi dywizji w stanie spoczynku.

Ceremonia przekazania dowodzenia rozpoczęła się od odczytania rozkazu o zmianie na stanowisku Dziekana Wydziału Wojskowego. Doniosłym momentem uroczystości było przekazanie przez zdającego obowiązki płk. dr. Jacka Joniaka insygniów dziekańskich obejmującemu obowiązki dr Krzysztofowi Motackiemu, gen. dyw. w st. spocz.

REKLAMA

Rektor Akademii dr Mieczysław Gocuł, generał w stanie spoczynku, dziękując płk. dr. Jackowi Joniakowi za dotychczasową służbę na stanowisku Dziekana Wydziału Wojskowego zaznaczył: - Dorobek i działalność służbowa Pana pułkownika przełożyły się też na dorobek dydaktyczny pułkownika Joniaka, za co w imieniu całego wydziału, społeczności Akademii, ale również studentów mam prawo i obowiązek podziękować Panu pułkownikowi za wkład Jego pracy i osiągnięcia.

Dziękując za realizację zadań płk. Joniakowi na stanowisku Dziekana Wydziału Wojskowego, rektor Akademii podkreślił także dyspozycyjność i gotowość do realizacji stawianych zadań. - Za to, iż nie tylko w tych godzinach służbowych realizował zadania jako Dziekan Wydziału Wojskowego, ale też zawsze był wszędzie tam, gdzie wymagała tego sytuacja, gdzie wymagała tego chwila. (…)Miałem okazję obserwować działania Pana pułkownika Joniaka w naszym ćwiczeniu międzynarodowym Joint Resolve, w przygotowaniu i realizacji tego ćwiczenia, wreszcie zapoznałem się również z opiniami naszych sojuszników. (…)Za te wszystkie osiągnięcia, tych, których nie wymieniłem, których nie znam, a które prawdopodobnie gdzieś drzemią u Pana, serdecznie Panu dziękuję. Kawał dobrej roboty i służby – podsumował w swoim przemówieniu na temat dotychczasowej działalności służbowej osiągnięcia pułkownika Joniaka generał Gocuł.

Witając w gronie pracowników Akademii nowego Dziekana Wydziału Wojskowego, generał Gocuł podkreślił ogromny bagaż doświadczeń i praktyki jaką zgromadził przez lata swojej służby wojskowej dr Krzysztof Motacki, generał dywizji w stanie spoczynku. - Mieliśmy okazję z Panem Generałem wspólnie realizować zadania w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, kiedy Pan Generał był szefem zarządu P3 i P7, kiedy realizowaliśmy wspólne trudne zadania przygotowujące nas do Szczytu NATO w Newport, później do Szczytu NATO w Warszawie. Wspólnie ustalaliśmy koncepcję funkcjonowania Międzynarodowej Dywizji. (…)Pan generał Krzysztof Motacki miał okazję, a ja przyjemność, realizować wspólne zadania również w trakcie naszej współpracy międzynarodowej. Wspólnie odbywaliśmy wizyty u naszych sojuszników, wizyty u naszych szefów obrony zaprzyjaźnionych ,sojuszniczych państw – podkreślał rektor Akademii.

Przedstawiając sylwetkę nowego Dziekana Wydziału Wojskowego, generał Gocuł zaakcentował także bogaty dorobek doświadczeń, jakie generał Motacki zdobył podczas służby poza granicami kraju, na misjach wojskowych. - Bogate doświadczenie to nie tylko praca w sprawie generalnej, to nie tylko praca nad stanowiskiem dowódcy brygady, czy nad stanowisku dowódcy dywizji. To również ogromny bagaż doświadczeń praktycznych z realizacji zadań poza granicami kraju. To ogromny bagaż doświadczeń, których nie ma substytutu. To doświadczenie, którego nie można wymienić, którego nie można odczytać z książki, którego nie można wykuć na pamięć w czasie zajęć. (…)Zarówno Liban, jak Bośnia i Hercegowina, Irak i Afganistan są tymi miejscami bardzo skrajnymi – mówił generał Gocuł.

Podsumowując swoją wypowiedź na temat nieprzeciętnego doświadczenia jakim może poszczycić się generał Motacki – zarówno doświadczenia podczas służby w kraju i w strukturach międzynarodowych, generał Gocuł podkreślił świadomość zmiany i potrzeby podnoszenia poziomu dydaktycznego w Akademii na wyższy poziom, poprzez pozyskiwanie doświadczonej kadry. - Ten bagaż doświadczeń, ta praktyka, którą Pan generał Motacki niesie, jest tym czego ja oczekuję w Akademii a sylwetka Pana generała, która w moich kategoriach wartości wypełnia te standardy, na które ja stawiam – zaznaczył rektor Gocuł.

Życząc wielu osiągnięć i satysfakcji w realizacji zadań w nowej roli, rektor Akademii zwrócił się do zgromadzonych na uroczystości o wsparcie dla nowego dziekana Wydziału Wojskowego – wydziału kluczowego dla rembertowskiej Akademii, który kształci m.in. oficerów na najważniejsze stanowiska w Siłach Zbrojnych RP oraz prowadzi działalność ekspercką i badawczo – naukową w obszarach zainteresowania SZ RP. - Proszę o pełne wsparcie dla Pana generała Motackiego – nie tylko jako wsparcie dla człowieka, ale wsparcie dla całej organizacji, całego tego ważnego organizmu jakim jest Wydział Wojskowy i przez to cała Akademia – zakończył swoje przemówienie generał Gocuł.

Po wręczeniu mu nagrody rzeczowej oraz dyplomu uznania, swoją służbę na stanowisku Dziekana Wydziału Wojskowego podsumował płk dr Joniak. - Miałem zaszczyt oraz przywilej dowodzić Wydziałem Wojskowym przez ponad 3 lata. Było to w trudnym okresie (pandemia covid) – wymagało to od nas przeplanowywania, zmiany wielu przedsięwzięć, zmiany wcześniejszych planów. Ale zapewniam Panie Dziekanie iż z tym składem osobowym który w tej chwili jest, który się sprawdził w tym trudnym okresie można się dalej rozwijać i stawać przed kolejnymi wyzwaniami – zwracał się do swojego następcy pułkownik Joniak. Na zakończenie wystąpienia płk dr Joniak podziękował wszystkim podwładnym, przełożonym i współpracownikom za dotychczasową współpracę, jednocześnie deklarując swoją pomoc i wsparcie dla swojego następy i gotowość do realizacji kolejnych wyzwań i zadań.

Rozpoczynający realizację zadań na stanowisku Dziekana Wydziału Wojskowego dr Krzysztof Motacki, gen. dyw. w st. spocz. w swoim przemówieniu podkreślił prestiż ale i wielką odpowiedzialność jaką niesie za sobą realizacja zadań na nowym stanowisku. - Przejęcie obowiązków Dziekana Wydziału Wojskowego to ogromny zaszczyt, ponieważ zaszczytem jest kierowanie tak wspaniałym zespołem który zostawia mi mój poprzednik i za to panie pułkowniku serdecznie dziękuję. Ale jest to również przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Żyjemy w czasach złych, w czasach niebezpiecznych a gotowość bojowa to przede wszystkim ludzie. I chociaż każdy człowiek jest istotny to szczególna odpowiedzialność spoczywa na dowódcach, liderach czyli absolwentach naszej Akademii i mam tego pełną świadomość. Moim ostatnim zadaniem w służbie czynnej było sformowanie, wyszkolenie i międzynarodowa certyfikacja i osiągnięcie pełnej gotowości przez dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód. Dowództwa wielonarodowe z reguły mają swoją myśl przewodnią, swoje motto. Ja biorąc pod uwagę ten czas w którym byliśmy, krótki, zadania które mieliśmy wykonać, przyjąłem motto: „FACTA NON VERBA – czyny nie słowa”. Myślę iż to jest na tyle uniwersalne iż znajdzie zastosowanie również tutaj. Panie Rektorze jestem przekonany, iż Wydział Wojskowy zrobi wszystko, aby nasi absolwenci byli w pełni gotowi do obecnych i przyszłych wyzwań – mówił generał Motacki.

***
Dr Krzysztof Motacki, generał dywizji w stanie spoczynku jestem absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1984) oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (1994). Ukończył również Podyplomowe Studium Zarządzania i Marketingu na Politechnice Gdańskiej, Podyplomowe Studia Operacyjno – Strategiczne, Podyplomowe Studium Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej oraz wiele specjalistycznych kursów w Polsce i za granicą.

Po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych pełnił kolejno funkcje dowódcy plutonu, oficera sztabu, dowódcy kompanii i wreszcie zastępcy dowódcy 14 Batalionu Rozpoznawczego w Giżycku, a następnie, w latach 1991 – 1992, zastępcy komendanta Ośrodka Szkolenia Specjalistów Rozpoznania Ogólnowojskowego. Po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej objął stanowisko szefa S2 w 4 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Orzyszu. W latach 1995 – 1996 był oficerem operacyjnym w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Libanie.

Po powrocie z Libanu służył na wielu stanowiskach w 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku, m.in. jako szef sztabu – zastępca dowódcy i zastępca dowódcy. W tym czasie był również zastępcą dowódcy, a następnie dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie (1999 – 2000) oraz szefem G-7 w Wielonarodowej Dywizji Centrum – Południe w Iraku (2004 – 2005). W 2006 roku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie. W 2007 roku ponownie znalazł się w Iraku jako szef sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum – Południe. Następnie służył na stanowisku szefa oddziału w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie.

W latach 2009 – 2012 był dowódcą 2. Brygady Zmechanizowanej w Budowie. W tym czasie był też zastępcą dowódcy ds. koalicji regionu wschodniego w Islamskiej Republice Afganistanu (2010 – 2011). W latach 2012 – 2013 był szefem sztabu – zastępcą dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W 2013 rozpoczął służbę w Zarządzie Planowania Operacyjnego P3 w Sztabie Generalnym jako zastępca szefa zarządu a następnie jako szef zarządu. W latach 2015 – 2017 był szefem Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 w Sztabie Generalnym.

W 2017 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód w Elblągu. Dowództwo zostało ocenione w ramach procesu certyfikacji przez Allied Land Command (LANDCOM), znajdujące się w Szmirze, w Turcji i 6 grudnia 2018 roku osiągnęło Pełną Gotowość Operacyjną.
2 listopada 2021 zakończył zawodową służbę wojskową.

Uzyskane nagrody i wyróżnienia generała Motackiego w czasie pełnienia służby zawodowej
Ordery i odznaczenia
Krzyż Zasługi – Złoty – 2004
Krzyż Zasługi – Brązowy – 2000
Medal za Długoletnią Służbę - Złoty - 2021
Gwiazda Iraku – 2008
Gwiazda Afganistanu – 2011
Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” – Złoty – 2009
Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” – Srebrny – 2004
Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” – Brązowy – 1989
Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” – Złoty – 2004
Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” – Srebrny – 1997
Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” – Brązowy – 1990
Odznaka okolicznościowa „Medal 100-lecia ustanowienia SG WP” – 2018
Medal Pamiątkowy Wielonarodowej Dywizji Centrum – Południe w Iraku – 2004
Odznaka „Za Zasługi dla ZKRPiBWP” – 2012
Medal NATO za udział w misji w Iraku – 2005
Medal NATO za udział w misji w Bośni i Hercegowinie – 1999
Medal "W Służbie Pokoju" za udział w misji UNIFIL – 1995
The Meritorious Service Medal – 2011
Inne odznaczenia
Złoty Medal za Zasługi dla Klubów Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino – 2009
Złoty Krzyż Honorowy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – 2012
Medal "60 Lat Udziału Polski w Misjach Poza Granicami Państwa" – 2015
Medal „W służbie Bogu i Ojczyźnie” – 2018
Medal Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – 2021
Medal 100-lecia Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego „Soli Deo Gloria” – 2021
The Lithuanian Armed Forces Divisions Medal of Distinction - 2021
Inne wyróżnienia
Wpisanie zasług do "Księgi Honorowej Wojska Polskiego" – 2015
Szabla Honorowa Wojska Polskiego – 2016
Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych RP – 2011
Odznaka Honorowa Wojsk Lądowych – 2018
„Buzdygan” Polski Zbrojnej – 2018

Tekst: ppłk Justyna Balik

red. PZ
Read Entire Article