The crisis challenge for logistics

polska-zbrojna.pl 3 months ago

Żołnierze i pracownicy wojska z 10 Brygady Logistycznej z Opola są niezbędnym ogniwem operacji przeciwpowodziowej. Nie tylko dowożą ludności żywność i wodę, dbają również o działających tam wojskowych z jednostek operacyjnych i pododdziałów WOT-u. O zadaniach postawionych przed logistykami rozmawiamy z ppor. Dominiką Góralską-Chmielarz, rzecznik prasową 10 BLog.

Opolscy logistycy z wodą pitną dotrali do punktów w Nysie. Potrzebujący już korzystają z pomocy wojska.

Jakie zadania w związku z zagrożeniem powodziowym realizuje na południu Polski 10 Brygada Logistyczna?

Ppor. Dominika Góralska-Chmielarz: Ich zakres jest naprawdę bardzo szeroki, ponieważ obejmują one zarówno działania bezpośrednio na rzecz ludności, poprzez wsparcie różnego typu służb, aż po zabezpieczenie wojsk operacyjnych oraz wojsk obrony terytorialnej.

Jakie działania wykonujecie na rzecz ludności cywilnej?

Tam, gdzie została zarządzona ewakuacja, pomagamy przy jej sprawnym przeprowadzeniu. Rozpoczęliśmy także dostawy żywności oraz wody pitnej dla poszkodowanych przez powódź. To drugie zadanie traktujemy priorytetowo, gdyż mamy świadomość, iż logistycy dysponują dużą liczbą cystern oraz wykwalifikowanymi żołnierzami.

A działania na rzecz służb?

To przede wszystkim pomoc w transporcie, na przykład straży pożarnej czy pogotowia energetycznego, na miejsce akcji. Takie służby jak energetycy nie mają bowiem swoich pojazdów, które mogą służyć do bezpiecznego poruszania się w terenie zagrożonym zalaniem albo już zalanym.



Trzecim obszarem, choć na pewno nie jest to zadanie najmniej ważne, jest wsparcie jednostek operacyjnych oraz wojsk obrony terytorialnej, które skierowano do bezpośrednich działań.

W tym przypadku koncentrujemy się na organizacji żołnierzom odpowiednich warunków do służby – zapewniamy wyżywienie i zakwaterowanie, czyli miejsce do wypoczynku po wyczerpującej służbie. Oczywiście na naszych barkach jest również zabezpieczenie logistyczne operacji, czyli m.in. dostawy materiałów pędnych i smarów do setek pojazdów zaangażowanych w operację antykryzysową. Zajmujemy się także transportem specjalistycznego sprzętu, takiego jak PTS-y. Tylko my, a dokładniej nasz 82 Oleśnicki Batalion Ewakuacji Sprzętu, mamy w swojej dyspozycji odpowiednie do tego zestawy niskopodwoziowe oraz kierowców z uprawnieniami do przewozu takich pojazdów.

To jednak nie wszystko, powierzono wam również kwestie mobilizacyjne.

Dokładniej zabezpieczenia rezerwistów, którzy są powoływani do służby w związku z sytuacją kryzysową. Mamy na terenie naszego garnizonu przygotowane dla nich kontenery mieszkalne oraz specjalistyczne, jak pralnie i łaźnie, w których będą mieli dobre warunki do wypoczynku.



Już niedługo dostaniecie wsparcie drugiej brygady logistycznej – 1 BLog z Bydgoszczy.

Bardzo się cieszymy, iż nasi koledzy z bydgoskiej brygady nas wesprą, ponieważ zadań gwałtownie przybywa, a nasze zasoby, ludzkie i sprzętowe, nie są przecież nieograniczone. Specjalistyczny sprzęt, jak cysterny wody, zestawy niskopodwoziowe, HIAB-y, agregaty czy kontenery są teraz na wagę złota. Do tego sprzętu potrzeba jeszcze wyspecjalizowanego żołnierza. W zasadzie tylko podobna do naszej jednostka wojskowa jest w stanie działać na takim kierunku logistycznym, na jakim aktualnie działamy. w tej chwili najbardziej poszukiwani są kierowcy kat. C oraz C+E.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski
Read Entire Article