Seeing the future

polska-zbrojna.pl 2 months ago

Wyświetlanie holograficznej mapy terenu czy wnętrz budynków tuż przed oczami żołnierza to obraz znany z filmów albo gier science fiction. Polacy z Sunway Network sprawili, iż nie tylko z takich rozwiązań niedługo będzie można korzystać na polu walki. Okulary Sunway Vision już teraz zastępują kilka urządzeń jednocześnie, zapewniając komfort użytkowania i prostotę obsługi.

Firma Microsoft pracuje nad nowoczesnym systemem optycznym dla armii amerykańskiej od 2018 roku. Program IVAS (Integrated Visual Augmentation System – Zintegrowany System Rozszerzonej Wizualizacji) pochłonął już ponad 22 mld dolarów. Jest stale rozwijany i ulepszany, gdyż US Army dąży do tego, by IVAS stał się standardowym wyposażeniem żołnierza przyszłości, określanego też mianem Augmented Soldier. Tymczasem w Polsce powstał Sunway Vision – zintegrowany system okularów MR (Mixed Reality) do zadań terenowych, zaprojektowany z myślą o profesjonalistach działających w wymagających warunkach.

Światowa premiera Sunway Vision miała miejsce na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Firma Sunway Network zaprezentowała tam również Sunway Shot, czyli laserowy trenażer strzelecki, podkreślając wzrost zainteresowania tworzeniem zaawansowanej technologii do celów obronnych.

REKLAMA

– Żyjemy w świecie nowych wyzwań geopolitycznych. Mamy nowe ryzyka klimatyczne i migracyjne. Mamy bardzo dużą polaryzację społeczną. Do tego dochodzi szereg innych wyzwań, takich jak sztuczna inteligencja czy cywilizacyjne różnice w systemach politycznych. To wszystko powoduje, iż świat wchodzi w zupełnie nową erę. Według banku Morgan Stanley jesteśmy dopiero na początku wielkiego zainteresowania i zwiększenia budżetów na obronność, odstraszanie – mówił na wstępie prezentacji nowego produktu Rafał Plutecki, prezes Sunway Network.
Sunway Vision to okulary z rozszerzoną rzeczywistością, które wyświetlają informacje i obrazy z pola walki, uzupełnione o GPS, kompas, żyroskop, akcelerometr oraz widzenie nocne i termiczne. Polska firma stworzyła pierwsze gogle już osiem lat temu, ale dopiero najnowszy prototyp został opracowany pod kątem militarnym.
– Już dzisiaj nasz prototyp jest na tyle zaawansowany, iż będziemy w tym roku przyjmować pierwsze zapytania od wojska. Mamy nadzieję, iż od przyszłego roku będziemy mogli dostarczać nasze produkty – mówił prezes Sunway Network.

Arnold Adamczyk, twórca technologii Sunway Vision, podkreślił na wstępie, iż ten system okularów nie jest dodatkowym ekwipunkiem i ciężarem. Wręcz przeciwnie – jego celem jest zastąpienie wielu istniejących urządzeń, które żołnierz musi lub chciałby nosić w trakcie wykonywania zadania. Sunway Vision ma dwie kamery termowizyjne, które pozwalają na rejestrację obrazu 3D. Mając przed oczami transparentny wyświetlacz, żołnierz widzi otoczenie z nałożonym obrazem termowizyjnym. Jest to cecha wyróżniająca Sunway Vision na tle konkurencji.

Okulary mają także kamery nocnego widzenia z wykorzystaniem światła zastanego, co zapewnia widoczność w pełnym kolorze. Ponadto zastosowano w nich dalmierz laserowy (Lidar) z wymiennym teleobiektywem pozwalający na obserwację obiektu w odległości powyżej 1 km. Sunway Vision jest wyposażony również we wbudowany magnetometr, żyroskop i GPS, a wszystkim zawiaduje niewielkich rozmiarów, ale bardzo mocny komputer Intel 7 Ultra i7-1365H z 32 GB RAM, Intel Arc 2 AI Accelerator i wbudowanymi dwoma złączami Thunderbolt.

Jedną z największych zalet Sunway Vision jest to, iż użytkownik cały czas patrzy na świat przez przezroczyste szkła. Można zastosować warianty przyciemniające, zasłaniające twarz w celach ochronnych, jednak w żadnym wypadku nie traci się widzenia peryferyjnego. – Wiele urządzeń, które zakładamy do obserwacji nocnej, lornetki i inne przyrządy zasłaniają nam to widzenie peryferyjne. Widzimy tylko wycinek przestrzeni – mówił Adamczyk.

Taki problem występuje m.in. we wspomnianych goglach IVAS. Jak wynika z oficjalnych raportów, inne bolączki amerykańskiego konceptu to chociażby dyskomfort użytkowania i skomplikowany interfejs. Tymczasem cała obsługa Sunway Vision odbywa się dzięki jednego przycisku, nie trzeba zdejmować całego hełmu, by ściągnąć okulary, otwarta konstrukcja zapobiega parowaniu szkieł itp. Waga kompletnego systemu to niespełna 1,5 kg (moduł okularów, komputer, akumulator).

Prototyp zaprezentowany w Kielcach miał sześć funkcji: szkoleniowe sterowanie dronem w VR, holograficzną prezentację map i obiektów przestrzennych, widzenie termiczne, widzenie nocne, pomiar odległości i nawigację na bazie map Google. To jednak tylko początek, gdyż twórcy Sunway Vision planują w przyszłości stworzenie „czegoś na wzór AppStore”, z którego będą mogły korzystać uprawnione instytucje, osoby i firmy.

Gotowe egzemplarze Sunway Vision planowo mają docierać do pierwszych nabywców już w styczniu 2025 roku.

Jakub Zagalski
Read Entire Article