Police apprehended a looter who robbed a volunteer fighting the flood

dailyblitz.de 2 months ago

W innym incydencie, tym razem w Kłodzku, funkcjonariusze zatrzymali 42-latka, który skradł sprzęt elektroniczny o wartości ponad 5 tysięcy złotych. Mieszkaniec miasta, wykorzystując fakt, iż ofiara suszyła swój sprzęt po powodzi, postanowił wzbogacić się kosztem poszkodowanej osoby.

Sprawca został schwytany dzięki szybkiemu i skutecznemu działaniu kłodzkiej policji. Za kradzież zuchwałą, zgodnie z decyzją sądu, najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. W myśl obowiązujących przepisów za tego rodzaju przestępstwo grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Wzmożone patrole policji i Żandarmerii Wojskowej

Tereny dotknięte powodzią są nieustannie patrolowane przez funkcjonariuszy policji oraz Żandarmerię Wojskową. Ich obecność ma na celu nie tylko zapobieganie kradzieżom, ale również monitorowanie sytuacji w ewakuowanych miejscowościach. Mieszkańcy, którzy opuścili swoje domy w związku z zagrożeniem, mogą liczyć na ochronę swojego dobytku.

Policja informuje, iż wszelkie kradzieże będą surowo karane. Przykładem mogą być wyroki, które zapadły w trybie przyspieszonym na terenie objętym powodzią.

Szybkie wyroki za kradzieże na terenach powodziowych

Niektóre z przestępstw zostały rozstrzygnięte w trybie przyspieszonym, co pokazuje, jak poważnie traktowane są tego typu przestępstwa w sytuacjach kryzysowych.

W czwartek w Sądzie Rejonowym w Kłodzku na pół roku więzienia skazano osobę, która ukradła alkohol i wodę mineralną ze sklepu w Lądku-Zdroju. Z kolei wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk poinformował, iż Damian S. z Bolesławca został skazany na osiem miesięcy bezwzględnego więzienia za kradzież dwóch pomp zanurzeniowych o łącznej wartości 1400 złotych z zalanej posesji.

Dzień i noc, nieprzerwanie policjanci wspólnie z @Zandarmeria pilnują opuszczonych domów powodzian przed szabrownikami. Nocne patrole chronią dobytek tych, którzy musieli uciekać przez wodnym żywiołem. Nikt nam nie umknie! Żaden szabrownik nie pozostanie bezkarny!… pic.twitter.com/DGymK49Er4

— Polska Policja (@PolskaPolicja) September 21, 2024

Walka z kradzieżami w czasach katastrof naturalnych

Kradzieże podczas katastrof naturalnych to przestępstwa szczególnie bulwersujące. Osoby, które w tych trudnych chwilach zamiast pomagać, wykorzystują sytuację do własnych korzyści, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi. Policja apeluje do mieszkańców o zgłaszanie wszelkich podejrzanych zachowań i współpracę w celu wyeliminowania szabrownictwa.

Funkcjonariusze zapowiadają kontynuację wzmożonych patroli na terenach objętych powodzią, a każdy przypadek kradzieży będzie traktowany z należytą powagą.

Co grozi szabrownikom?

Za kradzież zuchwałą, zgodnie z polskim kodeksem karnym, grozi kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. W sytuacjach kryzysowych, jak powódź, gdzie szkody są ogromne, a ofiary często tracą dorobek całego życia, sądy często wymierzają surowe kary, aby odstraszać potencjalnych przestępców i zapewnić mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.


Policja przypomina: Każda kradzież będzie ścigana z całą stanowczością, a sprawcy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi. Ochrona mienia ofiar powodzi i pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa to priorytety działań funkcjonariuszy na terenach dotkniętych katastrofą.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Read more:
Policja ujęła szabrownika, który okradł wolontariuszkę walczącą z powodzią

Read Entire Article