MPs chose the patrons of 2025

polska-zbrojna.pl 4 months ago

Sejm przyjął w środę uchwały w sprawie ustanowienia patronów 2025 roku. Wśród nich znaleźli się bohaterowie w mundurach Wojska Polskiego: polscy oficerowie, ofiary zbrodni katyńskiej dokonanej wiosną 1940 roku oraz gen. Kazimierz Sosnkowski, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.


Naczelny Wódz gen. Kazimierz Sosnkowski z żołnierzami 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Castel di Sangro, 30.03.1944 r. Fot. NAC

– Sejm ustawiając rok 2025 Rokiem Polskich Oficerów z Katynia, Miednoje i Ostaszkowa przypomina ich jako żywe postacie reprezentujące wolną Polskę – suwerenne, dumne państwo – napisano w uchwale, którą posłowie przyjęli jednogłośnie. W przyszłym roku przypada 85. rocznica mordu na blisko 22 tysiącach polskich obywateli, którzy zginęli na mocy rozkazu władz ZSRS.

– Zbrodnia ludobójstwa, której dokonano wiosną 1940 roku jest bezprzykładnym w historii mordem na przedstawicielach polskiej inteligencji i polskich elitach państwowych – przypomniano w uchwale. Podkreślono także, iż kłamstwo, iż zbrodni dokonali Niemcy było fundamentem PRL, a prawda o tej zbrodni jest fundamentem niepodległej Polski.

REKLAMA

Jak mówiła Joanna Lichocka, posłanka PiS, Sejm chce, aby tą uchwałą przypomniano postacie katyńskich ofiar, ludzi o ogromnych zasługach dla Polski, bezkompromisowych patriotów. – Ustanawiając taki zbiorowy patronat wyrażamy szacunek do tych bohaterskich postaci – zaznaczył Henryk Szubiński (KO). Natomiast Tadeusz Samborski z klubu PSL-Trzecia Droga dodał, iż uchwała to godne uhonorowanie polskich bohaterów, którzy są symbolami umiłowania ojczyny.

Kolejnym patronem 2025 roku będzie, także jednogłośną decyzją posłów, gen. Kazimierz Sosnkowski. Mówiąc o tej postaci Piotr Babinetz z PiS zauważył, iż zapisane w historii Polski zasługi generała to konsekwentna walka o niepodległość, praca dyplomatyczna na arenie międzynarodowej, myślenie i działanie w imię polskiej wspólnoty narodowej i politycznej oraz zjednoczenie Polaków wobec wielkich zagrożeń niepodległości.

Z kolei Krzysztof Mieszkowski z KO zaznaczył, iż generał był niezwykłą osobowością i człowiekiem o szerokich horyzontach. – Gen. Sosnkowski to jeden z najwierniejszych żołnierzy Rzeczpospolitej i jedna z najwybitniejszych postaci II RP – podkreśliła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). I dodała, iż ustanowienie go patronem 2025 roku będzie doskonałą okazja, aby upamiętnić jego niezliczone zasługi na polu wojskowym i politycznym.

W przyszłym roku będzie obchodzona 140. rocznica urodzin Sosnkowskiego. Generał przeszedł do historii jako symbol wytrwałej walki o niepodległość, znakomity organizator Wojska Polskiego i niezłomny orędownik sprawy polskiej na arenie międzynarodowej.

W uchwale przypomniano jednocześnie dokonania generała, m.in. to, iż w 1908 roku założył Związek Walki Czynnej będący zalążkiem przyszłego wojska polskiego. Był też szefem sztabu I Brygady Legionów Polskich, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w czasach II RP był ministrem spraw wojskowych i inspektorem armii.

We wrześniu 1939 roku gen. Sosnkowski dowodził frontem południowym, następnie na uchodźstwie był ministrem ds. krajowych, a od 1943 roku Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. – Wspierał organizacje i działalność Armii Krajowej w okupowanym kraju i sprzeciwiał się ustępstwom wobec sowietów – czytamy w uchwale. Po wojnie generał zamieszkał w Kanadzie. Zmarł w 1969 roku, a po 23 latach jego prochy złożono w Katedrze św. Jana w Warszawie.

Posłowie ustanowili rok 2025 także Rokiem pisarza Stefana Żeromskiego, malarki Olgi Boznańskiej, poety Antoniego Słonimskiego i rzeźbiarza Franciszka Duszeńko, a także Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie.

AD
Read Entire Article