„Gaudeamus igitur” w ASzWoj-u

polska-zbrojna.pl 2 months ago

Akademia Sztuki Wojennej przekształci się w Uniwersytet Obrony Narodowej – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, szef MON-u, podczas inauguracji roku akademickiego na tej warszawskiej uczelni. W tym roku akademickim mają zostać spełnione wszystkie potrzebne do tego wymogi prawne. Naukę w ASzWoj-u rozpoczęło 2400 słuchaczy.

– To jeden z najważniejszych ośrodków nauki, edukacji i strategii dla bezpieczeństwa państwa polskiego – mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w Warszawie podczas uroczystego apelu inaugurującego rok akademicki 2024/2025 w Akademii Sztuki Wojennej. Podziękował też studentom, którzy wybrali naukę w akademii. – Inwestujecie w swoją przyszłość, a my inwestujemy w waszą przyszłość i jednocześnie przyszłość Polski – podkreślił. Minister zaznaczył, iż zainteresowanie studiami w szkołach wojskowych, zarówno na kierunkach wojskowych, jak i cywilnych, jest ogromne. – W tym roku było średnio sześciu kandydatów na jedno miejsce, co pokazuje, jak ważne są te uczelnie i jakie mają znaczenie w formowaniu polskiej armii – mówił Kosiniak-Kamysz.

Szef MON-u dodał, iż szkoły te, w tym ASzWoj, są istotne także dla cywili, m.in. dlatego iż przygotowują samorządowców do działań kryzysowych. – Ostatnia powódź pokazała, iż potrzebujemy jeszcze większej edukacji na temat działań kryzysowych – stwierdził.

REKLAMA

Minister mówił również o planach przekształcenia akademii w Uniwersytet Obrony Narodowej. – Do tego przejścia uczelni na kolejny poziom działań akademickich potrzebna jest zmiana ustawowa, do której się przygotowujemy – zapowiedział wicepremier. Dodał, iż w tym roku akademickim mają zostać spełnione wszystkie przewidywane prawem wymogi, aby akademia mogła stać się uniwersytetem. Na koniec szef MON-u życzył słuchaczom i pracownikom, aby był to dobry i mądry rok dla nich i uczelni.

O zmianach w ASzWoj-u mówił także gen. w st. spocz. dr Mieczysław Gocuł, rektor akademii. – Opracowaliśmy nową strategię na lata 2024–2035, która ma nas przygotować do sprostania wyzwaniom przyszłości – stwierdził generał. Jak wyjaśnił, integruje ona innowacyjne metody kształcenia z nauką, nowymi technologiami oraz wiedzą płynącą z doświadczeń współczesnych konfliktów.

– Musimy przygotować nowe pokolenia liderów zdolnych nie tylko do obrony naszego kraju, ale także do wyznaczania kierunków jego rozwoju, dlatego kładziemy nacisk na interdyscyplinarność kształcenia, nowoczesne umiejętności, takie jak zarządzanie kryzysowe, analiza zagrożeń cybernetycznych oraz kooperacja między instytucjami państwowymi i międzynarodowymi – wyliczał gen. Gocuł.

Rektor podkreślił też, iż Akademia Sztuki Wojennej od dekad stanowi fundament polskiego szkolnictwa wojskowego, kształcąc pokolenia oficerów, dowódców i specjalistów, którzy oddają swoje życie służbie Rzeczypospolitej. – Nasza dewiza „Szanujemy tradycje – budujemy przyszłość” zobowiązuje nas do odważnego patrzenia w przyszłość – zaznaczył generał.

Po apelu podczas uroczystej zbiórki rektor uczelni przyjął ślubowanie studentów pierwszego roku i doktorantów oraz wręczył dyplomy doktorom habilitowanym.

Rok akademicki 2024/2025 w Akademii Sztuki Wojennej rozpoczęło 2400 studentów, w tym 1100 pierwszego roku, 45 doktorantów i 250 słuchaczy cywilnych studiów podyplomowych. Będą się kształcić na 12 kierunkach studiów. Dodatkowo, w ramach Systemu Doskonalenia Zawodowego, naukę rozpocznie również blisko 3400 żołnierzy.

Anna Dąbrowska
Read Entire Article