Zwrócenie uwagi na losy weteranów i ich poświęcenie, a także popularyzacja sportów walki to główne cele inicjatywy znanej jako „Projekt Wojownik”, która została zorganizowana już po raz 42. Funkcja gospodarza przypadła 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, a w rolę instruktorów wcielili się m.in. wojskowi, którzy odnoszą sukcesy w sportach walki na międzynarodowych arenach.
Podczas dwudniowych zajęć w ramach 42. edycji „Projektu Wojownik”, które odbyły się 26 i 27 listopada w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, ponad 30 uczestników z różnych jednostek wojskowych miało okazję trenować elementy mieszanych sztuk walki (MMA) pod okiem wykwalifikowanych trenerów i utytułowanych mistrzów. Gwiazdami tej odsłony „Wojownika” byli żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej: st. kpr. Robert Dochód i st. szer. spec. Sandra Kruk.
Realizacja: Jakub Zagalski, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV
REKLAMA
Dochód jest mistrzem kick-boxingu w formule K-1, zdobywcą 1. miejsca w Pucharze Świata (2023), wielokrotnym medalistą Pucharów Europy oraz trzykrotnym mistrzem Polski w K-1. Z kolei Kruk jest sześciokrotną mistrzynią Polski w boksie, wicemistrzynią świata amatorek oraz brązową medalistką mistrzostw Europy. – Pierwszy raz mam kontakt z tym projektem. Jestem bardzo zadowolony, iż mogę wziąć w nim udział – powiedział pierwszego dnia st. kpr. Robert Dochód, który w trakcie prowadzonych przez siebie zajęć zamierzał nie tylko przekazać uczestnikom część swojej wiedzy, ale także zainspirować weteranów do rozpoczęcia lub kontynuowania przygody z taką formą aktywności fizycznej.
„Projekt Wojownik” to cykl zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy – weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych oraz instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Do wzięcia udziału w programie są również zachęcani członkowie rodzin żołnierzy poległych na zagranicznych misjach. Celem projektu jest z jednej strony zwrócenie uwagi na los weteranów i ich poświęcenie, z drugiej zaś popularyzacja sportów walki jako skutecznego sposobu na kształtowanie charakteru, a także budowanie umiejętności oraz nauka radzenia sobie z wyzwaniami emocjonalnymi przez żołnierzy wracających z misji. – Ten projekt łączy wszystkich weteranów. Nie dzieli na weteranów poszkodowanych i pozostałych. Wszyscy jesteśmy równi i cieszymy się z tego powodu, iż w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej znowu możemy realizować „Projekt Wojownik” – mówił gen. bryg. Grzegorz Kaliciak, dowódca 15 BZ.
Giżycka brygada była już gospodarzem „Projektu Wojownik” w 2019 roku. Gen. Kaliciak przyznał, iż ma nadzieję, iż w przyszłości jego jednostka znowu będzie mogła zorganizować te zajęcia. Zwrócił również uwagę na potrzebę docierania z podobnymi projektami do dzieci i młodzieży. – Życzyłbym sobie, żeby nasi weterani byli zapraszani do szkół, bo nasz żołnierz, który realizował zadania poza granicami kraju, to bohater, który powinien przekazywać swoją wiedzę, doświadczenia i dużo pracować z młodymi. My jesteśmy na to gotowi – skwitował generał, który sam służył w Iraku i Afganistanie oraz dowodził słynną obroną ratusza w Karbali (2004).
„Projekt Wojownik” ruszył w maju 2018 roku. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był płk Szczepan Głuszczak, ówczesny szef oddziału multimediów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, który później pełnił funkcję dyrektora Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.