

Donald Trump na początku lutego zapowiedział, iż Stany Zjednoczone wstrzymają wszelkie przyszłe fundusze dla Republiki Południowej Afryki. Powodem mają być, jak twierdzi prezydent USA, przypadki konfiskaty ziemi i złego traktowania „niektórych klas ludzi”. Rozporządzenie w tej sprawie przywódca USA podpisał w piątek, namawiając do emigracji białych mieszkańców RPA, czyli potomków holenderskich, niemieckich i francuskich osadników.
Powodem jest fakt, iż w ubiegłym miesiącu prezydent RPA Cryil Ramaphosa podpisał ustawę, która ułatwi państwu „wywłaszczanie gruntów w interesie publicznym”. Ma to na celu „zniwelowanie różnic rasowych we własności gruntów”, które utrzymują się trzy dekady po upadku apartheidu w 1994 r.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RPA stwierdziło w odpowiedzi na zapowiedź Trumpa, iż „ufa, iż doradcy prezydenta Trumpa wykorzystają okres dochodzenia, aby dokładnie zrozumieć politykę RPA w ramach demokracji konstytucyjnej”. Dodano, iż wiele państw ma podobne przepisy w kwestii wywłaszczania gruntów.
Reakcja białych obywateli RPA
Przedstawiciele grup Afrykanerów nie są jednak zainteresowani ofertą Donalda Trumpa. — Nie chcemy przeprowadzać się gdzie indziej. Jesteśmy rdzennymi mieszkańcami tego kraju i nigdzie się nie wybieramy — powiedział Kallie Kriel, dyrektor generalny Afriforum, grupy promującej interesy osób mówiących po afrykanersku.
— Nie zgadzamy się z polityką Afrykańskiego Kongresu Narodowego — powiedział Flip Buys, lider związku zawodowego Ruch Solidarności. Odniósł się tym samym do głównej partii koalicji rządowej kierowanej przez prezydenta Cyrila Ramaphosę. — Kochamy nasz kraj, a repatriacja Afrykanerów jako uchodźców nie jest dla nas opcją — mówił.
Elon Musk oskarża rząd RPA
Z RPA pochodzi bliski współpracownik Donalda Trumpa, czyli Elon Musk. Miliarder i właściciel m.in. SpaceX urodził się w Pretorii. W 2023 r. umieścił w serwisie X fragment występu polityka Juliusa Malemy, który podczas wiecu śpiewał antyapartheidową piosenkę „Kill the Boer, the farmer” (ang. zabić Bura, farmera). Burowie są potomkami europejskich osadników, m.in. z Holandii, którzy osiedlali się w Południowej Afryce. „Otwarcie naciskają na ludobójstwo białych ludzi w RPA” — stwierdził Elon Musk i oznaczył we wpisie prezydenta RPA.