Signals noticed (06.04.2025)

myslpolska.info 22 hours ago

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 06.04.2025

Polska. W Warszawie odbyła się Gala Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Medalami pamiątkowymi „Myśli Polskiej” uhonorowano pułkownika Tadeusza Kowalczyka (Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej) i Włodzimierza Kowalika. Redaktor naczelny „Myśli Polskiej” Jan Engelgard ogłosił wynik konkursu na najlepszą książkę o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji za rok 2024. W tym roku przypadła ona Wydawnictwu Ośrodka Myśli Polskiej w Krakowie, który wydał w ubiegłym roku między innymi zbiór pism Stanisława Piaseckiego pt: „Prosto z mostu”. Druga część spotkania była poświęcona prezentacji najnowszej książki prof. Stanisława Bielenia „Czas ryzyka w stosunkach międzynarodowych”. Książka zawiera teksty opublikowane na łamach „Myśli Polskiej” i „Sprawach Nauki”. Profesor zaszczycił zebranych znakomitym wykładem na temat tego czym są stosunki międzynarodowe. W spotkaniu udział wzięli członkowie Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego oraz członkowie Klubów Myśli Polskiej (Poznań, Warszawa, Kraków, Głogów, Białystok, Szczecin, Łódź, Pabianice). Obecni byli również: Artur Zawisza, Marcin Masny, Robert Trzaska, Włodzimierz Gorki i Zbigniew Kaźmierczak.

Polska. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) poinformowała, iż w tegorocznych wyborach zarejestrowano 17 kandydatów. w wykazie zgłoszonych kandydatów opublikowanym przez PKW jest łącznie 17 nazwisk. Według kolejności zgłoszeń są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zanberg, Szymon Hołownia, Marek Woch, Maciek Maciak, Joanna Senyszyn, Magdalena Biejat, Marek Jakubiak, Dawid Jackiewicz, Wiesław Lewicki, Romuald Starosielec, Paweł Tanajno, Krzysztof Stanowski. Jest to rekordowa liczba kandydatów zarejestrowanych w pierwszej turze elekcji. Zarejestrowani do tej pory przez PKW kandydaci to: Sławomir Mentzen ( Konfederacji), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Artur Bartoszewicz (ekonomista), Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość), Adrian Zandberg (Razem), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy), Joanna Senyszyn (b. SLD), Magdalena Biejat (Lewica) i Marek Jakubiak (Wolni Republikanie).

Polska. Polska. Przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej swoją konferencję prasową połączoną z pikietą zorganizował Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju) Podczas konferencji mówił o utrudnieniach stawionych jego komitetowi przez niektórych urzędników PKW) Komitet Macieja Maciaka według jego słów złozył ponad 170 000 podpisów.

Polska. Pod Pomnikiem Syreny Warszawskiej odbył się Wiec Kamracki z okazji 5-lecia środowiska skupionego wokół Wojciecha Olszańskiego. Przybyli na niego przedstawiciele środowiska z całego kraju.

Polska. Ekspert d/s górnictwa Jerzy Markowski w „Dzienniku Zachodnim: „Stan polskiego górnictwa węglowego jest dramatyczny. W roku 2024 wydobyto w 17 naszych kopalniach węgla kamiennego zaledwie 44 miliony ton węgla. Warto zauważyć, iż w ciągu ostatnich 14 lat wydobycie zmalało o prawie 42%. W tym samym okresie zatrudnienie zmalało o 37,5% (…) nikt nie chce słuchać pomysłów, co z tym zrobić, licząc na to, iż zapaść ekonomiczno-techniczna naszego górnictwa przyspieszy – tak upragnioną przez elity polityczne niemal wszystkich partii – likwidację polskiego górnictwa!”

Polska. Resort Klimatu zapewniał, iż jednym z jego priorytetów jest zmniejszenie eksportu drewna za granicę. Rzeczywistość daleka jest jednak od obietnic. Z danych, do których dotarł Money, wynika, iż w 2024 roku o ponad 23% wzrósł eksport drewna z Polski, z czego do Chin – o ponad 25%.

Polska. Po 10 latach reaktywowane zostało Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Według organizatorów w tej chwili liczy 300 osób. W 2024 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał w wydanym w orzeczeniu skargę Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej na jego rozwiązanie przez przez sąd w Polsce za dopuszczalną. Trybunał stwierdził, iż Polska naruszyła artykuł 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Polska. Wstrzymanie prac jedynego reaktora atomowego w Polsce, bo nie udało się dostarczyć dokumentacji niezbędnej do wydania zezwolenia na eksploatację. Reaktor „Maria” znajdujący się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku jest wykorzystywany m.in. do wytwarzania radioizotopów. Specjaliści informują: „Zagrożone jest życie tysięcy pacjentów onkologicznych, którzy potrzebują radioaktywnych izotopów do diagnostyki i leczenia. Zagrożony jest łańcuch izotopów medycznych.”

Polska. W Gubinie odbył się protest zorganizowany przez Ruch Obrony Granic (ROG) pod hasłem „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”.

Polska. W Płocku manifestowano przeciwko ośrodkowi dla emigrantów. Ok. 300 osób demonstrowało przed delegaturą urzędu marszałkowskiego, sprzeciwiając się powstaniu tzw. Centrum Integracji Cudzoziemców. W trakcie pikiety zbierano podpisy pod petycją do władz samorządowych o natychmiastowe odstąpienie od utworzenia placówki.

Polska. Były prezydent Polski Bronisław Komorowski powiedział: „Mogę się zakładać, iż absolutna większość osób, które kandydują, a nie mają zaplecza politycznego, po prostu kupiła te głosy od wyspecjalizowanych firm”. Z kolei były premier Leszek Miller stwierdził, że: „Najwyższy czas, żebyśmy wrócili do dobrych wzorców międzywojennych i wprowadzili zasadę wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe, a nie w głosowaniu powszechnym”. Pomysł ten, był forsowany przez kilka organizacji endeckich w latach 90-tych.

Stany Zjednoczone. Weszły w życie 10% cła na niemal wszystkie towary z prawie wszystkich państw świata. To pierwsza część ceł, które ogłosił prezydent USA Donald Trump. Nowe cła nie będą dotyczyć jednak Kanady i Meksyku, na które już wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły 25% podatek. 9 kwietnia wdrożone mają zostać dodatkowe podatki na towary z 57 państw posiadających nadwyżkę w handlu towarami ze Stanami Zjednoczonymi. W tym gronie są Chiny (34%) i Unia Europejska (20%) Cła nałożono również na Japonie (24%), Korea Płd. (25%), Indie (26%), Wietnam (46%), czy Tajwan (32%). Ciągłe zdziwienie u komentatorów wzbudza fakt nałożenia ceł na Izrael i Ukrainę.

Stany Zjednoczone. Amerykanie protestują w wielu miastach przeciwko polityce Donalda Trumpa. Duże demonstracje odnotowano w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Atlancie, Bostonie i Miami. Według „Washington Post” w stolicy manifestowało 100 000 osób. Wśród haseł na transparentach były m.in. „Donald Trump to rosyjski agent” i „Donald Putin”. Mówcy atakowali prezydenta USA Donalda Trupa za: doprowadzenie od masowych zwolnień w sektorze publicznym, tolerowanie wypowiedzi Elona Muska, postawę wobec Ukrainy, popieranie polityki Izraela i nakładane przez niego cła.

Stany Zjednoczone. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio obwinił juntę wojskową w Mjanmie o brak dostępu do pomocy humanitarnej po trzęsieniu ziemi. Rubio odpowiedział: „nie jesteśmy rządem świata” i dodał, iż „USA muszą znaleźć równowagę między globalną działalnością humanitarną a innymi potrzebami i innymi priorytetami”

Stany Zjednoczone. Szef Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE) Elon Musk, podczas spotkania z włoską Ligą Matteo Salviniego mówił o przyszłości relacji USA-Europa i potencjalnych zagrożeniach terrorystycznych. Powiedział między innymi: „Widzimy ogromny wzrost liczby ataków we Włoszech i w Europie. Media starają się zredukować liczbę ataków terrorystycznych, ale coraz częściej dochodzi do zabijania ludzi (…) Zobaczymy masowe ataki, masowe masakry. Taka jest tendencja. To doprowadzi do prawdziwej masakry w Europie (…) Mam nadzieję, iż USA i Europa zdołają zawrzeć bardzo bliskie partnerstwo. Już jest sojusz, ale mam nadzieję, iż będzie jeszcze bardziej zacieśniony i silny”. Środowiska lewackie we Włoszech uznały te słowa, za nienawistne i skierowane przeciwko emigrantom.

Unia Europejska. Według Politico Polska była gospodarzem „tajnej kolacji”. Według portalu Unia Europejska i Wielka Brytania szukają sposobów na dozbrojenie. Nieoficjalne spotkanie zgromadziło wysokich rangą urzędników ministerstw finansów ze Szwecji, Danii, Finlandii, Polski, Holandii i Wielkiej Brytanii. Celem spotkania było przedstawienie pomysłu utworzenia funduszu obronnego, operującego „sprytną inżynierią finansową” i pozostającego poza kontrolą Komisji Europejskiej. Stany Zjednoczone są przeciwne budowie takiego bloku.

Rosja. Siły Zbrojne Ukrainy wykonały zmasowany nalot dzięki dronów dalekiego zasięgu na szereg celów na terenie miast rosyjskich Komunikat rosyjskiego MON brzmi: „Systemy obrony przeciwlotniczej będące na służbie zniszczyły i przechwyciły 49 bezzałogowych statków powietrznych. 16 nad terytorium obwodu woroneskiego, 14 nad terytorium obwodu biełgorodzkiego, 6 nad terytorium obwodu kurskiego, 6 nad terytorium obwodu samarskiego, 3 przechwycone nad terytorium Republiki Mordowii, 1 nad terytorium obwodu briańskiego, 1 nad terytorium obwodu lipieckiego, 1 nad terenem obwodu orłowskiego”.

Ukraina. Były prezydent Ukrainy Wodymołyr Zełenski wyraził swoje niezadowolenie z reakcji USA na rosyjski atak rakietowy w Krzywym Rogu. Jego zdaniem amerykańska odpowiedź była zbyt słaba. Przywódca Ukrainy napisał: „Reakcja ambasady amerykańskiej jest niemile zaskakująca: taki silny kraj, taki silny naród, a taka słaba reakcja. Boją się choćby użyć słowa „rosyjski”.

Ukraina. Rosja przeprowadziła w niedzielę nad ranem zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. W całym kraju ogłaszano alarm powietrzny, a w stolicy, Kijowie, słychać było głośne wybuchy. Mer Witalij Kliczko przekazał wiadomości o rannych oraz licznych pożarach. Według informacji przekazanych przez Onert Rosja zaatakowała Ukrainę rakietami balistycznymi, pociskami manewrującymi odpalonymi przez bombowce strategiczne oraz rakietami z okrętów na Morzu Czarnym.

Ukraina. Jak poinformował Krzysztof Podgórki według danych OSINT rosyjska 5 Samodzielna Gwardyjska Brygada Pancerna rozbiła ukraińską 110 Brygadę Zmechanizowaną zdobywając Wiesiole. Ta potężnie ufortyfikowana wieś miała najważniejsze znaczenie dla ukraińskiej obrony.

Niemcy. Po raz pierwszy w historii Alternatywa dla Niemiec (AfD) znalazła się na pierwszym miejscu, na równi z CDU/CSU, stając się tym samym najsilniejszą siłą polityczną w Niemczech. Liderzy partii zapowiadają, iż to dopiero początek. Wiceszef AfD Markus Frohnmaier powiedział: „W ciągu najbliższych kilku tygodni zostawimy CDU/CSU za sobą”. Szefowa AfD Alice Weidel napisała: „Dogoniliśmy CDU/CSU. Dziękujemy wszystkim!” oraz „AfD jest teraz na równi z CDU/CSU w sondażach! Ludzie nie chcą kolejnego lewicowego rządu, w którym CDU/CSU pozwolą SPD i Zielonym dyktować politykę. Nadszedł czas na prawdziwy obywatelski zwrot polityczny!”.

Hiszpania. W hiszpańskich miastach odbyły się wielotysięczne protesty przeciwko sytuacji na rynku mieszkaniowym i wysokim czynszom. To kolejne tego typu demonstracje w kraju, który walczy z kryzysem mieszkaniowym.

Mjanma. Liczba ofiar śmiertelnych po trzęsieniu ziemi wzrosła do 3360 osób, 4850 osób zostało rannych, a 220 uznaje się dalej za zaginione. Do tej pory przybyły misje ratunkowe z Chin, Rosji i Indii.

Korea Południowa. Tysiące ludzi zgromadziło się w sobotę w stolicy Korei Południowej, Seulu, w proteście przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który utrzymał w mocy decyzję o impeachmencie prezydenta Jun Suk Jeola za ogłoszenie w grudniu stanu wojennego – podała agencja AFP.

Tunezja. Władze Tunezji zlikwidowały prowizoryczne obozy, w których przebywało siedem tysięcy migrantów z Afryki Subsaharyjskiej. Równocześnie rozpoczęto przymusową deportację części z nich. Rząd uzasadnia decyzję tym, iż kraj walczy z bezprecedensowym kryzysem migracyjnym. Tunezja sprzeciwia się masowej migracji. Rzecznik Gwardii Narodowej Hussem Ad-Din Dżebabli powiedział agencji Reutera, iż wielu migrantów zostało aresztowanych za przemoc podczas trwającej operacji.

Libia. Trwa deportacja nielegalnych emigrantów. Trypolis natychmiastowo zawiesił działalność dziesięciu międzynarodowych organizacji humanitarnych, oskarżając je o plan osiedlenia w kraju migrantów z innych części Afryki – poinformował rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISA) Salem Gheith.

Sudan Południowy. Władze Sudanu Południowego zostały poinformowane przez Sekretarza Stanu USA Marco Rubio, iż wszystkie wizy wydane ich obywatelom zostały unieważnione ze skutkiem natychmiastowym. Powodem jest odmowa przyjęcia przez Sudan Południowy swoich deportowanych obywateli.

Read Entire Article