SGWP musi być ostoją wartości

polska-zbrojna.pl 1 month ago

Sztab Generalny Wojska Polskiego to najważniejsze ciało w zakresie planowania, dowodzenia i organizacji polskiej armii – mówił wicepremier i szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów 106. rocznicy powstania tej instytucji. Wspomniał też, iż niedługo ruszy budowa Tarczy Wschód i poinformował o pracach nad ustawą o Karcie Rodziny Wojskowej.

– Jest coś, co spaja Polskę i łączy Polaków: to miłość do Wojska Polskiego, do żołnierzy, szacunek dla służby, ofiarności, oręża polskiego i jego tradycji – mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w Warszawie podczas obchodów 106. rocznicy powstania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Wicepremier podkreślił, iż takie podejście do polskiego wojska to zasługa tych, którzy przez pokolenia je budowali: polskich żołnierzy i ich dowódców. – Tę rolę wypełnia dziś Sztab Generalny WP, najważniejsze ciało w zakresie planowania, dowodzenia i organizacji polskiej armii – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Szef MON-u wspomniał też o rozdzieleniu cywilnej kontroli nad armią od dowodzenia Wojskiem Polskim. – W tym rozdziale jest niezwykle ważna kooperacja i za tę współpracę na rzecz bezpieczeństwa państwa polskiego dziękuję gen. Kukule, jego zastępcom i wszystkim osobom służącym w SGWP – mówił minister obrony. Wśród przykładów takiej dobrej współpracy podczas realizacji wspólnych wyzwań szef MON-u wymienił m.in. walkę z powodzią, operacje „Feniks” i „Bezpieczne Podlasie” czy budowę Tarczy Wschód.

– Tarcza nie jest już tylko planem. Po testach, które przeprowadziliśmy kilka tygodni temu, w najbliższych dniach rusza jej budowa, pierwsze fortyfikacje staną na wschodniej flance NATO – zapowiedział wicepremier. Zaznaczył przy tym, iż przed polskim wojskiem stoją kolejne wyzwania, a wśród nich budowa dowództwa transformacji, wojsk dronowych, komponentu medycznego, a także sprawy związane z nowymi technologiami i sztuczną inteligencją. Poinformował również o zakończeniu prac w MON-ie nad projektem ustawy o Karcie Rodziny Wojskowej i skierowaniu go do Rady Ministrów.

– Polska dąży do pokoju i wolności, potrzebują one jednak siły, bo same nigdy się nie obronią – podkreślił szef MON-u. Jak dodał, Polska jest w partnerstwie na rzecz pokoju, jakim jest NATO, oraz buduje silną armię, po to, aby nikt nigdy nie próbował nas zaatakować. – Wolność potrzebuje silnego wojska, za dążenie do pokoju odpowiada polityka i politycy, a wojsko ma być gotowe do walki i obrony ojczyzny – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

O roli SGWP mówił jego szef gen. Wiesław Kukuła. – Sztab Generalny musi być ostoją wartości niczym latarnia wskazująca kierunki i ostrzegająca choćby o najbardziej odległych zagrożeniach – wskazał gen. Kukuła. Dodał, iż Sztab musi też być gotowy do odpowiedzi na niezwykle dynamicznie zmieniające się otoczenie.

– Naszym zadaniem jest nie tylko kierowanie działalnością sił zbrojnych i odważne wytyczanie kierunków rozwoju Wojska Polskiego, ale także kreowanie i wspieranie procesów, które rozwijają odporność całego państwa i wszystkich jego obywateli – wymieniał generał. W swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom i pracownikom Sztabu Generalnego za ich dotychczasową służbę i pracę. – Jestem z was dumny – zakończył szef SGWP.

Do uczestników uroczystości list skierował Szymon Hołownia, marszałek Sejmu. „Sztab Generalny WP od ponad 100 lat odgrywa kluczową rolę w sprawie planowania, dowodzenia i organizacji sił zbrojnych” – zaznaczył w piśmie. Marszałek życzył wszystkim oficerom, żołnierzom i pracownikom sztabu satysfakcji z realizacji zadań i umacniania obronności Polski. „W rocznicę powołania SGWP z wdzięcznością myślę o wszystkich, którzy zapisywali kartę historii tej instytucji i naszej ojczyzny” – dodał w liście Hołownia.

Podczas apelu wybrani żołnierze i pracownicy cywilni wyróżnieni zostali medalami i odznaczeniami.

Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich 25 października 1918 roku. Pierwszym szefem Sztabu Generalnego był gen. Tadeusz Rozwadowski. Sztab był głównym organem planowania operacyjnego i dowodzenia tworzącą się polską armią. Koncentrował się też m.in. na doskonaleniu struktur organizacyjnych wojska, szkoleniu bojowym, ujednoliceniu zasad sztuki wojennej. Po 1999 roku Sztab Generalny WP odgrywał kluczową rolę w transformacji sił zbrojnych i dostosowywaniu ich do standardów NATO.

Obecnie jest głównym organem dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi, a także planowania strategicznego i programowania ich rozwoju. Szef SGWP jest najwyższym pod względem pełnionej funkcji żołnierzem w czynnej służbie wojskowej. Podlegają mu bezpośrednio dowódcy: generalny i operacyjny rodzajów sił zbrojnych, szef Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Anna Dąbrowska
Read Entire Article