Polacy nie dostają pieniędzy z programu Czyste Powietrze. NFOŚiGW umywa ręce

g.pl 1 month ago
Zdjęcie: Fot. phakphum patjangkata / iStock


W ostatnim czasie program Czyste Powietrze przechodzi duże zmiany. w tej chwili jest zawieszony, a niebawem ma ruszyć w nowej odsłonie. W międzyczasie pojawiły się jednak doniesienia, iż już przyznane środki nie są wypłacane. NFOŚiGW tłumaczy, iż winny jest nie brak pieniędzy, a czynniki od nich niezależne.
O zawieszeniu programu Czyste Powietrze informowaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. Przypomnijmy, iż jednym z głównych powodów takiej decyzji była nieuczciwość wnioskodawców, którzy próbowali otrzymywać wyższe dofinansowanie poprzez zaniżanie swoich dochodów. Okazuje się jednak, iż podczas gdy niektórzy niesłusznie dostawali zawyżone wypłaty, teraz inni nie otrzymują ich w ogóle. Czy oznacza to, iż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie ma już środków?


REKLAMA


Zobacz wideo Magdalena Biejat: Miasto musi wziąć odpowiedzialność za jakość powietrza


Dlaczego nie wypłacają pieniędzy z Czystego Powietrza? NFOŚiGW zapewnia, iż środki są dostępne
24 lutego 2025 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli NFOŚiGW z dziennikarzami, podczas którego zapewniono, iż środki na finansowanie programu Czyste Powietrze są cały czas dostępne. Jak podaje portal termomoniderminzacja.pl, na rok 2024 zabezpieczono ponad 14 miliardów złotych z KPO (Krajowego Planu Odbudowy) i ponad 7 miliardów złotych z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko). Jednocześnie poinformowano, iż NFOŚiGW nie wypłaca środków beneficjentom i wykonawcom. Odpowiadają za to wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).


Narodowy Fundusz działa zgodnie z określonym mechanizmem finansowym. Środki przekazywane są wojewódzkim funduszom, które mają obowiązek rozliczać je terminowo. o ile fundusz wojewódzki składa poprawny wniosek, wypłata następuje bardzo sprawnie


- wyjaśniał wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda, cytowany przez termomoniderminzacja.pl. Za brak wypłat odpowiadają zatem właśnie fundusze wojewódzkie. Przykładem tego jest WFOŚiGW w Toruniu, którego zarząd nie składał wniosków o kolejne środki, choć na koncie miał tylko 90 tysięcy złotych.
Zobacz też: Mają czas do 30 kwietnia 2025 roku. Potem w gminie zaczną się kontrole
Na dzień 14 lutego bieżącego roku na kontach 16 wojewódzkich funduszy znajdowało się łącznie 932 miliony złotych z programu FEnIKS i 340 milionów złotych z KPO. Ponadto na koncie Narodowego Funduszu było dostępnych około 700 milionów złotych. Rezerwa finansowa programu wynosiła więc dwa miliardy złotych. Wypłaty na ten rok zostały zresztą już zaplanowane.


Czyste Powietrze 2025: nowe zasady. niedługo znowu będzie można starać się o dofinansowanie
Wypłaty w całym 2025 roku mają wynieść około ośmiu miliardów złotych. Oprócz tego Narodowy Fundusz czeka na decyzję Europejskiego Banku Inwestycyjnego w sprawie przyznania dodatkowych 10 miliardów złotych z Funduszu Modernizacyjnego. Przypomnijmy, iż nowe wnioski o wsparcie w ramach programu będzie można składać od 31 marca tego roku. W międzyczasie są także prowadzone kontrole beneficjentów, o których szczegółowo pisaliśmy w poprzednim artykule.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Read Entire Article