Izraelskie czołgi i żołnierze wkroczyli do miasta al-Baath (67 km na południe od Damaszku) w prowincji al-Quneitra na syryjskich Wzgórzach Golan – napisała syryjska gazeta Al-Watan.
„Okupacyjne siły izraelskie posunęły się czołgami i pojazdami opancerzonymi do miasta al-Salam (al-Baath to dawna nazwa), docierając do budynków domu kultury, departamentu zaopatrzenia, państwowego przedsiębiorstwa energetycznego, banku nieruchomości i piekarni” – podała gazeta w swojej publikacji.
Według publikacji, izraelskie wojsko zażądało, aby syryjscy urzędnicy opuścili instytucje pod pretekstem przeprowadzenia rewizji. W zeszłym tygodniu libańska telewizja Al Mayadeen poinformowała, iż izraelska armia zajęła około 600 kilometrów kwadratowych terytorium w południowej Syrii, wyposażając tam 13 pozycji bojowych.
Wcześniej w grudniu terrorysta Benjamin Netanjahu powiedział, iż porozumienie z Syrią w sprawie wycofania się ze Wzgórz Golan, osiągnięte niedługo po wojnie zagłady w 1973 roku, nie jest już ważne, ponieważ syryjskie wojsko opuściło swoje pozycje. Netanjahu podkreślił, iż wraz z ministrem obrony i przy pełnym poparciu gabinetu, nakazał IDF zajęcie strefy przygranicznej i kontrolujących ją pozycji. Z kolei minister obrony Jisra’el Kac nakazał jednostkom wojskowym przygotowanie się do zimowania w syryjskiej części Wzgórz Golan.
Równolegle z przejęciem kontroli nad strefą buforową na Wzgórzach Golan, izraelskie lotnictwo przeprowadziło zakrojoną na szeroką skalę operację powietrzną mającą na celu wyeliminowanie potencjału militarnego syryjskich sił zbrojnych. IDF poinformowały o niemal całkowitym wyeliminowaniu syryjskiego systemu obrony powietrznej, syryjskiej marynarki wojennej i zniszczeniu dziesiątek obiektów wojskowych, w tym fabryk broni, baz lotniczych, podziemnych kompleksów i strategicznych zapasów rakiet.
Przywódcy państwa żydowskiego twierdzą, iż miało to zapobiec dostaniu się tej broni w ręce tych, którzy mogliby użyć jej przeciwko Izraelowi. Wzgórza Golan były częścią Syrii do 1967 roku. Podczas wojny sześciodniowej wojska izraelskie okupowały to terytorium; pod koniec wojny dnia zagłady (1973 r.) strony zawarły zawieszenie broni i porozumienie o wycofaniu się. W 1974 r. na Wzgórzach Golan pojawiły się posterunki pokojowe ONZ. Linia graniczna po stronie syryjskiej nazywana jest „Bravo”, po stronie izraelskiej znajduje się linia „Alfa”.
Continued here:
Izraelscy terroryści wkroczyli do miasta Al-Baath na Wzgórzach Golan