Minister spraw zagranicznych Francji, Jean-Noel Barrot, ostrzegł, iż Unia Europejska nie pozwoli na ataki na swoje granice. Oświadczenie to padło w odpowiedzi na kontrowersyjne wypowiedzi prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, który zapowiedział potencjalną aneksję Grenlandii.
W świetle ostatnich wydarzeń, UE musi zadbać o swoją suwerenność i bezpieczeństwo. „Jesteśmy silnym kontynentem i nie pozwolimy innym narodom świata na zaatakowanie naszych suwerennych granic” – powiedział Barrot. Wskazał również na konieczność wykorzystania istniejących przepisów w sposób bardziej rygorystyczny, aby chronić przed ingerencjami zewnętrznymi.
Ingerencje w politykę UE, zwłaszcza ze strony osób prywatnych, są coraz częstsze. Elon Musk, założyciel Tesli i Space X, został oskarżony o ingerencję w wybory w Niemczech, popierając skrajnie prawicową partię Alternatywa dla Niemiec (AfD). Musk atakuje również europejskich przywódców na swojej platformie społecznościowej X. „Kiedy uczestniczysz w rządzie lub aspirujesz do udziału w nim, twoje opinie mają raczej szczególną wartość” – powiedział Barrot.
UE musi chronić się przed takimi ingerencjami, zwłaszcza tymi, które mogą mieć wpływ na proces wyborczy. W Niemczech, gdzie Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest jednym z głównych ugrupowań skrajnie prawicowych, ingerencja Muska w wybory może mieć daleko idące konsekwencje.
W Polsce również obserwujemy wzrost popularity skrajnie prawicowych partii, takich jak Konfederacja Liberty and Justice. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku, Konfederacja zdobyła 6,8% głosów, co jest największym wynikiem w historii tej partii.
Według danych Eurobarometr, 61% Polaków uważa, iż UE powinna być bardziej odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich granic. Wobec tego, UE musi zwiększyć swoją rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i stabilności w swoich granicach.
W kontekście ataków na granice UE, ważne jest także, aby UE działała w sposób bardziej spójny i współpracowała z państwami członkowskimi. „A jeżeli Komisja Europejska nie wie, jak chronić nas przed tymi ingerencjami lub groźbami ingerencji, to musi zwrócić się ku państwom członkowskim” – powiedział Barrot.
W związku z tym, UE musi zwiększyć swoją zdolność do reagowania na ataki na swoje granice i chronić swoją suwerenność. UE jest stroną silną i nie pozwoli na ingerencje zewnętrzne w swoje sprawy wewnętrzne.
Continued here:
Unia Europejska gotowa bronić swoich granic przed atakami