Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
polska-zbrojna.pl 12 hours ago
Czworo żołnierzy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej wywalczyło trzy medale na mistrzostwach Europy w short tracku. Udany weekend miały również reprezentantki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. St. szer. spec. Izabela Marcisz zdobyła złoto i brąz na Uniwersjadzie, zaś st. szer. spec. Aleksandra Król-Walas była trzecia w zawodach o Puchar Świata.
Najlepszy występ w 28-letniej historii startów w mistrzostwach Starego Kontynentu zanotowali reprezentanci Polski w short tracku. Na XXVIII Mistrzostwach Europy, które odbyły się w Dreźnie, wywalczyli trzy medale: srebrny i dwa brązowe. Wszystkie padły łupem Biało-Czerwonych w rywalizacji sztafet i we wszystkich w medalowych ekipach znaleźli się żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Po dwa razy na podium stanęli: szer. Michał Niewiński, szer. Łukasz Kuczyński i szer. Nikola Mazur, a raz szer. Paweł Adamski.
W sztafecie mężczyzn na dystansie 5000 m Biało-Czerwoni pojechali w składzie: szer. Michał Niewiński, szer. Łukasz Kuczyński, Neithan Thomas i Diané Sellier. Medal przypadł w udziale również szer. Pawłowi Adamskiemu, który ścigał się w ćwierćfinale. Dwa okrążenia przed metą Polacy objęli prowadzenie. Jednak utrzymali je tylko przez jedną rundę. Na ostatniej spadli na trzecią pozycję, ale po dyskwalifikacji Holendrów mogli cieszyć się z tytułu wicemistrzowskiego. Przed rokiem w Gdańsku Biało-Czerwoni wywalczyli w sztafecie mężczyzn brązowy medal, a na podium stanęli: Niewiński, Kuczyński, Sellier i Félix Pigeon.
REKLAMA
W sztafecie mieszanej w finałowym wyścigu na dystansie 2000 m w Dreźnie o medal walczyli: szer. Michał Niewiński, Diané Sellier, Natalia Maliszewska i Kamila Stormowska. Biało-Czerwoni zakończyli rywalizację na czwartym miejscu, jednak sędziowie uznali, iż upadek Niewińskiego spowodował Włoch i dokonali korekty. Reprezentanci Italii zostali zdyskwalifikowani, a Polacy awansowali na trzecią pozycję. Na podium wraz z czwórką, która jechała w finale, stanęli również szer. Łukasz Kuczyński i szer. Nikola Mazur – startowali w ćwierćfinale. Z kolei w 2024 roku Niewiński, Mazur, Sellier i Stormowska zdobyli w hali Olivii tytuł wicemistrzowski.
Brązowy medal wywalczyła w Dreźnie również sztafeta kobiet. Polki pojechały w składzie: Natalia Maliszewska, szer. Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska. Ta ostatnia kończyła wyścig, a zmianę przejęła po upadku Stormowskiej, który pozbawił Biało-Czerwone szans walki z Węgierkami o złoto. Nasze reprezentantki na medal mistrzostw Starego Kontynentu w sztafecie czekały aż 12 lat. Ten ostatni, również brązowy, wywalczyły w szwedzkim Malmö. Wówczas w składzie ekipy była również Natalia Maliszewska.
Kolejne udane występy zanotowała natomiast na XXXII Zimowej Uniwersjadzie st. szer. spec. Izabela Marcisz. Reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie po zdobyciu złota w biegu narciarskim na 10 km techniką dowolną była bezkonkurencyjna w sprincie oraz wywalczyła brąz w sprinterskiej sztafecie mieszanej, w której jej partnerem był Łukasz Gazurek. Marcisz w eliminacjach uzyskała wprawdzie dziesiąty czas, ale w trzech kolejnych biegach na olimpijskiej trasie we włoskim Pragelato była już nie do pokonania. Wygrała w ćwierćfinale, półfinale i finale. W biegu po medal wyprzedziła o 0,36 s Estonkę Kaidy Kaasiku i o 0,74 s Ann Lindroos z Finlandii. Natomiast w sztafecie mieszanej polski duet przegrał z reprezentantami Niemiec i Francji, a w walce o brąz pokonał o 0,18 s drugą parę z Polski w składzie: Aleksandra Kołodziej – Przemysław Legierski.
Natomiast w bułgarskim Bansku o punkty i medale w Pucharze Świata rywalizowali snowboardziści. Po raz piąty w tym sezonie na podium stanęła st. szer. spec. Aleksandra Król-Walas. Tym razem w slalomie gigancie równoległym w pierwszym starcie w Bułgarii zajęła trzecie miejsce. W fazie pucharowej Polka pokonała Koreankę Haerim Jeong i Słowenkę Glorię Kotnik. Niestety, w półfinale musiała uznać wyższość Niemki Ramony Theresii Hofmeister. W pojedynku o brąz Król-Walas wygrała o 0,15 s z Holenderką Michelle Dekker. W drugim starcie w Bansku Polka zajęła 11. pozycję – z walki o awans do ćwierćfinału wyeliminowała ją Szwajcarka Ladina Caviezel, która snowboardzistkę CWZS-u pokonała o 0,03 s.
W Bansku zawody o Puchar Świata w snowboardzie odbyły się po raz szósty i siódmy w tym sezonie. Słabszy występ Polki w niedzielę wykorzystała Japonka Tsubaki Miki, która zepchnęła Polkę z pierwszej pozycji w klasyfikacji generalnej slalomu giganta równoległego. Reprezentantka z Kraju Kwitnącej Wiśni na stoku w Bułgarii dwukrotnie była druga i łącznie w rankingu zdobyła 470 pkt. Polkę wyprzedza o 20 „oczek”. Trzecia, z 373 pkt, jest Niemka Hofmeister. Reprezentantka Niemiec awansowała również na trzecią lokatę w pucharowej klasyfikacji obejmującej wyniki w slalomie gigancie i slalomie gigancie równoległym. Niemka z 554 pkt zepchnęła na czwarte miejsce Król-Walas, która zgromadziła 528 pkt. Prowadzi z 830 pkt Japonka Miki, a na drugiej pozycji z 574 pkt jest Austriaczka Sabine Payer.
Na stoku w Bansku startował również st. szer. Oskar Kwiatkowski. W sobotniej rywalizacji zajął 12. lokatę, a w niedzielnej w kwalifikacjach nie ukończył swojego przejazdu. W klasyfikacji PŚ w slalomie gigancie równoległym prowadzi Włoch Maurizio Bormolini, który zgromadził 347 pkt. Kwiatkowski ze 115 pkt zajmuje 20. miejsce.