250 zaproszonych firm, prelekcje, debaty z udziałem najważniejszych polityków, warsztaty prowadzone przez ekspertów Polskiej Grupy Zbrojeniowej – tak będzie wyglądało Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego, które 5 marca odbędzie się w Warszawie na stadionie PGE Narodowym. To pierwsza taka inicjatywa PGZ-etu, a jego przedstawiciele nie ukrywają, iż wiążą z nią duże nadzieje.
Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego to nowy projekt Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który ma stanowić platformę do nawiązania nowych kontaktów między spółkami należącymi do PGZ-etu i podmiotami działającymi na rynku cywilnym, które mogłyby być zainteresowane podjęciem współpracy. To główny cel tego przedsięwzięcia, jednak w planach jest też szersza debata na temat przemysłu zbrojeniowego, jego przyszłości i wyzwań, przed jakimi stoi. Wśród poruszanych kwestii będzie również temat programu „Tarcza Wschód”. Organizatorzy spotkania liczą na udział najważniejszych polityków. Zaproszenia wystosowali m.in. do szefa MON-u Władysława Kosiniaka-Kamysza i ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego. – Czekamy jeszcze na potwierdzenie uczestnictwa, ale obaj ministrowie już objęli nasze wydarzenie patronatem honorowym – mówi Jacek Matuszak z Działu Komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
REKLAMA
Obustronne korzyści
Głównym punktem programu będzie jednak część prezentacyjna i warsztatowa. W pierwszej z nich około 30 spółek należących do PGZ-etu zaprezentuje swoje portfolio oraz najważniejsze projekty, nad którymi pracują. W ramach prezentacji przedstawią też obszary, w jakich szukają kontrahentów i podwykonawców. – Chcemy pokazać, co my jako Polska Grupa Zbrojeniowa możemy zaoferować przedsiębiorcom. To na przykład unikatowa możliwość współpracy przy takich projektach, jak Borsuk czy Krab, a także możliwość wejścia na rynki zagraniczne, bo PGZ jest już w łańcuchu dostaw światowych gigantów z sektora zbrojeniowego – wymienia Jacek Matuszak.
W drugiej części forum, warsztatowej, przedsiębiorcy dowiedzą się, jak nawiązać współpracę z Polską Grupą Zbrojeniową, w jaki sposób otrzymać koncesję na produkcję specjalistyczną i jakie są wymogi formalnoprawne związane z sektorem zbrojeniowym. Poznają też działanie platformy zakupowej PGZ-etu. Dla wielu uczestników będą to nowe informacje, bo inicjatywa jest skierowana do podmiotów działających na rynku cywilnym.
Nie tylko dla dużych graczy
Zainteresowanie uczestnictwem w spotkaniu jest bardzo duże. – Zaplanowaliśmy udział 250 firm. Już w półtora dnia od otwarcia zapisów zgłosiło się ponad 400 przedsiębiorstw i przez cały czas się zgłaszają, choć rejestracja została już zamknięta – mówi Jacek Matuszak. Profil rejestrujących się spółek jest bardzo zróżnicowany. – Są firmy stricte produkcyjne, jest duża reprezentacja branży IT, ale też finansów, doradztwa czy PR – wyjaśnia. I zaznacza, iż oferta PGZ-etu skierowana jest nie tylko do dużych przedsiębiorstw, ale także do niewielkich podmiotów, których działalność zupełnie nie kojarzy się z przemysłem zbrojeniowym. – Stolarka i produkcja mebli? Taka firma może okazać się dobrym kontrahentem przy programie „Miecznik”, bo przecież wnętrza okrętów trzeba zabudować – tłumaczy Matuszak.
Wkrótce przedsiębiorstwa, które zostaną wybrane, otrzymają zaproszenia na Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego. Nie oznacza to jednak, iż pozostali zainteresowani są wykluczeni z możliwości nawiązania współpracy ze spółkami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Po zakończeniu forum na poświęconej mu stronie internetowej zostaną umieszczone materiały prezentowane przez spółki w czasie warsztatów. Każdy przedsiębiorca będzie więc mógł się zapoznać z tym, jakich kontrahentów poszukuje PGZ, a także jakie warunki należy spełnić, żeby wejść w sektor zbrojeniowy. Z każdą ze spółek będzie można się też skontaktować w celu przedstawienia swojej oferty.