More places for volunteers

polska-zbrojna.pl 6 months ago

Duże zainteresowanie udziałem w szkoleniach wojskowych oraz możliwość przejścia dobrowolsów do służby zawodowej przed upływem 12 miesięcy – to powody, dla których MON zamierza zwiększyć limity tegorocznych powołań ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zgodnie z gotowym już projektem rozporządzenia w tej sprawie, wojsko przeszkoli w tym roku choćby 40 tys. osób.

Rada Ministrów corocznie określa liczbę osób, które w danym roku kalendarzowym będą mogły zostać powołane do czynnej służby wojskowej. Jest nią m.in. dobrowolna służba wojskowa, wprowadzona w kwietniu 2022 roku ustawą o obronie ojczyzny. Pełnią ją np. kandydaci na oficerów będący na I roku studiów wojskowych (od II roku stają się żołnierzami zawodowymi), a także cywilni ochotnicy, którzy wcześniej nie byli w wojsku, ale chcą odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

Większe szanse na szkolenie

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, w tym roku do tego rodzaju służby miało trafić maksymalnie 34 550 osób (w tym 4550 na I rok studiów wojskowych). Już teraz wiadomo, iż założony limit może okazać się niewystarczający, a kolejni ochotnicy mogą nie dostać szansy na udział w turnusach szkoleniowych. – Tylko w pierwszych czterech miesiącach roku zostało powołanych aż 16 800 osób, co stanowi 56% określonego limitu. Decyzje o powołaniu cały czas trafiają do kolejnych ochotników – podają przedstawiciele MON-u. W sumie do 1 czerwca powołano już ok. 18 tys. osób. Tak duże zainteresowanie dobrowolną służbą nie słabnie, dlatego resort obrony, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, planuje zwiększenie liczby powołań. – jeżeli wziąć pod uwagę liczbę ochotników, ale też możliwości szkoleniowe jednostek wojskowych, wychodzi na to, iż limit powołań powinien zostać zwiększony o 10 tys. osób – informują przedstawiciele MON-u. Taka propozycja została zapisana w procedowanym właśnie projekcie rozporządzenia.

Większa liczba ochotników nie oznacza wyższych wydatków dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Środki finansowe zostaną bowiem zapewnione dzięki dużemu odsetkowi powołań żołnierzy DZSW do służby zawodowej przed upływem 12 miesięcy (tyle maksymalnie trwa służba dobrowolna wraz ze szkoleniem specjalistycznym). Do końca kwietnia szeregi armii zawodowej zasiliło ponad 4400 osób po służbie dobrowolnej.

Dobrowolna na wakacje

W tym roku odbyły się już cztery turnusy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W poniedziałek, 10 czerwca ruszył kolejny, będący jednym z trzech specjalnych turnusów w ramach projektu „Wakacje z wojskiem”. Jest on skierowany do młodych ludzi w przedziale wieku 18–35 lat, w tym tegorocznych, pełnoletnich maturzystów i studentów. Kolejne dwa takie turnusy, zorganizowane w jednostkach całej Polski, odbędą się w terminach 15 lipca – 10 sierpnia oraz 19 sierpnia – 14 września. Chętni wciąż mogą się zgłaszać.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa funkcjonuje od kwietnia 2022 roku. Składa się z 27-dniowego szkolenia podstawowego, podczas którego kandydat zapoznaje się m.in. z zasadami musztry, regulaminami wojskowymi oraz podstawami posługiwania się bronią. Ten etap kończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową. Tuż po niej dobrowols może zakończyć szkolenie, zasilając rezerwę aktywną lub pasywną, albo kontynuować szkolenie specjalistyczne, trwające w zależności od specjalności, do 11 miesięcy.

W trakcie całego okresu odbywania DZSW ochotnik otrzymuje miesięczne uposażenie w wysokości 6000 zł brutto. Po przejściu szkolenia może aplikować do zawodowej służby wojskowej. Podczas rekrutacji brane są pod uwagę jego predyspozycje, a także postępy w trakcie szkolenia DZSW. Konieczne jest też pozytywne przejście szczegółowych badań lekarskich i testów psychologicznych. O powołanie do dobrowolnej służby wojskowej może ubiegać się osoba pełnoletnia, posiadająca polskie obywatelstwo oraz fizyczną i psychiczną zdolność do pełnienia służby.

Więcej szczegółów o zasadach pełnienia DZSW można uzyskać w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub dzwoniąc na infolinię 800 180 110. Akces do służby można też zgłosić poprzez portal rekrutacyjny Wojska Polskiego, gdzie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i czekać na kontakt z WCR-u.

To nie pierwszy raz, kiedy MON zwiększyło limity szkoleń w ramach DZSW. W 2022 roku według pierwotnych założeń szkolenie miało przejść 15 tys. osób, ostatecznie wojsko przeszkoliło ich o tysiąc więcej. W ubiegłym roku resort zwiększył liczbę miejsc dla ochotników z 25 tys. do 33 tys.

Paulina Glińska
Read Entire Article