Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 10.05. 2025
Polska. Skandal na cmentarzu! Ukraińscy i proukraińscy (Komitet Obrony Demokracji czy Akcja Demokracja) aktywiści zakłócili swoim happeningiem uroczystości na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Celem było uniemożliwienie złożenie kwiatów na cmentarzu przez ambasadora Federacji Rosyjskiej Siergieja Andriejewa i potomków poległych żołnierzy. Manifestanci w wulgarny sposób przeszkadzali zebranym w modlitwie za żołnierzy, którzy polegli na terenie Polski. Znany działacz kresowy Andrzej Łukawski napisał: „Nie ważne jaki cmentarz, nie ważne kto na nim spoczywa (…) ale to co działo się dzisiaj na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przechodzi ludzkie pojęcie. Miejsc ze szczątkami pochowanych nie powinno się profanować bo to nie po chrześcijańsku. To iż szczątki Polaków będących ofiarami ukraińskiego ludobójstwa nie mają (i chyba nie będą miały) miejsca wiecznego spoczynku nie upoważnia żadnej władzy do wydania zgody na hucpę (…) przy muzyce techno dopuszczono do międzynarodowego skandalu, prowokacji i ataku fizycznego na zgromadzonych”. Nie podjęto żadnej interwencji ze strony służb. Pełna relacja w najbliższej „Myśli Polskiej”.
Polska. W całym kraju Polacy uczcili 80. rocznicę zwycięstwa na hitlerowskimi Niemcami. Odbyły się liczne uroczystości i spotkania poświęcone tej rocznicy. Działacze Klubów Myśli Polskiej i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów II Wojny Światowej odwiedzili groby żołnierzy polskich i radzieckich w Warszawie Gdańsku, Katowicach, Bielsku-Białej, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku, Szczecinie, Bytomiu, Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich, Gliwicach, Brzeszczach, Oświęcimiu, Białowieży, Hajnówce i Braniewie. Nasi sympatycy zapalili znicze również w Berlinie, Wiedniu i Mińsku.
Polska. W Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Polsce odbyło się przyjęcie z okazji Dnia Zwycięstwa – 80. rocznicy pokonania Niemiec. Obecni byli dyplomaci z wielu krajów, dziennikarze, duchowni, działacze społeczno-polityczni. Obecni byli również dziennikarze „Myśli Polskiej”.
Polska. Ukraińscy i proukraińscy aktywiści zbierają podpisy pod petycją dla polskich władz o wydalenie z Polski ambasadora Federacji Rosyjskiej Siergieja Andriejewa.
Polska. Wstrząsające znalezisko w Ustce. Z rzeki w okolicach ulicy Rybackiej wyłowiono walizkę, w której znajdowały się poćwiartowane zwłoki mężczyzny.
Polska. Sukcesem zakończyła się policyjna obława na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Zatrzymano trzech Ukraińców z dużą ilością niedozwolonych substancji psychoaktywnych.
Polska. Ambasada Ukrainy w Polsce zachęca rodziców dzieci uczących się w polskich szkołach do składania wniosków o wprowadzenie języka ukraińskiego jako drugiego języka obcego. Dyrektor ukraińskiej szkoły przy Domu Ukraińskim w Warszawie Oleksandr Pustowyj „Zgodnie z polskim prawem, decyzję w sprawie wprowadzenia drugiego języka obcego podejmuje dyrektor szkoły, rada pedagogiczna oraz – co najważniejsze – organ prowadzący i finansujący placówkę. W przypadku szkół publicznych jest to najczęściej organ samorządu terytorialnego, który decyduje o budżecie szkoły i liczbie nauczycieli”. O sprawie poinformował portal Kresy,pl
Polska. Wrocławskie Liceum nr 15 otrzymało już zgodę od Ministerstwa Edukacji Narodowej na wprowadzenie języka ukraińskiego jako drugiego języka obcego. W tej placówce aż 48% uczniów to obywatele Ukrainy. O sprawie poinformował Daniel Głogowski na stronie Kancelarii Lega Artis.
Polska. Szef WZZ Sierpień 80 Bogusław Ziętek nie szczędzi ostrych słów na temat obecnej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wskazuje na brak rezerw, alarmujący poziom zatrudnienia w administracji i niepodjęcie kluczowych działań restrukturyzacyjnych. Ostrzega również przed możliwym czarnym scenariuszem czyli realnym bankructwem polskiej spółki jeszcze w tym roku. Tymczasem wśród górników pojawiają się pogłoski o możliwej sprzedaży JSW niemieckiemu kapitałowi.
Polska. Telewizja Republika zorganizowała debatę prezydencką. W studiu stawiło się 10 z 13 kandydatów. Katarzyna Gójska (Telewizja Republika), Michał Adamczyk (wPolsce24) oraz Piotr Krupa (TV Trwam). W pierwszej rundzie uczestnicy usłyszeli pytania od ekspertów, w drugiej od publiczności, w trzeciej pytali się nawzajem, w ostatniej był czas na swobodne wypowiedzi. W debacie udział brało 10 kandydatów. Nie było Magdaleny Biejat i Rafała Trzaskowskiego, a Macieja Maciaka nie zaproszono ze względu na jego poglądy.
Polska. Kandydat na prezydenta Polski Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju) nie otrzymał po raz kolejny zaproszenia na debatę prezydencką. Tym razem do Telewizji Republika. Prowadząca Katarzyna Gójska powiedziała: „Nie zaprosiliśmy tylko jednej osoby, ponieważ Dom Wolnego Słowa nigdy nie będzie miejscem dla fana ludobójcy i jeszcze człowieka, który wobec nas kierował groźby. Więc faktycznie ta osoba zaproszenia nie dostała”. Redaktor Łukasz Jastrzębski z „Myśli Polskiej” napisał „Niedopuszczalne jest pomijanie jednego z kandydatów z powodu przeciwnych redakcji poglądów. Szczególnie obrzydliwe jest to w przypadku telewizji, która podkreśla swoją rzekomą opozycyjność i notorycznie biadoli, o swoich prześladowaniach”.
Polska. Kandydat na prezydenta Polski Grzegorz Braun (Korona) stwierdził, że: „Chciałbym dokładnie tak jak prezydent Donald Trump móc jednym podpisem wyrzucić do kosza te całe WHO-wskie dyrektywy, które zdrowia nie przynoszą, a przynoszą szereg zagrożeń”.
Polska. Kandydat na prezydenta Polski Sławomir Mentzen (Konfederacja) powiedział się o polskim systemie ochrony zdrowia, że: „nie ma znaczenia, ile jest pieniędzy, ale jak są wydawane. Stany Zjednoczone na ochronę zdrowia wydają 17% PKB i mają beznadziejny system ochrony zdrowia, a Singapur 6% i ma jeden z najlepszych na świecie. To, co należy zrobić, to powrócić do systemu, który mieliśmy w latach 90., który jest wzorowany na systemie z Niemiec czy ze Szwajcarii, gdzie są bardzo dobre systemy ochrony zdrowia, czyli konkurujące ze sobą kasy chorych. […] Więcej konkurencji, by rozbić ten monopol NFZ”.
Polska. Podczas debaty prezydenckiej w Republice padło pytanie o przyjęcie Ukrainy do NATO. Sławomir Mentzen (Konfederacja) stwierdził, iż „włączenie Ukrainy do NATO jest śmiertelnym zagrożeniem dla Polski„. Nieoczekiwanie przytaknął mu kandydat PiS-u Karol Nawrocki. Kandydat PiS-u stwierdził, że: „Zełenski, to mówiłem wielokrotnie, publicznie zachowuje się nieprzyzwoicie wobec państwa polskiego”.
Polska. Prezydent Polski Andrzej Duda stwierdził: „Parada w Moskwie ma upamiętniać zwycięstwo Sowieckiej Rosji nad nazizmem. Tymczasem historyczna prawda jest taka, iż to Rosja – ramię w ramię z nazistami, czyli hitlerowskimi Niemcami – atakując Polskę w 1939 roku, rozpoczęła II WŚ, w której zginęło 6 milionów naszych obywateli!” Prezydent dodał: „Dlatego od pierwszego dnia wspieramy Ukrainę napadniętą przez Rosję – bo walczy o to samo, o co my kiedyś: o wolność, niepodległość i suwerenność”.
Stany Zjednoczone. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina i przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do zakończenia konfliktu w Ukrainie, proponując 30-dniowe zawieszenie broni. Prezydent USA podkreślił, iż jego apel jest skierowany do obu stron konfliktu – „Mam wiadomość dla obu stron: zakończcie tę wojnę. Zakończcie tę głupią wojnę”. Prezydent Trump potwierdził, iż planuje podróż do Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, gdzie zamierza kontynuować rozmowy pokojowe.
Rosja. W Moskwie odbyła się uroczysta parada z okazji Dnia Zwycięstwa. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin przybył na nią w towarzystwie około trzydziestu zagranicznych przywódców – informują rosyjskie agencje. Obecny był przywódca Chin Xi Jinping. Na paradzie pojawili się także prezydent Serbii Aleksandar Vucic, prezydent Słowacji Robert Fico, przywódca Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, przywódca Republiki Serbskiej Milorad Dodik, prezydent Kazachstanu Kasym-Jomart Tokajew, przywódca Uzbekistanu Szawkat Mirziyojew, głowa Kirgistanu Sadyr Japarow, prezydent Abchazji Badra Gunba, przywódca Wenezueli Nicolas Maduro i liczni przywódcy państw afrykańskich i azjatyckich. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powiedział między innymi: „Wiernie bronimy prawdy historycznej. Wszystko to jest dla nas drogie, święte. Nigdy nie zgodzimy się na przepisywanie historii. Rosja była i będzie nieprzejednanym wrogiem nazizmu!” Dodał również, że: „zawsze będziemy pamiętać, iż otwarcie drugiego frontu w Europie po decydujących bitwach na terytorium Związku Radzieckiego przybliżyło zwycięstwo. Wysoko cenimy wkład w naszą wspólną walkę żołnierzy armii alianckich, uczestników ruchu oporu, odważnych ludzi Chin. Wszystkich tych, którzy walczyli o pokojową przyszłość”. W tym roku w defiladzie udział nie tylko rosyjscy żołnierze, ale także oddziały z byłych republik ZSRR, Wietnamu, Egiptu, Chin czy choćby Mjanmy. Relacja naszego korespondenta z obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie ukaże się w najbliższych dniach na stronie „Myśli Polskiej”.
Białoruś. W Mińsku odbyła się wielka parada z okazji Dnia Zwycięstwa. Defilada składała sie z 24 ekip pokazowych, w tym z Rosji i Chin. Relacja naszego korespondenta z obchodów Dnia Zwycięstwa w Mińsku ukaże się w najbliższych dniach na stronie „Myśli Polskiej”.
Białoruś. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka stwierdził, że: „W roku 80. rocznicy wielkiego zwycięstwa Unia Europejska zamierza zwiększyć wielkość alokacji wojskowych do poziomu ponad 3% produktu krajowego brutto państw UE. Warszawa i Wilno zamierzają postawić pola minowe na granicy z Białorusią i Rosją”.
Ukraina. Jak poinformował w mediach społecznościowych były premier Polski Leszek Miller: „Liczba milionerów na Ukrainie wzrosła o 61%. Wojna to straszna rzecz, ale nie dla wszystkich. Państwowa Służba Podatkowa Ukrainy poinformowała, iż liczba milionerów w 2024 roku wzrosła o 61%. Obecnie u naszych wschodnich sąsiadów mieszka 17 000 milionerów, co stanowi wzrost o 6 600 w stosunku do 2023″.
Unia Europejska. Szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas ostro skrytykowała europejskich polityków, którzy udali się do Moskwy na obchody Dnia Zwycięstwa. Stwierdziła: „Jak można stać ramię w ramię z tym facetem (prezydentem Rosji Władimirem Putinem – red.). Jesteście po złej stronie historii. Premier Słowacji Robert Fico napisał: „Droga Kajo, ponownie odnotowałem Twoje wypowiedzi skierowane do mnie w związku z dzisiejszą wizytą w Moskwie oraz zapowiedzianym spotkaniem nie tylko z Prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem. Twierdzisz, iż rzekomo nie stoję po adekwatnej stronie historii lub wygłaszasz inne równie głębokie uwagi geopolityczne (…)
Po pierwsze, jestem w Moskwie, aby oddać hołd ponad 60 000 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli, wyzwalając Słowację. Nie widzę związku między tymi dzielnymi ludźmi a obecną sytuacją międzynarodową.
Po drugie, jako wysokiej rangi urzędniczka Komisji Europejskiej, nie masz absolutnie żadnego prawa krytykować suwerennego premiera suwerennego kraju, który konstruktywnie podchodzi do wszystkich spraw europejskich.
Po trzecie, nie zgadzam się z polityką nowej Żelaznej Kurtyny, nad którą tak intensywnie pracujesz.
Po czwarte, pytam: jak można prowadzić dyplomację i politykę zagraniczną, jeżeli politycy nie powinni się spotykać i prowadzić normalnego dialogu w sprawach, w których mają odmienne poglądy?”
Ukraina. Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała w czwartek umowę międzyrządową ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zasobów mineralnych – poinformowali ukraińscy deputowani. Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, iż jest to historyczne wydarzenie dla obu krajów. Ministerstwo finansów USA powiadomiło 30 kwietnia, iż Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. Amerykański szef resortu finansów Scott Bessent powiedział: „To sygnał dla Rosji, iż USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę”. Portal Europejska Prawda przekazał, iż umowa między rządami USA i Ukrainy „w sprawie ustanowienia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy” odnosi się do 57 minerałów i amerykańskiej pomocy wojskowej, ale szereg kwestii nie jest szczegółowo opisanych w dokumencie. Umowa przyznaje USA preferencyjny dostęp do ukraińskich zasobów mineralnych i toruje drogę do „ewentualnej nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy”.
Ukraina. Premier Polski Donald Tusk rozpoczął w sobotę wizytę w Kijowie, gdzie razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem spotka się z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Na Ukrainie odbędzie się spotkanie przywódców tzw. „koalicji chętnych”. Wcześniej przywódcy Polski, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii spotkali się w Rzeszowie.
Watykan. Kardynałowie wybrali nowego papieża w drugim dniu konklawe podczas czwartego głosowania. Kard. Dominique Mamberti ogłosił, że głową Kościoła katolickiego został kardynał Robert Francis, który przybrał imię Leona XIV. Papież Leon XIV ma 69 lat i pochodzi z USA. Dwa lata temu został mianowany kardynałem a ostatnio był prefektem Dykasterii ds. Biskupów. Przez 20 lat posługiwał jako misjonarz w Peru.
Watykan. Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl złożył gratulacje z okazji wyboru na ręce papieża Leona XIV. Patriarcha Cyryl wyraził nadzieję na owocną współpracę z Rzymem na rzecz chrześcijaństwa. Zwrócił uwagę na nowe imię, jakie przybrało papież po jego wyborze: odnosi się ono do osobowości jednego z wielkich poprzedników – św. Leona, obrońcy chrześcijańskiej wspólnoty Rzymu przed najazdami barbarzyńców. Patriarcha zaznaczył, iż jest on w równym stopniu czczony zarówno przez katolików, jak i prawosławnych.
Watykan. Napływają gratulacje dla papieża Leona XIV z całego świata. Prezydent Polski Andrzej Duda złożył gratulacje nowemu papieżowi Leonowi XIV. Jak dodał, „jest to moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata”.
Prezydent USA Donald Trump złożył gratulacje nowemu papieżowi. Prezydent dodał „Jakież to ekscytujące i jakiż wielki zaszczyt dla naszego kraju”.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin napisał: „Jestem pewien, iż konstruktywny dialog i interakcja ustanowiona między Rosją a Watykanem będą przez cały czas rozwijać się na podstawie wartości chrześcijańskich, które nas łączą”.
O krok dalej poszedł prezydent Białorusi, który zaprosił papieża Kościoła katolickiego od odwiedzenie jego kraju. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka napisał: „Serdecznie gratuluję wyboru na tron Prymasa Kościoła Rzymskokatolickiego i Głowy Stolicy Apostolskiej. Bezinteresowna i gorliwa służba Bogu i ludziom, oddanie wzniosłym ideałom duchowym zaprowadziły Cię na jakościowo nowy etap Twojej misji – etap bardzo odpowiedzialny, związany z nadziejami milionów wszystkich wierzących. Z przyjemnością nadmieniam, iż w ostatnim czasie stosunki między Republiką Białorusi, a Stolicą Apostolską charakteryzują się pozytywną dynamiką, a nasze poglądy na sposoby rozwiązywania palących problemów współczesnego świata są zbieżne.
Jestem przekonany, iż rychły przyjazd ambasadora Białorusi do Watykanu i otwarcie ambasady przy Stolicy Apostolskiej nada nowy impuls naszej współpracy w duchu zaufania i wzajemnego zrozumienia. Będę bardzo rad widzieć Papieża na naszej gościnnej ziemi, gdzie chrześcijaństwo od dawna stanowi istotny element życia społecznego i kultury Białorusinów. Życzę Waszej Świątobliwości dobrego zdrowia, sił i inspiracji w posłudze duszpasterskiej, a także odwagi i sukcesów w umacnianiu pokoju i rozwijaniu dialogu międzyreligijnego.”
Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełeński wyraził nadzieję, iż Stolica Apostolska będzie przez cały czas wspierała „moralnie i duchowo” Ukrainę
Francja. Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Polski Donald Tusk podpisali w Nancy traktat polsko-francuski o wzmocnionej współpracy i przyjaźni. Premier Donald Tusk informował, iż w traktacie ma być zapis, który w przypadku zagrożenia zobowiązuje oba kraje do udzielenia sobie pomocy, w tym militarnej. Na mocy traktatu oba państwa mają także współdziałać na rzecz wzmocnienia przemysłów zbrojeniowych, kupować od siebie nawzajem uzbrojenie. Dodał również, iż to Francja będzie „absolutnie wiodącym partnerem” w dozbrajaniu Polski.
Węgry/Słowacja. Budapeszt i Bratysława wystąpią wspólnie przeciwko polityce UE w kwestii paliw z Rosji, powiedział szef MSZ Wegier Péter Szijjártó. Stwierdził on: „Zagrożeniem dla nas nie jest gaz ziemny, ropa naftowa czy paliwo jądrowe pochodzące z Rosji, ale fakt, iż żadne z nich nie trafia na Węgry. Wraz ze słowackim ministrem spraw zagranicznych uzgodniliśmy, iż będziemy współpracować przeciwko propozycji Brukseli”. Minister Szijjártó zauważył również, iż Węgry będą musiały płacić około 1,5 mld euro więcej rocznie za surowce energetyczne z powodu planu UE. 6 maja Komisja Europejska przedstawiła kosztowną „mapę drogową rezygnacji z rosyjskich zasobów energetycznych”. Plan zakłada wycofanie rosyjskiej ropy, gazu i energii jądrowej z rynków UE.
Niemcy. Po fali krytyki w Niemczech i na całym świecie niemiecka służba kontrwywiadu cywilnego (BfV) tymczasowo powstrzyma się od klasyfikowania Alternatywy dla Niemiec jako „organizacji ekstremistycznej” – informują czeskie agencje informacyjne. Liderzy AfD Tino Chrupalla i Alice Weidel we wspólnym oświadczeniu nie kryją zadowolenia z czwartkowej decyzji: „To pierwszy istotny krok w kierunku naszego faktycznego uniewinnienia”.
Niemcy. Konserwatywny amerykański dziennikarz Tucker Carlson poinformował, że: berlińska policja zakazała obywatelom śpiewania rosyjskich pieśni i demonstrowania symboli od 8 do 9 maja włącznie. Zabronione jest również: noszenie mundurów wojskowych i części mundurów wojskowych, odznak i symboli wojskowych (w tym wstążek św. Jerzego).
Niemcy. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz poinformował w Brukseli, iż prezydent USA Donald Trump zaprosił go do Waszyngtonu. Rozmowy ze stroną amerykańską mają dotyczyć sporu handlowego USA z UE, w tym wzajemnego odejścia od ceł.
Szwajcaria. Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE) wydała decyzję, która przywraca rosyjskich i białoruskich szermierzy do udziału w rozgrywkach drużynowych. Krok ten spotkał się z natychmiastową krytyką ze strony władz ukraińskich, które uznają go za niezgodny z wcześniejszymi ustaleniami. Federacja Szermiercza Ukrainy (FFU) uważa, iż narusza ona wytyczne Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Prezesem FIE jest objęty zachodnimi sankcjami rosyjsko-uzbecki oligarcha Aliszer Usmanow.
Izrael. Przewodniczący Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie 89-letni rabin Jisra’el Me’ir Lau powiedział w Knesecie „Dziś, gdy nazizm ponownie podnosi głowę na świecie, gdy historia jest pisana na nowo, musimy pamiętać o prawdzie. Prawdzie o tym, kto naprawdę uratował świat (…) Bez ofiarnego wyczynu Związku Radzieckiego świat mógłby nie zobaczyć zwycięstwa nad nazizmem”. Rabin Lau, zwracając się do członków Knesetu, ministrów i weteranów dodał: „80 lat temu zwycięstwo było możliwe, ponieważ choćby ci, którzy nie mogli znaleźć wspólnej płaszczyzny porozumienia, byli w stanie zjednoczyć się w obliczu absolutnego zła. Ale główny ciężar wojny, jej najstraszniejsze i decydujące bitwy, spadły na barki narodu radzieckiego”. Rabin Lau przypomniał kontekst historyczny: „To wojska radzieckie jako pierwsze wkroczyły do Auschwitz, to one zerwały kajdany Buchenwaldu, to one dotarły do Berlina, łamiąc kręgosłup nazistowskiej machinie śmierci”.
Chiny. Pekin docenia wsparcie Rosji dla zasady „jednych Chin” i uznania Tajwanu za część swojego terytorium, powiedział prezydent Chin Xi Jinping przed wizytą w Rosji. Xi Jinping wyraził wdzięczność stronie rosyjskiej za ciągłe potwierdzanie swojego przywiązania do zasady „jednych Chin” i za sprzeciwianie się jakiejkolwiek formie „niepodległości Tajwanu”. Podkreślił, iż Rosja zdecydowanie popiera działania chińskiego rządu i narodu na rzecz zjednoczenia kraju. Chiński przywódca dodał, iż niezależnie od zmian na Tajwanie i ingerencji z zewnątrz, pełne zjednoczenie Chin jest nieodłącznym trendem historycznym.
Chiny. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zauważył również, iż stosunki między Moskwą a Pekinem nie są skierowane przeciwko innym krajom ani nie mają na nie wpływu, opierając się na głębokich więzach historycznych, wewnętrznych zachętach i tradycjach kulturowych. Xi Jinping stwierdził: „Oba kraje powinny wspólnie opierać się próbom zniszczenia przyjaźni i zaufania między Chinami i Rosją, unikając rozpraszania uwagi przez tymczasowe wydarzenia i bieżące sytuacje. Powinniśmy odgrywać stabilizującą rolę w chińsko-rosyjskiej komunikacji strategicznej, promując wielobiegunowość i budując wspólnotę wspólnego przeznaczenia dla ludzkości”
Pakistan. Pięciu cywilów zginęło, a co najmniej 29 zostało rannych wskutek ostrzałów w części Kaszmiru kontrolowanej przez Pakistan. Eskalacja konfliktu między Indiami i Pakistanem, państwami posiadającymi broń atomową, nastąpiła w środę po indyjskim ostrzale obiektów w Pakistanie. Według władz w Delhi celem było ugrupowanie zbrojne, które 22 kwietnia dokonało ataku w indyjskiej części Kaszmiru i zamordowało tam 26 osób. Odpowiedzialność za tę zbrodnie Indie przypisały dżihadystycznej grupie pakistańskich rebeliantów Lashkar-i-Toiba.
Pakistan/Indie. Wiceprezydent USA J.D. Vance zdementował informacje o tym, by Stany Zjednoczone miał się zaangażować w pokój miedzy zwaśnionymi stronami. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance stwierdził: „To, co możemy spróbować zrobić, to zachęcać tych ludzi do pewnej deeskalacji, ale nie zamierzamy znaleźć się w środku wojny, która fundamentalnie nie jest naszą sprawą i która nie może być kontrolowana przez Amerykę (…) Mamy nadzieję i oczekujemy, iż to nie przekształci się w większą wojnę regionalną lub, Boże uchowaj, w wojnę nuklearną”.
łj, as, ja, mg, sp