ZDJĘCIE Z ARCHIWUM: Zwolennicy AfD na wiecu wyborczym w Haldensleben w Niemczech.
© Sean Gallup / Getty Images
Niemiecka agencja wywiadowcza tymczasowo zawiesiła klasyfikację partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) jako grupy „potwierdzonych prawicowych ekstremistów”, do czasu rozstrzygnięcia apelacji prawnej.
Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) zawiesił to oznaczenie w czwartek i usunął komunikat prasowy o tym oznaczeniu ze swojej strony internetowej.
Klasyfikacja, ogłoszona przez BfV w zeszłym tygodniu, opierała się na kompleksowym raporcie, w którym zarzucono, iż AfD promuje politykę wykluczającą osoby o pochodzeniu migracyjnym, w szczególności muzułmanów, z pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
BfV twierdził, iż partia „lekceważy godność człowieka” i używa określeń takich jak „migranci z nożami”, aby przypisywać skłonności do przemocy nieeuropejskim grupom etnicznym.
Przywódcy AfD potępili decyzję jako „poważny cios dla niemieckiej demokracji” i złożyli pozew w sądzie w Kolonii, argumentując, iż klasyfikacja była motywowana politycznie i brakowało wystarczających dowodów.
W rezultacie BfV tymczasowo wycofał klasyfikację, ale powiedział, iż będzie monitorował partię jako „podejrzewany przypadek” organizacji ekstremistycznej.
Zawieszenie oznaczenia upoważniłoby BfV do prowadzenia szerokiego nadzoru nad działalnością AfD.
Niższe oznaczenie również umożliwia nadzór, ale pod ściślejszym nadzorem sądowym.
Współliderzy AfD Alice Weidel i Tino Chrupalla przyjęli z zadowoleniem tymczasowe zawieszenie, nazywając je „pierwszym ważnym krokiem”, który pomoże „przeciwstawić się oskarżeniom o prawicowy ekstremizm”.
Etykieta „ekstremisty” spotkała się ze sceptycyzmem wielu niemieckich polityków.
Ówczesny kanclerz Niemiec Olaf Scholz i nowy minister spraw wewnętrznych Alexander Dobrindt ostrzegali przed zakazem AfD.
Dobrindt argumentował, iż partia powinna stać się nieistotna dzięki dobremu zarządzaniu, a nie drastycznym środkom.
Nalegał również na dyskusję na temat powodów, dla których AfD zyskała na znaczeniu, odnosząc się do ostatnich sondaży wskazujących, iż stała się najpopularniejszą partią w Niemczech, osiągając 26% poparcia.
Gwałtowny wzrost AfD często przypisywano frustracji społecznej z powodu polityki imigracyjnej głównych partii, a także wyzwaniom gospodarczym i postrzeganej nieskuteczności rządu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/617283-german-spies-grant-afd-reprieve/