Minister przemysłu i innowacji Tadżykistanu zapowiedział, iż kraj ten stanie się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i rozwoju mikroprocesorów. Plany te mogą być ogromnym wyzwaniem dla Tadżykistanu biorąc pod uwagę obecny słaby stan sektora IT i bazy edukacyjnej Tadżykistanu.
„Piąta rewolucja przemysłowa rozpocznie się właśnie tutaj, w Tadżykistanie. Mamy nie tylko zasoby naturalne, ale także strategiczną wizję rozwoju sztucznej inteligencji” — powiedział niedawno dziennikarzom w Duszanbe minister Szerali Kabir. Oparł swoją prognozę na fakcie, iż Tadżykistan posiada wiele pierwiastków ziem rzadkich i minerałów potrzebnych w branży IT. Twierdził również, iż wiodące firmy zachodnie, takie jak Nvidia i OpenAI, wyraziły zainteresowanie prowadzeniem interesów z Tadżykistanem.
Prognoza Kabira wydaje się być słabo osadzona w rzeczywistości i rodzi pytania o zdolności rządu. Tadżykistan od dawna jest uznawany za kraj z jednym z najbardziej skorumpowanych systemów politycznych i gospodarczych na świecie, a poza tym brakuje mu bazy informatycznej. Duszande ma również poważne problemy z innowacyjnością. Niedawny raport śledzący globalne trendy w zakresie innowacji, WorldIntellectual Property Indicators 2024, wykazał, iż w 2023 roku w Tadżykistanie nie złożono ani jednego wniosku patentowego.
Dodatkowo według niedawnego raportu Banku Światowego, tadżycki system edukacji ma również poważne niedociągnięcia. „Znaczna część firm w Tadżykistanie uznała niedostatecznie wykształconą siłę roboczą za poważne ograniczenie w zaspokajaniu lokalnych i regionalnych wymagań rynkowych” — stwierdzono w raporcie banku. „Analitycy twierdzą, iż brak umiejętności wynika głównie z przestarzałej struktury, w tym programów nauczania, umiejętności personelu, sprzętu i technologii. Problemy są systemowe i rozciągają się od szkoły podstawowej po szkolnictwo wyższe. WedługBanku Światowego tylko 55% uczniów drugiej klasy w Tadżykistanie i zaledwie 41% uczniów czwartej klasy spełnia minimalne standardy czytania, a słabe wyniki w nauce są widoczne już od pierwszych klas.
Źródło: Eurasianet
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium