W podniosłej uroczystości pod Pomnikiem Więźniów politycznych straconych, zamordowanych w latach 1944-1956 udział wzięli goście oficjalni i przedstawiciele społecznych organizacji oraz rekonstruktorzy z Tow. Rekonstrukcji Historycznej Polska Walcząca i Stow. Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław".
Podczas Apelu Pamięci byli obecni Goście:
• Prałat Jego Świątobliwości ksiądz Jan Sikorski, kapelan internowanych w 1981 na warszawskiej Białołęce, kapłan, któremu zawdzięczamy kontynuowanie mszy za ojczyznę po zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki, kapelan Solidarności regionu Mazowsze,
• bratankowie płk-a Lucjana "Janczara" Szymańskiego - Tomasz i Łukasz Szymańscy,
• delegacja radnych PIS Dzielnicy Targówek [Marek Waszczak, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Bitel],
• pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów politycznych PRL i przedstawiciel Formacji Niepodległościowej - Agnieszka Hałaburdzin – Rutkowska,
• Delegacja Rodzin Poległych i Pomordowanych Żołnierzy Niezłomnych z Powiatu Przasnyskiego oraz komitet budowy pomnika Ofiar Komunizmu w Przasnyszu,
• przedstawiciele Akcji Katolickiej Katedry św. Floriana z Warszawy Pragi
• kibice Legii Warszawa z Przasnysza.
oraz organizatorzy uroczystości - przedstawiciele Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Solidarni 2010: Hanna Dobrowolska, Maciej Skarżewski i Grzegorz Kutermankiewicz, który filmował uroczystość jak co roku.
Podczas uroczystości wysłuchaliśmy krótkich wystąpień.
Jako pierwszej - Agnieszki Hałaburdzin-Rutkowskiej z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów politycznych PRL, która przytoczyła list pisany do syna przez Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" z katowni UB chwilę przed śmiercią. Ten gryps powstał w celi śmierci na Rakowieckiej 7 stycznia 1951 r.
:„Andrzejku! Kochaj Boga i bądź wierzącym katolikiem. Jednak staraj się poznać Jego wolę, przyjąć ją za prawdę i realizować w życiu. Kochaj Polskę i miej Jej dobro na uwadze zawsze. Ona musi zająć w świecie adekwatne miejsce i uzyskać dobrobyt oraz szczęście wszystkich obywateli. Kochaj i bądź posłuszny Matce – Twemu Aniołowi Stróżowi, która marzy, modli się i żyje Tobą i Twoim szczęściem. Darz Ją dobrocią za siebie i za mnie. Musisz kształcić swój umysł, zdobyć szerokie wiadomości. Ucz się pilnie. Co szlachetne i wielkie – przyjmuj, co płytkie i nikczemne – odrzucaj. Nie zaniedbuj również kultury fizycznej. Zdrowie jest w życiu potrzebne. Umiłowaniem ideałów, pracą, wytrwałością i poświęceniem musisz uzyskać odpowiednią pozycję, by móc realizować cele omawiane wyżej. Bądź skromny, grzeczny i dobro bliźniego miej zawsze na uwadze.
Widzisz Synku – z Mamusią modliliśmy się zawsze, byś wyrósł ku chwale idei Chrystusowej, na pożytek Ojczyźnie i nam na pociechę. Chciałem służyć Tobie swoim doświadczeniem. Niestety to może moje ostatnie do Ciebie słowa. W tych dniach mam zostać zamordowany przez komunistów za realizowanie ideałów, które Tobie w testamencie przekazuję. O moim życiu powie Tobie Mamusia, która zna mnie najlepiej. W tej ciężkiej dla mnie godzinie życia, świadomość, iż ofiara moja nie pójdzie na marne iż niespełnione sny i marzenia nie zamknie nieznana mogiła, ale, iż będziesz je realizował Ty, jest dla mnie wielkim szczęściem. Będę umierał w wierze, iż nie zawiedziesz nadziei w Tobie pokładanych. Do serca Cię tulę i błogosławię. Bóg z Tobą. Łukasz”.
Następnie dr Wojciech Łukaszewski z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Przewodniczącego komitetu Budowy Pomnika Ofiar Komunizmu wygłosił krótką prelekcję o przyczynach powstania antykomunistycznego w Polsce po 1944 r.
Z zaciekawieniem słuchaliśmy bratanków płk-a Lucjana "Janczara" Szymańskiego, którzy przypomnieli sylwetkę Bohatera, ich stryja, aresztowanego 23.12.1944 r. przez Józefa Światło [właść. Izaaka Fleischfarba] i zamordowanego w katowni praskiej tzw. "Toledo" 5.03.1945 r. Podlegli mu żołnierze podziemia wsławili się akcją z odzyskaniem niemieckiego prototypowego pocisku V2 i przesłaniem go do aliantów w Londynie. Jego szczątki do dziś nie zastały odnalezione. Apelowali o kontynuację niezłomnej tradycji wierności ideałom Żołnierzy Wyklętych w naszym codziennym życiu w młodym pokoleniu.
Słowo duszpasterskiej refleksji wygłosił oraz modlitwę za Dusze Zamordowanych poprowadził ks. prałat Jan Sikorski.
Następnie uroczysty Apel Pamięci w imieniu Wojska Polskiego odczytał ppor Artur Rosner. Podniośle brzmiały odczytywane nazwiska Bohaterów antykomunistycznego podziemia...
Przenikliwie zabrzmiała Salwa Honorowa i wojskowa trąbka "Śpij kolego".
Wieńce i wiązanki złożone przez delegacje pokryły kwietnym dywanem miejsce tajnych pochówków Żołnierzy Wyklętych u podnóża pomnika.
Uroczystość zakończyła recytacja ostatniej strofy wiersza Stanisława Balińskiego - Polska Podziemna, poety, który opuścił Ojczyznę po napaści na Polskę w 1939 r. i zmarł na emigracji w Londynie w 1984 r..
Polska Podziemna
Moją ojczyzna jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna.
Czy tam, czy tutaj, to jedno nas łączy.
Nurt nieśmiertelny, co we krwi się sączy
I każe sercu taką moc natężyć,
Że wbrew rozumom musimy zwyciężyć.
Cześć i chwała Bohaterom!
Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich uczestników tej podniosłej uroczystośći.
Do zobaczenia za rok - 1 marca 2026 r.