Na witrynach Rządowego Centrum Legislacji, tuż przed nadchodzącym weekendem, ukazał się projekt nowelizacji ustaw, którego celem jest złagodzenie przepisów i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. To kolejny krok w realizacji obietnic rządu dotyczących poprawy warunków dla przedsiębiorców. Co więcej, większość z proponowanych zmian ma wejść w życie już od 1 stycznia 2025 roku.
Kolejne korzystne zmiany dla przedsiębiorców: deregulacja coraz bliżej
Już wcześniej rząd zapowiadał ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, a teraz pojawił się projekt nowych przepisów. Co mogą oczekiwać przedsiębiorcy? W zakresie administracyjnym i redukcji biurokracji można spodziewać się m.in. zniesienia konieczności przedstawiania w urzędzie dokumentów prokury lub pełnomocnictwa, o ile takie upoważnienie jest udokumentowane w publicznych rejestrach. Dodatkowo planowane są dalsze kroki w kierunku deregulacji pieczątek i pieczęci.
Wiele zmian dotyczy także kontroli i kar dla przedsiębiorców. Przewiduje się skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni roboczych. Częstotliwość kontroli ma być dostosowana do ocenianego ryzyka związanego z działalnością przedsiębiorstwa, co oznacza, iż im mniejsze ryzyko, tym mniej kontroli. Ponadto przed kontrolą przedsiębiorca będzie otrzymywał listę informacji i dokumentów, które organ kontrolny będzie chciał przejrzeć, co pozwoli na lepsze przygotowanie się do kontroli i uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek.
Po zmianach będzie możliwe wniesienie sprzeciwu wobec czynności kontrolnych (choć nie wstrzymującego tych działań), gdy organ przeprowadza kontrolę w sposób nieuprawniony, powołując się na wyjątki związane z kontrolą działalności gospodarczej. Rząd planuje także zapobiec nadużywaniu postępowań w sprawach o wykroczenia lub przestępstwa skarbowe w celu jedynie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Ważne jest również, iż zmiany umożliwią rozpowszechnienie tzw. „wezwań miękkich” oraz umożliwią urzędom umarzanie kar administracyjnych i zaległych opłat bezpośrednio z urzędu.
Pozostałe planowane przez rząd zmiany
Niewątpliwie dla większości przedsiębiorców najważniejsze będą zmiany dotyczące kontroli firm. Jednakże rząd ma również zamiar uregulować kwestie związane z prowadzeniem niezarejestrowanej działalności przez cudzoziemców oraz z oskładkowaniem umów cywilnoprawnych w ramach takiej działalności. Planowana jest także modyfikacja definicji małych i mikroinstalacji w ustawie o odnawialnych źródłach energii.
Większość z tych zmian ma zostać wprowadzona stosunkowo gwałtownie – rząd pragnie, aby nastąpiło to już od 1 stycznia 2025 roku.
Przypominamy, iż nasza kancelaria oferuje profesjonalną obsługę i doradztwo prawne świadczone na rzecz przedsiębiorców. Oferujemy pomoc prawną w pełnym zakresie już dla osób planujących rozpoczęcie swojej działalności.
Świadczone przez nas kompleksowe usługi doradcze są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów. Doradzamy w zakresie wyboru formy prawnej dla planowanej działalności, dopełnimy wszelkich formalności polegających na jej zarejestrowaniu w odpowiednich instytucjach, a następnie będziemy dokonywać bieżącej obsługi prawnej w trakcie jej działania.
Nasza oferta to pomoce prawna w zakresie wszelkich problemów prawnych, z jakimi mogą się Państwo spotkać jako przedsiębiorcy w swojej działalności. Świadczone przez nas kompleksowe usługi oraz porady prawne w zakresie prawa handlowego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego pomogą Państwu w prowadzeniu działalności, oszczędzając czas i pieniądze naszych klientów.
Forma współpracy:
- Indywidualne zlecenia jednorazowe
- Doraźna obsługa prawna
- Stała obsługa prawna na podstawie umowy zlecenia
- porady prawne
- sporządzanie pism procesowych
- pozwy
- odpowiedzi na pozwy
- sprzeciwy od nakazów zapłaty i wyroków nakazowych
- apelacje
- wnioski
- doradztwo, zakładanie i funkcjonowanie działalności gospodarczej
- rejestrowanie spółek w KRS
- pozwy
- doradztwo w zakresie obrotu nieruchomościami (pełen zakres usług: nabywanie, najem, włącznie ze sporządzaniem umów: przedwstępnej i adekwatnej oraz umówienie notariusza)
- zastępstwo procesowe w sprawach gospodarczych i cywilnych (dotyczy przedsiębiorców objętych stałą obsługą prawną)
- umowy deweloperskie – przygotowanie umów związanych z działalnością deweloperską dla deweloperów
- redakcja i opiniowanie kontraktów, wniosków i pism procesowych
- przygotowanie umów oraz ich wzorów
- negocjowanie umów i kontraktów z kontrahentami, pomoc prawna dla Klienta w trakcie negocjacji
- porady związane z prawem pracy: tworzenie umów o pracę, wypowiedzeń, regulaminów
- przygotowanie porad prawnych, uwzględniających doktrynę oraz najnowsze orzecznictwo
Potrzebujesz pomocy prawnej a może stałej obsługi dla twojej firmy? Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
579-636-527
Daniel Głogowski
Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]
More here:
Biznes bez pieczątek i agresywnych kontroli. Rząd szykuje zmiany dla przedsiębiorców