Wybory prezydenckie 2025. Kto rzucił rękawicę w walce o Pałac Prezydencki?

polsatnews.pl 1 week ago

Już 18 maja 2025 roku Polacy pójdą do urn, by wybrać prezydenta. Państwowa Komisja Wyborcza ma ogłosić oficjalną listę kandydatów do 28 kwietnia. w tej chwili na stronie PKW widnieje siedem nazwisk osób ubiegających się o najwyższy urząd w państwie.

Nazwiska podano zgodnie z kolejnością wynikającą z większości badań poparcia. Lista kandydatów może jeszcze zostać rozszerzona, jeżeli kolejne osoby dopełnią wymaganych formalności.

Trzaskowski, Nawrocki, Mentzen. Liderzy przedwyborczych sondaży

W sondażach prowadzi 53-letni Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Jest doktorem nauk politycznych i pełni funkcję prezydenta Warszawy. W kampanii koncentruje się m.in. na bezpieczeństwie i transformacji energetycznej.

Karol Nawrocki, bezpartyjny kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, ma 42 lata. Jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem i prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Zapowiada wzmocnienie armii, korzystne dla rodzin prawo podatkowe oraz rozwój infrastruktury - w tym portów i elektrowni jądrowych.

ZOBACZ: Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Wybory prezydenckie 2025

Konfederacja Wolność i Niepodległość wystawiła posła Sławomira Mentzena. 38-letni doktor ekonomii z Torunia, z zawodu doradca podatkowy, opowiada się za uproszczeniem systemu podatkowego, ograniczeniem biurokracji i wzmocnieniem granic. Jako jeden z głównych postulatów wskazuje suwerenność państwa.

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, ma 48 lat i średnie wykształcenie. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz. Jest kandydatem Polski 2050, popieranym również przez PSL. W programie zapowiada m.in. inwestycje w obronność, z których połowa środków miałaby trafiać do polskich firm oraz wsparcie dla sektora MŚP.

Kandydaci chcą energii atomowej i inwestycji

Adrian Zandberg, 45-letni poseł i doktor historii, reprezentuje partię Razem. W programie kładzie nacisk na bezpieczeństwo zdrowotne, państwowe budownictwo mieszkaniowe, rozwój energetyki jądrowej oraz wzmacnianie krajowego potencjału produkcyjnego.

Grzegorz Braun, członek Konfederacji Korony Polskiej, jest magistrem polonistyki i reżyserem. 58-latek opowiada się za budowaniem bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego. Krytykuje m.in. założenia Zielonego Ładu.

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Jakie są godziny otwarcia lokali wyborczych?

Artur Bartoszewicz, bezpartyjny kandydat, ma 51 lat i pracuje jako nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest doktorem ekonomii. W kampanii zapowiada inwestycje w infrastrukturę, sztuczną inteligencję i program kosmiczny.

Udział w wyborach ogłosili także m.in. wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, polityk i przedsiębiorca Marek Jakubiak, dziennikarz Krzysztof Stanowski oraz działacz związkowy Piotr Szumlewicz. Na razie nie zostali jednak zarejestrowani przez PKW jako oficjalni kandydaci.

Na zarejestrowanie kandydata komitety mają czas do 4 kwietnia, do godz. 16. Potrzebne do tego jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem. Niedawno o ich złożeniu poinformowała Joanna Senyszyn i Magdalena Biejat. Zanim zostaną one oficjalne zarejestrowane, PKW musi zweryfikować przedłożone podpisy.

WIDEO: Co z funduszem kościelnym? Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zabrał głos
Read Entire Article