To może brzmieć jak żart, ale nim nie jest. Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze nakazujące Departamentowi Sprawiedliwości wstrzymanie ścigania Amerykanów oskarżonych o przekupywanie zagranicznych urzędników rządowych podczas prób zdobycia lub utrzymania interesów w różnych krajach.
Ustawa Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) obowiązywała od 1977 roku. Przez prawie 50 lat amerykańskie firmy miały oficjalny zakaz przekupywania zagranicznych urzędników. Z czasem stał się to pewnego rodzaju wyznacznik cywilizowanego rozwoju i współpracy międzynarodowej.
Rozporządzenie Trumpa wstrzymuje egzekwowanie ustawy i nakazuje prokurator generalnej Pam Bondi przeanalizowanie bieżących i przeszłych działań związanych z prawem oraz przygotowanie nowych wytycznych dotyczących egzekwowania przepisów.
"To będzie oznaczać o wiele więcej interesów dla Ameryki" – powiedział Trump reporterom podczas podpisywania rozporządzenia w Gabinecie Owalnym. Trump chciał unieważnić FCPA już w trakcie swojej pierwszej kadencji. Nazwał je "okropnym prawem". "Świat się z nas śmieje" – narzekał.
To "okropna" ustawa, mówił Trump
Organizacja nadzorująca walkę z korupcją Transparency International stwierdziła, iż FCPA uczyniła Stany Zjednoczone liderem w walce z globalną korupcją. Rozporządzenie wykonawcze Trumpa "osłabia i może utorować drogę do całkowitego wyeliminowania klejnotu koronnego w walce USA z globalną korupcją" – stwierdził Gary Kalman, dyrektor wykonawczy Transparency International U.S.
Obecnie Trump argumentuje, iż przez tę "okropną" ustawę amerykańskie firmy są mniej konkurencyjne. "Amerykańskie firmy są poszkodowane przez nadmierne egzekwowanie FCPA, ponieważ zabrania się im angażowania się w praktyki powszechne wśród międzynarodowych konkurentów, co tworzy nierówne warunki gry" – twierdzi Biały Dom.
Dyrektywa Trumpa wzywa Departament Sprawiedliwości do "zmienionych, rozsądnych wytycznych dotyczących egzekwowania" przepisów, które nie będą utrudniać amerykańskim firmom konkurowania za granicą.
Warto dodać, iż dzięki ustawie pod lupę trafiło przez lata sporo amerykańskich firm, m.in. Goldman Sachs, Glencore i Walmart.
W 2024 r. Departament Sprawiedliwości i Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wszczęły 26 działań egzekucyjnych związanych z FCPA. Objętych dochodzeniami było co najmniej 31 firm.