Trump's Ukraine Plan: Will European Troops Be Sent to the Front?

dailyblitz.de 3 hours ago

Nowe informacje z USA ujawniają szczegóły potencjalnego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, w tym możliwość rozmieszczenia sił europejskich.

Według doniesień amerykańskiej prasy, plan byłego prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczący zakończenia konfliktu na Ukrainie może zakładać wysłanie europejskich wojsk na terytoria kontrolowane przez Kijów. Jak podaje „The New York Post”, powołując się na źródła w administracji, kluczowym elementem negocjacji jest ustalenie, jak mają działać „siły odporności”, które miałyby gwarantować bezpieczeństwo Ukrainie.

Pokojowa misja czy nowy etap konfliktu?

Według dziennika rozważana jest koncepcja wysłania międzynarodowych sił pokojowych, które miałyby monitorować ewentualne zawieszenie broni. W skład takiej grupy mogliby wejść przedstawiciele Rosji, Ukrainy oraz kraju spoza NATO, który nadzorowałby przestrzeganie rozejmu.

Stany Zjednoczone, choć nie planują bezpośredniego zaangażowania swoich żołnierzy, nie wykluczają wsparcia logistycznego lub wywiadowczego. Jednocześnie źródła wskazują, iż Ukraina może być skłonna zaakceptować utratę ok. 20% okupowanego terytorium, pod warunkiem, iż nie zostanie to uznane za oficjalną cesję (de jure), ale jedynie tymczasowe rozwiązanie (de facto).

Brytyjsko-francuski plan: 30 tys. żołnierzy z Europy

Wcześniej „The Guardian” ujawnił, iż Francja i Wielka Brytania rozważają wysłanie choćby 30 tys. żołnierzy w celu nadzorowania rozejmu. Misja miałaby być wspierana przez USA poprzez zabezpieczenie powietrzne i wywiad.

Do tej pory gotowość udziału w takiej operacji wyraziły Turcja, Kanada, Szwajcaria, Dania i Portugalia. Jednak Polska stanowczo wyklucza wysłanie swoich wojsk – zarówno premier Donald Tusk, jak i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślają, iż nie ma takiego scenariusza w planach rządu.

Macron naciskał, Tusk odmówił

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, prezydent Francji Emmanuel Macron próbował przekonać Polskę i Wielką Brytanię do wspólnego wysłania 25 tys. żołnierzy. Tusk miał jednak odmówić, argumentując to zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce.

Rosja od początku konfliktu ostro sprzeciwia się obecności żołnierzy NATO na Ukrainie, uznając to za bezpośrednią eskalację. Kreml zapowiedział, iż każda taka decyzja spotka się z natychmiastową reakcją.

Podsumowanie

  • Plan Trumpa może zakładać rozmieszczenie europejskich wojsk na Ukrainie.
  • Ukraina gotowa na tymczasową utratę części terytorium, ale bez oficjalnego uznania.
  • Francja i Wielka Brytania rozważają wysłanie 30 tys. żołnierzy, Polska odmawia udziału.
  • Rosja grozi eskalacją w przypadku obecności sił NATO.
  • Plan Trumpa dla Ukrainy: Czy europejskie wojska zostaną wysłane na front?22 kwietnia 2025

    Nowe informacje z USA ujawniają szczegóły potencjalnego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, w tym możliwość rozmieszczenia sił europejskich. Według doniesień amerykańskiej prasy, plan byłego prezydenta USA Donalda

  • Byli urzędnicy kijowscy podejrzani o defraudację 3,7 miliona dolarów22 kwietnia 2025

    Byli i obecni szefowie jednego z kijowskich przedsiębiorstw komunalnych są podejrzani o defraudację 153 milionów hrywien (około 3,7 miliona dolarów) przy budowie mostu Podolsk nad Dnieprem

  • Rosja stawia warunki Ukrainie: Zniesienie zakazu negocjacji warunkiem rozmów ws. ataków na infrastrukturę cywilną22 kwietnia 2025

    Rzecznik administracji prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow ogłosił, iż Ukraina musi spełnić określone warunki formalne, aby uniknąć dalszych ataków na cywilną infrastrukturę. Kreml wskazuje na konieczność zmian

Continued here:
Plan Trumpa dla Ukrainy: Czy europejskie wojska zostaną wysłane na front?

Read Entire Article