2 października na portalu X ukazało się wideo przedstawiające dwóch mężczyzn, z których jeden ściąga flagę ukraińską z masztu i zawiesza izraelską. Autor tweeta dodał następujący komentarz: „Na Ukrainie Żydzi ściągają ukraińskie flagi i zawieszają swoje Izraela”. W rzeczywistości to stary film, który nagrano w Izraelu.
Fałsz
Więcej o naszym systemie oceniania:Omawiany film wyświetlono na X ponad 282 tys. razy. Wideo w fałszywym kontekście pojawiło się również na Facebooku. Opublikował je Damian Daszkowski, kandydat w niedawnych wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia z komitetu Konfederacji, Polska Jest Jedna i Bezpartyjnych.
To Izrael, a nie Ukraina
W rzeczywistości nagranie po raz pierwszy pojawiło się 4 czerwca 2022 roku na propagandowym rosyjskim kanale U_G_M na Telegramie. Autor dodał do niego komentarz: „Deukranizacja w Izraelu”. Pisały o tym rosyjskie portale, m.in. MPSH.ru czy ms-news.ru. Jako przykład masowości tego rodzaju akcji w Europie przytoczono Warszawę, której władze rzekomo bez wyjaśnienia nakazały usunięcie ukraińskich flag z transportu publicznego. W rzeczywistości ZTM wytłumaczył, iż chorągiewki w brawach Ukrainy zawieszono w geście poparcia po ataku Rosji i akcja z założenia miała być tymczasowa. 2 maja 2022 roku ZTM zastąpił je flagami Polski, a od 4 maja na warszawskich pojazdach nie wywieszano już żadnych flag. Analizowane wideo było więc częścią rosyjskiej akcji dezinformacyjnej przeprowadzonej w połowie 2022 roku. Teraz zostało ponownie wykorzystane w nowym, fałszywym kontekście.
Co ciekawe, mężczyzna na końcu omawianego filmu mówi po rosyjsku: „Это Израиль, детка”, czyli „To jest Izrael, kochanie”. Według Times of Israel w Izraelu mieszka w tej chwili około 1,3 mln rosyjskojęzycznych osób, pochodzących głównie z Rosji i Ukrainy.
Podsumowanie
Wideo, na którym widać mężczyzn ściągających ukraińską flagę z masztu, zastępując ją izraelską, zostało nagrane w 2022 roku w Izraelu. Nie jest to więc materiał nowy. Nie ma również nic wspólnego z rzekomym przejmowaniem Ukrainy przez Żydów, które insynuują wpisy w mediach społecznościowych. Osoby widoczne na filmie posługują się językiem rosyjskim. Kremlowska propaganda wykorzystała to nagranie w czerwcu 2022 roku. Pierwotny kontekst miał udowadniać, iż świat po kilku miesiącach od agresji Rosji przestaje wspierać Ukrainę.
Źródła
RDC: Flagi Ukrainy zniknęły z autobusów w Warszawie. Czy wrócą?
Times of Israel: 25 years later, Russian speakers still the ‘other’ in Israel, says MK