The Slovak government is removing public media. The opposition came out of the gathering room.

angora24.pl 10 months ago

24 kwietnia tego roku rząd Słowacji zatwierdził kontrowersyjny projekt ustawy medialnej autorstwa ministerstwa kultury. Projekt przewiduje likwidację istniejącego nadawcy publicznego, Radia i Telewizji Słowacji (RTVS), z zamiarem utworzenia nowego podmiotu o podobnej nazwie – Słowacka Telewizja i Radio (STVR). Planowane są również zmiany w kierownictwie nadawców.

Słowacja protestuje

Zmiany w mediach wywołały sprzeciw Słowaków, co doprowadziło do licznych antyrządowych demonstracji na ulicach Bratysławy. Przed siedzibą parlamentu protestowali pracownicy likwidowanej stacji. Komitet strajkowy pracowników i współpracowników RTVS podziela ocenę sytuacji przedstawioną przez opozycję, która uważa, iż rząd zamierza przejąć kontrolę nad publicznymi nadawcami.

Gdy opozycja opuściła salę, poseł Roman Michelko skomentował to krótkim zdaniem: Jak słodkie byłoby życie bez opozycji.

Minister kultury Martina Szimkoviczova, uzasadniając ustawę argumentowała, iż RTVS stopniowo traciło obiektywizm i brakowało w nim równowagi opinii. Dwukrotnie przywołała przykład Polski i podjętych przez Sejm po wyborach 15 października 2023 roku decyzji odnośnie mediów publicznych. Powiedziała, iż wówczas na Słowacji nie odzywały się głosy o naruszeniu demokracji.

„Orbanizacja” mediów

Ustawa dotycząca STVR jest jednym z kroków rządu Roberta Ficy, który wywołał intensywny konflikt między koalicją rządzącą a opozycją. Projekt zmian w mediach publicznych sprowokował demonstracje antyrządowe. W czwartek po południu odbył się marsz protestacyjny dziennikarzy i pracowników RTVS, który rozpoczął się przed siedzibą radia i przeszedł do budynku parlamentu.

Opozycja zwraca uwagę, iż ustawa dotycząca RTVS może być początkiem procesu orbanizacji rynku medialnego i ostrzega, iż niezależność mogą stracić także media prywatne, podobnie jak stało się na Węgrzech. W kontekście tego zagrożenia wymienia się największą prywatną stację telewizyjną, TV Markiza, gdzie doszło do sporu między dziennikarzami a kierownictwem redakcji publicystyki i informacji.

Słowackie media donoszą również, iż redaktorzy popularnego dziennika Pravda skarżą się na ingerencję kierownictwa w ich pracę.

Read Entire Article