“The situation is absolutely groundbreaking.” Production of the Polish rocket begins

news.5v.pl 6 hours ago

Amunicja 155mm. Zdjęcie ilustracyjne

W Polsce powstaje pierwszy projekt pocisku artyleryjskiego kalibru 155 milimetrów. Jak poinformował prezes zarządu PGO S.A. Łukasz Petrus, „jest to absolutnie sytuacja przełomowa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego”. Zdaniem Petrusa ten typ amunicji jest najbardziej pożądanym kalibrem amunicji. Na froncie w Ukrainie takich pocisków zużywa się tysiące dziennie.

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia we współpracy z PGO S.A. opracował korpusu pocisku kaliber 155 milimetrów, który jest jednym z najbardziej pożądanych typów amunicji. w tej chwili trawa przedostatni etap prac.

„Zgodny z normami NATO, w pełni polski korpus największego kalibru amunicji ma przede wszystkim uniezależnić nas od produkcji licencyjnej, dać nam autonomię w tym zakresie wolną od obwarowań stawianych przez licencjodawcę” – zaznaczono w komunikacie prasowym.

Opracowano polski pocisk artyleryjski. „Najbardziej pożądany kaliber”

Jak stwierdził dla Polsat News prezes zarządu PGO S.A. Łukasz Petrus, „jest to absolutnie sytuacja przełomowa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego”.

ZOBACZ: Rosja grozi krajom NATO. Stanowcza reakcja Andrzeja Dudy

– To będzie pierwszy polski pocisk kalibru 155 mm, wolny od uwarunkowań licencyjnych przygotowany w pełni w Polsce w oparciu o polską nową dokumentacje i wykonany – mamy głęboka nadziej – poprzez polska firma w polskim konsorcjum – poinformował.

– Najbardziej pożądany kaliber amunicji, który dzisiaj sieje największy postrach, to wynika tez ze swojej specyfiki, zakresu operacyjnego, dystansu na którym takie pociski operują, dzisiaj faktycznie – nie jest to żadna tajemnica – o tym się w mediach generalnie szeroko dyskutuje – dodał.

Polski projekt pocisku 155 mm. Testy poligonowe w przyszłym roku

Wskazano, iż tego typu amunicja zużywa się w ogromnych ilościach na froncie w Ukrainie. „Widząc rosnące zagrożenia, znacząco przyspieszyliśmy prace konstrukcyjne i kilka dni temu przekazaliśmy PGO dokumentację techniczną części metalowych do największego polskiego pocisku artyleryjskiego” – przekazał w komunikacie płk dr inż. Paweł Sweklej, Dyrektor Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.

ZOBACZ: „Polska nie będzie naiwnym partnerem”. Premier zapowiada repolonizację gospodarki

Poinformowano jednocześnie, iż działania badawczo-rozwojowe nad pociskiem zakończą się na przełomie 2025 i 2026 roku. Za rok odbędą się również testy poligonowe.

wb / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Read Entire Article