W dniach 13-14 grudnia w Wiesbaden-Naurod odbędzie się trzecie spotkanie Komisji Synodalnej, organu, który przygotowuje rewolucyjną zmianę sposobu sprawowania władzy w Kościele w Niemczech.
Komisja Synodalna (Synodaler Ausschuss) jest ciałem złożonym z biskupów i świeckich, które zostało powołane decyzją uczestników Drogi Synodalnej – procesu reform w Kościele w Niemczech rozpoczętego w grudniu 2019 roku.
Zadaniem Komisji jest przygotowanie gruntownej reformy sprawowania władzy w Kościele. Ostatecznym owocem ma być powołanie nowej, stałej instytucji – Rady Synodalnej (Synodaler Rat). Rada, złożona zarówno z biskupów jak i ze świeckich, miałaby przejąć część kompetencji Konferencji Episkopatu Niemiec. Bez formalnego ograniczania władzy poszczególnych biskupów to właśnie Rada kierowałaby życiem kościelnym za Odrą.
Plan stworzenia Rady spotykał się w różnych krajach z ostrą krytyką. Reagował również Watykan, kilkukrotnie wysyłając do Niemców krytyczne listy, pod którym podopisywali się ważni hierarchowie Kurii Rzymskiej.
Niemieccy biskupi jeździli z kolei do Watykanu, gdzie prowadzili szerokie rozmowy i starali się przekonać urzędników do swojej wizji.
Posiedzenie Komisji Synodalnej w dniach 13-14 grudnia będzie pierwszym od zakończenia Synodu o Synodalności w Rzymie.
W Dokumencie Finalnym tego synodu pisze się wiele o możliwości rozwijania katolicyzmu w poszczególnych krajach zależnie od lokalnych potrzeb i uwarunkowań, o zwiększeniu roli świeckich, zwłaszcza kobiet, w zarządzaniu w Kościele, a także o możliwości ograniczania kompetencji biskupów na rzecz wzmacniania ciał kolegialnych, takich jak Konferencja Episkopatu. Na gruncie tych zapisów zwolennicy powołania Rady Synodalnej w Niemczech czują się umocnieni w swoich planach. Szef Episkopatu bp Georg Bätzing oraz przewodnicząca Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików Irme Stetter-Karp mówili, iż Synod o Synodalności dał niemieckim reformom „wiatr w żagle”. Ich zdaniem powołanie Rady Synodalnej będzie możliwe już w 2026 roku.
Ze względu na kontrowersje wokół Rady w sumie czterech niemieckich biskupów podjęło decyzję o tym, by nie brać udziału w jej stworzeniu, a w konsekwencji również w jej przyszłych posiedzeniach. Są to kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz biskupi Rudolf Voderholzer z Ratyzbony, Stefan Oster z Pasawy oraz Gregor Maria Hanke z Eichstätt. Ich zdaniem Rada Synodalna de facto ograniczałaby rolę biskupa diecezjalnego w sposób, który jest nie do pogodzenia z hierarchiczną i apostolską strukturą Kościoła katolickiego. Co ciekawe, również ci biskupi powołują się na Dokument Finalny Synodu o Synodalności.
Zdecydowana większość niemieckich hierarchów wspiera jednak powstanie Rady Synodalnej. Wydaje się, iż taka instytucja zostanie rzeczywiście stworzona, a niechętni jej biskupi będą po prostu niektóre z jej decyzji przyjmować, a inne odrzucać, w zależności od własnej oceny sytuacji.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach