Szermierze i pięściarki na podium

polska-zbrojna.pl 7 hours ago

Dwa medale na mistrzostwach Europy w szermierce wywalczyli we Francji reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Szer. Andrzej Rządkowski był drugi w turnieju florecistów, a szer. Alicja Klasik trzecia w rywalizacji szpadzistek. W Chinach brązowe medale Pucharu Świata zdobyły zaś pięściarki: st. szer. Elżbieta Wójcik i st. szer. spec. Agata Kaczmarska.

Dwa medale wywalczyła reprezentacja Polski na szermierczych mistrzostwach Europy we francuskim Antony. Oba padły łupem żołnierzy-sportowców z „armii mistrzów”. Szer. Andrzej Rządkowski w finale turnieju florecistów przegrał 10:15 z reprezentantem gospodarzy Rafaëlem Savinem. Natomiast szer. Alicji Klasik drogę do złota w rywalizacji szpadzistek zamknęła w półfinale Niemka Alexandra Ehler. Reprezentantka Niemiec pokonała Polkę 11:9, a w pojedynku o tytuł mistrzowski uległa 11:15 Estonce Katrinie Lehis. Rządkowski i Klasik w Antony odnieśli największe indywidualne sukcesy w seniorskiej karierze.

Szermiercze boje

REKLAMA

Florecista Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego na drodze do srebra, w pojedynku o awans do czołowej „16” turnieju, pokonał 15:5 Chorwata Bornę Špoljara, a następnie wygrał 15:14 z Węgrem Gergő Szemesem. W ćwierćfinale jego rywalem był Włoch Filippo Macchi, podwójny (indywidualny i drużynowy) wicemistrz olimpijski z Paryża. Polak wygrał z utytułowanym rywalem 15:7. W finale nie dał jednak rady Francuzowi Savinowi.

Natomiast szer. Alicja Klasik, brązowa medalistka turnieju drużynowego szpadzistek na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, w eliminacjach grupowych wygrała pięć pojedynków i dzięki korzystnemu bilansowi trafień – plus 14 – została najwyżej rozstawiona w pucharowej drabince turnieju głównego. W 1/32 finału Polka pokonała 15:7 Angelę Krieger ze Szwajcarii, w 1/16 wygrała 15:10 z inną Szwajcarką Aurore Favre, a w 1/8 wyeliminowała Łotyszkę Sofiję Prošinę – szpadzistka CWZS-u triumfowała 10:7. W ćwierćfinale Klasik wygrała 15:8 z Hiszpanką Danielą Pinyol Tomas.

W turniejach drużynowych reprezentanci Polski wywalczyli trzy szóste i dwa ósme miejsca. Najgorzej wypadły szpadzistki, które uplasowały się na 11. pozycji. Szóste lokaty zajęli: floreciści, florecistki i szablistki. W ćwierćfinale turnieju florecistów Polacy (szer. Rządkowski, st. szer. spec. Michał Siess, Andrzej Rajski i Jan Nowak) przegrali 36:45 z Rosjanami, którzy startowali we Francji pod neutralną flagą. Natomiast florecistki (st. szer. spec. Julia Walczyk-Klimaszyk, kpr. Hanna Łyczbińska, Marta Jakubowska i Amelia Olszewska) w walce o awans do strefy medalowej uległy 27:45 Włoszkom. Włoszki wyeliminowały również z dalszych walk w ćwierćfinale polskie szablistki. Polki – w składzie: szer. Zuzanna Cieślar, st. szer. spec. Angelika Wątor, Julia Cieślar i Maria Więckiewicz – przegrały z reprezentantkami Italii 43:45.

W ringu po brąz

W chińskim Guiyang odbył się drugi w tym sezonie turniej zaliczany do cyklu Pucharu Świata federacji World Boxing. Reprezentanci Polski wywalczyli w nim sześć brązowych medali. Dwa z nich zdobyły pięściarki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego: st. szer. Elżbieta Wójcik (w kategorii +80 kg) i st. szer. spec. Agata Kaczmarska (75 kg). Na podium stanęli jeszcze: Angelika Krysztoforska (48 kg), Kinga Krówka (65 kg), Emilia Koterska (80 kg) i Mateusz Urban (75 kg).

Z polskich brązowych medalistów najbliżej awansu do finału była st. szer. Elżbieta Wójcik, która w półfinale przegrała 2:3 z Chinką Zhan Yilian. Reprezentantka CWZS-u wróciła na ring po przerwie macierzyńskiej i na dodatek rywalizuje w wyższej kategorii wagowej. Natomiast jej koleżanka z „armii mistrzów” st. szer. spec. Agata Kaczmarska również walczy w nowej kategorii – o dwie niższej. W ćwierćfinale pokonała Australijkę Emmę-Sue Greentree, brązową medalistkę ubiegłorocznych mistrzostw świata, a w półfinale uległa Kanadyjce Tammarze Thibeault, mistrzyni świata z 2022 roku.

Złote trofea dla siłacza z WOT-u

Sporym sukcesem zakończył się start żołnierza 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, st. sierż. Łukasza, w mistrzostwach świata organizacji World Kettlebell Sport Federation (WKSF), które odbyły się w Kiszyniowie. Terytorials wrócił z Mołdawii z trzema złotymi medalami. W rywalizacji ponad 500 zawodników z 27 państw był bezkonkurencyjny w dwóch konkurencjach indywidualnych: długim cyklu i półmaratonie oraz triumfował wraz z kolegami z reprezentacji Polski w rywalizacji sztafet.

– To były trzy niezwykle wymagające dni rywalizacji i ogromnych emocji. Szczególnie cieszy mnie złoty medal w długim cyklu, mojej ulubionej konkurencji, ale równie ważne były zwycięstwo w półmaratonie kettlebell oraz obrona mistrzowskiego tytułu w sztafecie reprezentacji Polski. Zdobycie trzech tytułów mistrza świata to spełnienie marzeń i efekt wielu lat ciężkiej pracy, treningów oraz wsparcia najbliższych – podkreślił trzykrotny złoty medalista.

Kettlebell to żeliwny lub winylowy ciężarek w kształcie kuli armatniej z uchwytem, który jest wykorzystywany do dynamicznych ćwiczeń siłowych i kondycyjnych angażujących całe ciało. Ćwiczenia z tym ciężarkiem różnią się od tych wykonywanych z użyciem tradycyjnych hantli ze względu na środek ciężkości przesunięty poza dłoń. Taka konstrukcja pozwala na wykonywanie dynamicznych ruchów wahadłowych, angażujących jednocześnie wiele grup mięśni, co poprawia siłę, stabilność i ogólną koordynację ruchów.

Jacek Szustakowski
Read Entire Article