Rankiem 10 lipca latające urządzenie, początkowo pomylone z dronem Shahed, wleciało na Litwę z terytorium Białorusi. Litewski premier i przewodniczący Sejmu zostali ewakuowani do schronu. Później się okazało, iż obiekt latający był “samolotem samoróbką” wykonanym ze sklejki i pianki plastikowej.
W czasie incydentu premier Gintautas Paluckas przebywał w budynku rządowym na spotkaniu z dziennikarzami. Udał się do schronu. Przewodniczący Sejmu Saulius Skvernelis również potwierdził dziennikarzom, iż został ewakuowany z powodu naruszenia przestrzeni powietrznej, podał BNS.
“Służba bezpieczeństwa powiedziała, iż powinniśmy udać się do schronu — więc poszliśmy” — powiedział polityk, ale odmówił podania szczegółów.
Litewska Państwowa Straż Graniczna powiedziała później, iż bezpilotnik, który nadleciał, nie był Szahedem, ale samolotem domowej roboty. Wylądował kilometr od granicy.
“O 11:30, według wstępnych danych, straż graniczna z placówki Kiena w okręgu wileńskim zarejestrowała obiekt przypominający samolot domowej roboty Spadł on w pobliżu zamkniętego punktu kontrolnego Szumsk, kilometr od granicy z Białorusią” — poinformowała Państwowa Służba Graniczna Litwy.
Według wstępnych informacji, urządzenie jest wykonane ze sklejki i pianki.
Litewskie Siły Zbrojne twierdzą, iż nie stanowi ono zagrożenia.
“Dziś około godziny 11:30 Siły Powietrzne Armii Litewskiej wykryły obiekt zbliżający się do litewskiej granicy z kierunku Białorusi. Samoloty NATO wykonujące misję air policing, które znajdowały się w tym czasie w powietrzu, zostały przełączone z trybu treningowego na bojowy.
Ponieważ jednak obiekt niedługo spadł, misja myśliwców odwołano, a informacja została przekazana Straży Granicznej. Personel wojskowy został wysłany do miejsca, w którym spadł obiekt, aby go chronić. Obiekt przypomina urządzenie domowej roboty i nie stanowi zagrożenia” — podały Siły Zbrojne.
Bezpilotnik na zdjęciu Sił Zbrojnych Litwy przypomina rosyjskiego drona “Gerbera” — imitację “Szaheda” produkowanego przez fabrykę w Jełabudze. Dron jest wykonany ze sklejki i tworzywa piankowego, kosztuje dziesiątki razy mniej niż Szahed i jest używany przez Rosję do niszczenia ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
Źródła: reform.news, bns.lt
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium