W sumie w zeszłym roku na granicach zewnętrznych UE i na rynku wewnętrznym skonfiskowano ponad 152 miliony przedmiotów. Oznacza to wzrost o 77 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim (86 mln sztuk). Wartość wykrytych podróbek wzrosła o 68 procent, do około 3,4 miliarda euro (2022: 2,0 miliarda euro).
Podobnie jak w roku ubiegłym szczególnie często konfiskowano podrabiane gry. Według raportu na drugim i trzecim miejscu znalazły się zabawki oraz płyty CD i DVD. Często konfiskowano także materiały opakowaniowe i etykiety. To pokazuje, iż produkty są coraz częściej etykietowane wyłącznie na terenie UE – podały władze. Ma to na celu zapobieżenie zauważeniu towaru na granicy jako podrobionego.
Większość podróbek skonfiskowanych na rynku krajowym
Z informacji wynika, iż w ubiegłym roku większość towarów nie została zatrzymana na zewnętrznych granicach UE, ale została wykryta na rynku wewnętrznym. W UE skonfiskowano 138 milionów przedmiotów. Organ przypisuje również znaczny wzrost handlowi internetowemu. Większość podróbek jest w tej chwili wysyłana pocztą. Mówi się jednak, iż na granicach zewnętrznych liczba skonfiskowanych towarów spadła. Z raportu wynika, iż ponad połowa tych produktów pochodzi z Chin (56 proc.), a na drugim miejscu plasują się inne kraje azjatyckie.
Komisja Europejska ostrzegła, iż podrabiane produkty mogą być niebezpieczne dla konsumentów. Produkty mogą być szkodliwe lub niebezpieczne.