Rekomendacje dotyczące turystyki wyborczej muszą się opierać na dwóch podstawowych elementach – przewidywanej liczbie mandatów w danym okręgu wyborczym, o które walczy lista, którą popieramy oraz sile głosu w okręgu wyborczym rozumianej jako średnia liczba głosów w okręgu przypadająca na jeden mandat. W moich rekomendacjach trzymam się żelaznej zasady – o ile ktoś decyduje się wyjechać i zagłosować w innym okręgu wyborczym, głosuje na tę samą partię, na którą oddałby swój głos tam gdzie mieszka. Turystyka wyborcza musi być neutralna dla ogólnokrajowego poparcia dla poszczególnych list opozycji
Decydując się na głosowanie w innym okręgu wyborczym głosuj w nim kandydata, co do którego jesteś przekonany. Poświęć czas, aby porównać kandydatów w okręgu wyborczym, w którym zagłosujesz.
Rekomendacja jest oparta na stanie wiedzy na koniec dnia 9.10.20203.
Każdy podejmujący decyzję o głosowaniu w innym okręgu wyborczym, musi być świadom, iż jego decyzja może przyczynić się do spadku poparcia jego preferowanej listy w okręgu wyborczym, z którego wyjeżdża, który może skutkować zdobyciem mniejszej liczby mandatów w tym okręgu przez popieraną przez niego partię. Kierunek turystyki wyborczej jest dobrany tak, aby prawdopodobieństwo, iż ten głos przyczyni się do zwiększenia liczby mandatów w okręgu docelowym jest większe od prawdopodobieństwa utraty mandatu w okręgu zamieszkania.
Lewica – 9.10.2023
W 2019 Lewica, przy ogólnokrajowym wyniku 12,56%, zdobyła 49 mandatów. W 6 okręgach osiągnęła zbyt małe poparcie, aby uzyskać pierwszy mandatu w okręgu. Były to konserwatywne regiony Polski, gdzie w okręgu nie ma miasta powyżej 200 tys. PiS uzyskał tam poparcie ponad 50%, a głosy wyborców Lewicy zostały zmarnowane.
Liczba głosów (w tysiącach) zdobytych w okręgach wyborczych przez Lewicę i liczba uzyskanych mandatów (kolory) w wyborach do Sejmu w 2019 roku.
W tym roku problem okręgów wyborczych, gdzie Lewica może nie uzyskać poparcia wystarczającego na pierwszy mandat w okręgu wyborczym, może być jeszcze bardziej dotkliwy. Życzę Lewicy jak najlepszego wyniku wyborczego. Otworzenie list wyborczych na kandydatów obywatelskich jest dobrym ruchem, a dobrze prowadzone kampania wyborcza może spowodować, iż wynik będzie zbliżony do tego z 2019 roku.
Proponowaną strategią turystyki wyborczej dla Lewicy jest wykorzystanie głosów w okręgach, gdzie Lewica nie ma realnych szans na mandat i wsparcie tych okręgów, gdzie mandaty Lewicy są zagrożone. Dla okręgów z największymi miastami, gdzie Lewica walczy o drugi, a w przypadku Warszawy o trzeci mandat, strategia turystyki wyborczej zakłada głosowanie w tych okręgach.
Okręg 14 Nowy Sącz – wbita flaga dla wyborców z okręgów 12 Chrzanów i 15 Tarnów
Małopolskie okręgi nr 12, 14 i 15 są specyficzne – brak dużych miast, konserwatywnie nastawieni mieszkańcy i mało wybieranych posłów – 8 dla okręgu nr 12, 10 dla okręgu 14 i 9 dla okręgu nr 15. Mała liczba wybieranych posłów przekłada się na wysoki próg wyborczy w tych okręgach. Aby zdobyć jeden mandat, trzeba uzyskać poparcie około 9-10% dla okręgu nr 12 i około 8,2 – 9,5% dla okręgu nr 15. W okręgu 14 ten próg to około 8%. Bez żadnej strategii wyborczej z bardzo dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością Lewica w 2023 roku w tych okręgach takiego wyniku nie osiągnie. Metoda na dodatkowe mandaty w tych trzech okręgach, to postawienie na jeden z nich. Moją rekomendacją gdzie należy podjąć walkę o pierwszy mandat, jest okręg 14 Nowy Sącz. Rekomendacją turystyki wyborczej jest wyjazd wyborców popierających Lewicę z okręgów 12 i 15 i zagłosowanie na Lewicę w okręgu nr 14. W mojej rekomendacji pomiędzy tymi trzema okręgami przeważyły kwestie logistyczne, do okręgu 14 jest relatywnie najłatwiej dojechać z największych miast okręgów 12 i 15.
Okręgi Rzeszów i Krosno
Podkarpacie to województwo, gdzie poparcie dla Lewicy jest poniżej średniej dla kraju. Zdobycie pierwszego mandatu w okręgu nr 23 Rzeszów jest zagrożone, a zdobycie mandatu w okręgu nr 22 Krosno, przy obecnych notowaniach sondażowych w okolicach 10%, praktycznie niemożliwe. Rekomendacją turystyki wyborczej jest wyjazd wyborców popierających Lewicę z okręgu 22 Krosno i zagłosowanie na Lewicę w okręgu nr 23 Rzeszów. Celem jest zapewnienie jednego mandatu w Rzeszowie.
Okręgi Radom, Piotrków Trybunalski, Płock
Okręg nr 17 Radom jest dla Lewicy trudny. Zdobycie tutaj pierwszego mandatu jest, przy obecnych notowaniach sondażowych w okolicach 10%, mało prawdopodobne. Z okręgiem 17 graniczą dwa okręgi, gdzie Lewica walczy o pierwszy mandat – nr 10 Piotrków Trybunalski i nr 16 Płock. Rekomendacją turystyki wyborczej jest wyjazd wyborców popierających Lewicę z okręgów 17 i zagłosowanie w okręgu nr 10 Piotrków Trybunalski. Możliwe jest również wsparcie więcej niż jednego okręgu na bazie wyborców Lewicy z okręgu radomskiego. Na tę chwilę skoncentrowałbym się na jednym okręgu, o ile ten plan zostałby przez wyborców Lewicy gwałtownie spopularyzowany, prawdopodobnie pojawi się przestrzeń na wyjazd z okręgu nr 17 również do okręgu nr 16 Płock. Byłoby to o tyle logistycznie proste, iż miasto Grójec w okręgu radomskim, gdzie Lewica ma relatywnie większe poparcie, jest dobrze połączone drogowo z Mszczonowem, który znajduje się w okręgu płockim.
Okręgi wielkomiejskie – Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź
W okręgach z tymi pięcioma największymi miastami w Polsce Lewica walczy o dwa, a w przypadku Warszawy o trzy mandaty. Bazowanie na samej sile głosu, która jest dla tych okręgów mniejsza od średniej krajowej, sugeruje wyjazd do sąsiednich okręgów. Jednak w sytuacji, gdzie taki ubytek wyborców Lewicy spowodowałby wynik przekładający się na tylko jeden mandat, albo dwa mandaty w przypadku Warszawy, ryzyko jest zbyt duże. Rekomendacją dla wyborców Lewicy w okręgach nr 3 Wrocław, nr 9 Łódź, nr 13 Kraków, nr 19 Warszawa, nr 39 Poznań jest głosowanie w miejscu zamieszkania.
Pozostałe okręgi
W większości okręgów zachodniej Polski Lewica ma poparcie wystarczające na jeden mandat, a w niektórych może walczyć o dwa mandaty. W których okręgach jest szansa na dwa mandaty jest trudne do przewidzenia. Dlatego na tą chwilę nie można przedstawić rekomendacji turystyki wyborczej dla wyborców Lewicy w pozostałych okręgach wyborczych.
Do rozstrzygnięcia pozostaje, czy warto używać turystyki wyborczej dla wyborców Lewicy w okręgach wschodniej Polski. Dotyczy to głównie okręgów nr 7 Chełm, nr 6 Lublin i nr 18 Siedlce.
Podsumowanie – Lewica
Lewica musi upewnić swoich wyborców w całym kraju w ostatnich dniach kampanii, iż głosy oddane na tę listę, to nie będą głosy zmarnowane.
Czy taką strategię opartą na strategicznym „poddaniu” niektórych okręgów wyborczych zrozumieliby wyborcy Lewicy i czy nie zostałoby to potraktowane jako słabość?
Odpowiem na to hipotetycznym przykładem wyborcy. Pan Jan ma dziś 40 lat, mieszka w Tarnowie. Odkąd ukończył 18 lat, zawsze głosuje na Lewicę. W 2005, 2007, 2011, 2015, 2019 jego głos został zmarnowany, Lewica nie zdobyła w tym okręgu żadnego mandatu. Jak pan Jan zrozumie, iż kandydat Lewicy w okręgu nr 14 może realnie walczyć o mandat z jego wsparciem w postaci turystyki wyborczej, myślę, iż będzie zadowolony i będzie miał poczucie, iż jego głos pierwszy raz w życiu nie zostanie zmarnowany.