Prosecutor's Office investigates tiny atom case

dailyblitz.de 1 week ago

Wraca sprawa małych reaktorów jądrowych i kontrowersji, jakie budzi projekt Orlenu i należącej do grupy Michała Sołowowa spółki Synthos Green Energy. Zgodnie z ustaleniami „Dziennika Gazety Prawnej”, Lubelska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez ministra klimatu i środowiska. Chodzi o działania podejmowane w okresie od 27 listopada do 13 grudnia 2023 roku.

Podejrzenia dotyczące narażenia bezpieczeństwa energetycznego

Jak poinformowała „DGP”, śledztwo dotyczy sześciokrotnego wykonania „z góry powziętego zamiaru”, który miał polegać na „narażeniu bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez wydanie dla sześciu należących do Orlen Synthos Green Energy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie decyzji zasadniczych dotyczących pozwoleń na wykonanie inwestycji w postaci budowy funkcjonalnie ze sobą powiązanych obiektów energetyki jądrowej składającej się z czterech reaktorów jądrowych BWRX-300, przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego i obiektu do przechowywania odpadów promieniotwórczych”.

Informacji tych udzieliła prok. Jolanta Sołoducha z ośrodka zamiejscowego Prokuratury Okręgowej w Chełmie. Zgodnie z ustaleniami, decyzje wydano mimo zastrzeżeń ze strony służb i organów doradczych.

ABW przeciwko inwestycji

Dziennik przypomina, iż zgoda ówczesnej minister klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej została wydana pomimo dwukrotnego sprzeciwu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW negatywnie oceniła projekt, podobnie jak Departament Energii Jądrowej w resorcie, który rekomendował odmowę wydania decyzji.

Obecnie, jak informuje „DGP”, śledztwo znajduje się na wczesnym etapie. Trwa gromadzenie dokumentacji z ministerstw, a we wtorek do szefa ABW w Warszawie skierowano wniosek o uchylenie klauzuli „poufne” z negatywnych opinii agencji. Taki krok może otworzyć drogę do szerszego ujawnienia argumentacji, jaką przedstawiały służby specjalne wobec tej kontrowersyjnej inwestycji.

Co dalej z technologią SMR?

Małe reaktory jądrowe (SMR – Small Modular Reactors) uchodzą za jedno z rozwiązań przyszłości w zakresie energetyki. Ich zaletą ma być elastyczność, mniejsze rozmiary oraz teoretycznie większe bezpieczeństwo w eksploatacji. Projekt Orlen Synthos Green Energy bazuje na reaktorach BWRX-300 opracowanych przez GE Hitachi, które mają być pierwszymi tego typu wdrażanymi w Polsce.

Jednak kontrowersje wokół wydawania decyzji administracyjnych i pomijania opinii służb mogą rzucić cień na cały program rozwoju SMR w kraju. Wątpliwości dotyczące procesu decyzyjnego i potencjalnego ryzyka dla bezpieczeństwa państwa mogą również wpłynąć na zaufanie społeczne do projektów jądrowych.

Sprawa z pewnością będzie rozwijać się w najbliższych miesiącach. Dalszy bieg śledztwa może mieć wpływ nie tylko na losy samej inwestycji, ale też na politykę energetyczną Polski w szerszym kontekście.


  • Uwaga! Nowe przepisy od kwietnia 2025: Sprawdź, co jest teraz nielegalne i jakie kary Ci grożą10 kwietnia 2025

    Od kwietnia 2025 roku w Polsce wprowadzono szereg nowych przepisów, które diametralnie zmieniają dotychczasowe zasady w wielu dziedzinach życia. Naruszenie tych regulacji może skutkować surowymi sankcjami

  • Koniec bezkarności! Ukrainiec deportowany z Polski po serii przestępstw! Zakaz wjazdu na 6 lat10 kwietnia 2025

    19-letni obywatel Ukrainy, który wielokrotnie łamał polskie prawo, został deportowany. Miał na koncie jazdę po pijaku, kradzież, posiadanie narkotyków i ignorowanie sądowych zakazów. Teraz nie wróci

  • Tajemnicza substancja w warszawskiej szkole. Strażacy odkryli zaskakujące źródło dymu10 kwietnia 2025

    W czwartek rano w jednej ze szkół podstawowych w Warszawie doszło do niecodziennego zdarzenia. Dym, który pojawił się w budynku, nie był wynikiem pożaru, ale reakcji

Read more:
Prokuratura bada sprawę małego atomu

Read Entire Article