Pope Francis has gone to the home of the Lord

dailyblitz.de 8 hours ago

Wielkanocny poniedziałek, 21 kwietnia 2025 roku, na zawsze zapisze się w historii Kościoła katolickiego. Tego dnia o godzinie 7:35 w swojej watykańskiej rezydencji, Domu Santa Marta, zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat. Jorge Mario Bergoglio, pierwszy papież z Ameryki Południowej, odszedł po długiej walce z chorobami, pozostawiając po sobie dziedzictwo otwartości, pokory i troski o najuboższych.

Ostatnie chwile pontyfikatu: wierny do końca

Papież Franciszek do ostatnich dni pozostał wierny swojej posłudze. Pomimo pogarszającego się stanu zdrowia, w Wielki Tydzień 2025 roku uczestniczył w kluczowych uroczystościach. W Wielki Czwartek, zgodnie z tradycją, odwiedził więzienie, by okazać solidarność z osadzonymi. W Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania przewodniczył celebracjom, dając świadectwo niezłomnej wiary i oddania wiernym.

Walka z chorobą: ostatnie miesiące życia

Zdrowie papieża Franciszka od lat budziło niepokój. W lutym 2025 roku trafił do rzymskiej Polikliniki Gemelli z powodu silnego zapalenia oskrzeli. Kilka dni później zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc. To nie był pierwszy raz, gdy jego organizm zmagał się z infekcjami – pod koniec marca 2023 roku również hospitalizowano go z powodu problemów z górnymi drogami oddechowymi. W lipcu 2021 roku przeszedł poważną operację jelita, która znacząco wpłynęła na jego kondycję.

Pontyfikat przełomu: od Argentyny po Watykan

Jorge Mario Bergoglio został wybrany na Stolicę Piotrową 13 marca 2013 roku, po rezygnacji Benedykta XVI. Mimo iż w momencie wyboru miał 76 lat i mówiono o nim jako o „papieżu przejściowym”, jego pontyfikat okazał się jednym z najbardziej wpływowych w najnowszej historii Kościoła. Przyjmując imię Franciszek, nawiązał do św. Franciszka z Asyżu, symbolu ubóstwa i pokory.

Jego nauczanie skupiało się na miłosierdziu, dialogu międzyreligijnym i trosce o środowisko, co znalazło wyraz w encyklikach Laudato si’ i Fratelli tutti. Był również pierwszym papieżem, który tak otwarcie mówił o potrzebie reform w Kościele, w tym o walce z nadużyciami i większej roli kobiet w strukturach kościelnych.

Reakcje świata: żałoba i wspomnienia

Wiadomość o śmierci papieża Franciszka wywołała falę smutku na całym świecie. Przywódcy państw, duchowni oraz wierni różnych wyznań wyrażają kondolencje i podkreślają jego wkład w budowanie mostów między ludźmi.

„Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat w swojej rezydencji w watykańskim Domu Santa Marta” – poinformował oficjalny serwis Vatican News.

Co dalej z Kościołem? Zasady konklawe

Zgodnie z procedurami, w najbliższych dniach odbędą się uroczystości pogrzebowe, a następnie kardynałowie z całego świata zjadą do Watykanu na konklawe, by wybrać następcę św. Piotra.

Świat żegna papieża, który zmienił oblicze Kościoła. Jego dziedzictwo pozostanie żywe w sercach milionów wiernych.


— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) April 21, 2025

Read more:
Papież Franciszek odszedł do Domu Pana

Read Entire Article