Poland under fire: Selective application of law and relativization towards the Prime Minister of Israel

dailyblitz.de 3 hours ago
Zdjęcie: polska-w-ogniu-krytyki:-wybiorcze-stosowanie-prawa-i-relatywizacja-wobec-premiera-izraela


W ostatnim czasie Polska została poddana krytyce ze strony ekspertów i organizacji międzynarodowych z powodu swojego stosunku do premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Deklaracja polskich władz o zapewnieniu bezpieczeństwa Netanjahu podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau wywołała wiele kontrowersji i pytań o rolę Polski w sprawie międzynarodowej.

Dr Maciej Żenkiewicz z Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wypowiedział się w tej sprawie, twierdząc, iż deklaracja polskich władz to wybiórcze stosowanie prawa, jego relatywizacja i dawanie argumentów Rosji. Ekspert zwrócił uwagę, iż podobne działania miały miejsce w Mongolii wobec Władimira Putina, co wywołało olbrzymie poparcie ze strony międzynarodowej społeczności.

Warto przypomnieć, iż Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Netanjahu i dwóch innych osób oskarżonych o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael. Polska, jako strona Statutu Rzymskiego, powinna szanować zasady tego statutu i jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Dr Żenkiewicz zwrócił uwagę, iż wybiórcze stosowanie prawa prowadzi do erozji i podważenia prawa międzynarodowego, co może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo w społeczności międzynarodowej. Ekspert nie chciał oceniać działań Izraela, ale podkreślił, iż Polska jako uczestnik społeczności międzynarodowej powinna szanować prawo, o ile się do tego zobowiązała.

Warto również zwrócić uwagę, iż Polska jest stroną Statutu Rzymskiego i powinna szanować decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego. Trybunał podkreślił, iż państwa-sygnatariusze Statutu Rzymskiego mają obowiązek egzekwowania decyzji trybunału.

Warto zauważyć, iż Polska podejmując takie działania, kwestionuje rolę Międzynarodowego Trybunału Karnego i prawo międzynarodowe. Taka sytuacja może negatywnie wpłynąć na prestiż Polski na arenie międzynarodowej i podważyć zaufanie do Polski jako partnera współpracy.

Warto również zauważyć, iż Polska powinna prowadzić długofalową i odpowiedzialną politykę, która szanuje prawo i interesy międzynarodowe, a nie kierować się tylko interesami wewnętrznymi i potrzebami odbioru elektoratu.

W końcu warto podkreślić, iż Polska powinna powrócić do swoich zobowiązań międzynarodowych i szanować prawo międzynarodowe, aby uniknąć dalszych kontrowersji i utraty zaufania w społeczności międzynarodowej.

Źródła:

* PAP, „Polska zobowiązała się zapewnić bezpieczeństwo Netanjahu podczas obchodów 80. rocznicy Auschwitz-Birkenau”
* Międzynarodowy Trybunał Karny, „Oświadczenie w sprawie decyzji polskiego rządu w sprawie wydanego nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu”
* Wywiad z Dr. Maciejem Żenkiewiczem, ekspertem z Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego UMK w Toruniu

Read more:
Polska w ogniu krytyki: Wybiórcze stosowanie prawa i relatywizacja wobec premiera Izraela

Read Entire Article