22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku będzie przez najbliższe miesiące domem dla maszyn, pilotów i obsługi technicznej RAF-u oraz szwedzkich sił powietrznych. Obecność Typhoonów i Gripenów jest związana z natowską misją wzmocnionej ochrony i kontroli przestrzeni powietrznej. Szwedzi wykonywali już takie zadania, ale nigdy wcześniej nie operowali z terytorium sojusznika.
Szwedzkie myśliwce JAS 39 Gripen przybyły do Polski, aby patrolować i chronić przestrzeń powietrzną sojuszników w ramach NATO enhanced Air Policing. Będą pracować ramię w ramię z Typhoonami Królewskich Sił Powietrznych, aby zapewnić bezpieczeństwo naszego nieba – przekazały władze Försvarsmakten (Szwedzkie Siły Powietrzne), które zaczną pełnić swoje obowiązki 1 kwietnia. Dzień przed Szwedami, którzy swoje samoloty przysłali 26 marca, do malborskiej 22 BLT przyleciały wspomniane myśliwce Eurofighter Typhoon RAF-u – w sumie 12 maszyn, po sześć z każdego z obu krajów.
– To zaszczyt być w Polsce, kraju, z którym Zjednoczone Królestwo dzieli długą i bogatą historię przyjaźni i współpracy, która poprzedza sojusz NATO. Ta trwała więź, wykuta poprzez wspólne wartości i wzajemny szacunek, wzmacnia znaczenie wspólnego celu NATO i fundament naszego partnerstwa – mówił Christopher Jacob, dowódca 140 Ekspedycyjnego Skrzydła Lotniczego RAF.
REKLAMA
Jak podkreśliło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Szwedzi będą pracować ramię w ramię nie tylko z Brytyjczykami, ale także z polskimi żołnierzami 22 BLT. – To trójstronna współpraca, która polega nie tylko na udostępnianiu przez nas bazy czy wymianie doświadczeń. Będą planowane wspólne loty i treningi, które stanowią kolejny element budowania interoperacyjności z udziałem sojuszników – powiedział ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy DORSZ.
Ppłk Goryszewski zwrócił uwagę, iż kiedy Gripeny i Typhoony będą wspierać naszych pilotów w Malborku, polskie F-16 z PKW Orlik rozpoczną misję Baltic Air Policing na Litwie.
Przybycie do Polski sześciu myśliwców Jas 39 Gripen stanowi nowy rozdział w działaniach sojuszniczych NATO. Szwecja, która wstąpiła do Sojuszu w 2024 roku, po raz pierwszy przebazowała swoje myśliwce, by operowały z innego terytorium. – To znaczący wkład nowego członka NATO. Cieszymy się z dodatkowej siły, jaką Szwecja wnosi do naszej misji patrolowania przestrzeni powietrznej – powiedział płk Martin O’Donnell z US Army, rzecznik Naczelnej Kwatery Głównej Sojuszniczych Sił Europy.
Enhanced Air Policing (eAR) jest częścią środków bezpieczeństwa NATO wprowadzonych w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. Cele misji eAR to demonstrowanie zbiorowej determinacji sojuszników oraz obronnego charakteru NATO i odstraszanie Rosji od podejmowania prób lub groźby agresji wobec państw-członków Sojuszu.