Przemawiając podczas regionalnej konferencji bezpieczeństwa, Hegseth podkreślił, iż chińskie przedsiębiorstwa przejmują kontrolę nad strategicznymi terenami i kluczową infrastrukturą w istotnych sektorach gospodarki.
– Chińska armia wykazuje zbyt dużą aktywność na półkuli zachodniej. (…) Pekin inwestuje i działa w tym regionie, dążąc do uzyskania przewagi militarnej i nieuczciwych korzyści ekonomicznych – argumentował szef Pentagonu. Zapowiedział zawarcie porozumienia z Panamą w sprawie bezpieczeństwa i eksploatacji Kanału Panamskiego, które umożliwi amerykańskim okrętom wojennym „pierwszeństwo przepływu i swobodną żeglugę”.
Hegseth zaapelował do rządów państw regionu o współpracę w celu odstraszenia Chin oraz przeciwdziałanie zagrożeniom ze strony transnarodowych karteli narkotykowych i niekontrolowanej imigracji.
Spór o Kanał Panamski. Pekin odpowiada USA
Jak przypomina agencja AP, administracja Donalda Trumpa wyrażała niezadowolenie z faktu, iż USA, mimo traktatowego zobowiązania do ochrony kanału, musiały wnosić opłaty za przemieszczanie swoich okrętów wojennych między Oceanem Atlantyckim a Spokojnym.
Oba kraje ostatecznie zgodziły się na zacieśnienie koordynacji w zakresie bezpieczeństwa i będą pracować nad mechanizmem zwrotu opłat uiszczanych przez amerykańskie okręty wojenne za przepływanie przez kanał.
Zobacz również:
Wcześniej Panama dementowała doniesienia o rzekomym wpływie Chin na funkcjonowanie tej drogi wodnej.
Ambasada Chin w Panamie odniosła się krytycznie do wypowiedzi rządu USA na platformie społecznościowej X. Stwierdziła, iż Waszyngton stosuje „szantaż” w celu realizacji własnych interesów, a decyzje Panamy dotyczące partnerów handlowych są jej „suwerennym prawem (…) i czymś, w co USA nie mają prawa ingerować”.
Zobacz również:
Szefernaker w „Gościu Wydarzeń”: Myślałem, iż gospodarzem debaty może być prezydent KońskichPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas