Ważne wybory
Nie każdemu człowiekowi dana jest możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach władz. Mieszkańcy wielu państw są tego pozbawieni. Także w Polsce jeszcze nie tak dawno, bo przed 4 czerwca 1989 roku, nie mieliśmy na nie wpływu.
Tegoroczne wybory to już 11. od tego czasu. Jednak ich historia w naszych dziejach jest znacznie dłuższa i sięga 1493 roku. Wówczas dotyczyły one zasiadania w sejmiku ziemskim. Od 1573 roku w I Rzeczypospolitej najważniejszym wydarzeniem było wybieranie monarchy. Pierwszym królem, który został powołany na zasadach wolnej elekcji i zasiadł na tronie, był Henryk Walezy. w tej chwili w naszym kraju realizowane są cztery rodzaje wyborów władz: prezydenckie, do Sejmu, do Senatu oraz do samorządów lokalnych. Oddanie głosu na „swojego” kandydata to bardzo poważna decyzja. Musi być dokładnie przemyślana.
I choć u nas, w odróżnieniu od niektórych państw, nie ma takiego obowiązku, to powinien to uczynić każdy obywatel, który skończył 18 lat i ma do tego prawo. Niektórzy bowiem, np. osoby skazane, są go pozbawieni.
Stawiając krzyżyk przy nazwisku na karcie, którą następnie wrzucimy do urny, wyrażamy zgodę, aby dany człowiek w naszym imieniu sprawował władzę. Od tego zależy nasza przyszłość. Dlatego każdy, kto chce o niej decydować, 15 października powinien pójść na wybory do Sejmu i Senatu.
Niech żyje demokracja! Oczami nastolatka
Wielkimi krokami zbliża się najważniejszy w tym roku dzień polskiej demokracji. 15 października obywatele Polski ruszą do urn wyborczych, by głosować w wyborach do parlamentu, czyli do Sejmu i Senatu. Warto nie tylko pójść na wybory, ale również jeszcze raz uświadomić sobie wagę wolności oraz możliwości głosowania.
Prawo wyborcze nie zawsze było powszechne, co oznacza, iż ludzie, choćby w starożytności, nie mogli decydować o różnych kwestiach w państwie. Problem związany z prawem wyborczym jest wielopłaszczyznowy; nie można wyodrębnić jednego momentu, gdy powszechne głosowanie stało się standardem na świecie. Dla przykładu, jeszcze w XIX wieku obowiązywał cenzus majątkowy, a w XX wieku kobiety wciąż walczyły o prawo wyborcze. W dzisiejszych czasach również walczymy o to samo, gdyż wiele rządów ma za nic demokrację i uprawia autorytaryzm.
Musimy jeszcze raz zrozumieć pojęcie wolności oraz praw nam nadanych. Nie zostały one przyznane bez walki oraz przelanej krwi. Wolność to niezależność i możliwość decydowania o sobie w sposób nienaruszający wolności drugiego człowieka. Wolność to przywilej, który nie wszyscy mają. O wolność oraz demokrację należy walczyć. Jako obywatele Polski możemy to robić poprzez pójście na wybory, ponieważ głos każdego jest istotny i każdy głos może zaważyć na kształcie polityki Polski przez najbliższe cztery lata.
Katarzyna Bęgowska, 17 lat