Warszawa to nie tylko nazwa polskiej stolicy. Choć właśnie ona pierwsza przychodzi na myśl, gdy słyszymy to słowo, według językoznawcy Wojciecha Włoskowicza w całym kraju istnieją aż 34 miejscowości, przysiółki lub części wsi nazywane w ten sam sposób. Co więcej, nie są one skupione jedynie w województwie mazowieckim, a rozsiane po niemal całej Polsce. Najwięcej z nich można znaleźć w województwie lubelskim. Skąd taka popularność tej nazwy?
REKLAMA
Zobacz wideo Małgorzata Kidawa-Błońska: Pomnik smoleński powinien stanąć w innym miejscu, wśród zieleni
Warszawa to nie tylko stolica. Można znaleźć aż 34 wsie i przysiółki o tej nazwie
Nazwy geograficzne od wieków odgrywały kluczową rolę w identyfikacji miejsc, ale ich standaryzacja nastąpiła dopiero w XIX wieku. Dotyczyło to nie tylko miast i wsi, ale także rzek, gór czy pagórków. Po II wojnie światowej konieczne było uporządkowanie tego systemu na tak zwanych ziemiach odzyskanych, na których przed 1945 rokiem obowiązywała niemiecka terminologia. Niektóre nazwy tłumaczono, inne nadawano na nowo, a jeszcze inne powstawały na skutek migracji ludności. I to właśnie migracje mogły przyczynić się do popularności słowa „Warszawa". Przesiedleńcy, przenosząc się na nowe tereny, często nadawali im nazwy znane z rodzinnych stron. Stąd w całym kraju można znaleźć liczne miejscowości o takich samych nazwach. Podobne zjawisko występuje w przypadku innych popularnych terminów, jak Wola czy Wólka, których korzenie sięgają średniowiecza. Językoznawca Wojciech Włoskowicz podaje, iż w Polsce istnieją 34 miejscowości i przysiółki o nazwie Warszawa. Część z nich to nieoficjalne określenia, które nie zostały zatwierdzone urzędowo.
Przenoszenie nazw przez migrującą ludność jest mechanizmem spotykanym od wieków. Między innymi w Małopolsce i Wielkopolsce śladem takiego procesu są dopasowane do polszczyzny nazwy o niemieckiej etymologii, które przynieśli ze sobą niemieccy osadnicy lub zasadźcy przybyli w XIII i XIV wieku w ramach akcji tworzenia nowych wsi
- powiedział Wojciech Włoskowicz, którego wypowiedź przytacza portal naukawpolsce.pl.
Które miasta zmieniły swoje nazwy? Na mapie Polski znajdziemy kilka takich miejsc
Choć wiele nazw miejscowości przetrwało próbę czasu, część uległa zmianie wraz z ewolucją znaczenia słów. Przykładem jest wieś Biały Kał, której nazwa pierwotnie odnosiła się do błotnistych terenów otaczających miasteczko, ale z biegiem lat nabrała negatywnych skojarzeń. Ostatecznie w latach 90. XX wieku zmieniono ją na Białykał. Podobnych przypadków jest więcej.
Zobacz też: Mówią o nim "najwęższy blok w Warszawie". Niezwykły budynek jest mistrzem kamuflażu
Oficjalnie zatwierdzone mogą zostać także nieformalne nazwy miejsc. Przykładem jest warszawska "Patelnia" – popularne określenie placu przy wejściu do stacji metra Centrum. Choć nie figuruje w rejestrach, jest powszechnie używane i choćby widnieje na Google Maps.
Mimo iż nie jest to oficjalnie nazwa miejsca, napis +Patelnia+ pojawia się już w bardzo popularnych mapach Google. Niewykluczone, iż kiedyś w przyszłości władze miasta zdecydują się na oficjalne nadanie takiej nazwy. Ponieważ formalnie nie jest to ani ulica, ani plac, obiekt mógłby zostać zakwalifikowany jako skwer. Byłby to wówczas +skwer Patelnia+
– dodaje Włoskowicz, cytowany przez portal kopalniawiedzy.pl.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.