New function of the mObywatel application – for sports enthusiasts

stefczyk.info 2 hours ago

Ferie w pełni – w górach pod nogami skrzypiący śnieg, w powietrzu wirujący puch, a przed oczami widoki jak z bajki. W drodze po wymarzone atrakcje czeka jeszcze tylko jeden przystanek – wypożyczalnia sprzętu sportowego. Oto kilka rad, jak gwałtownie i łatwo wypożyczyć narty, deskę lub akcesoria sportowe, potwierdzając tożsamość mDowodem w mObywatelu.

“Do wyjazdu na zimowy wypoczynek warto dobrze się przygotować i to nie tylko pod kątem ubioru czy kondycji. Należy też sprawdzić wypożyczalnię sprzętu sportowego i jej regulamin, żeby uniknąć niespodzianek przed wejściem na stok. Warto przy tym pamiętać, iż mDowód jest na terenie Polski pełnoprawnym dokumentem tożsamości. W aplikacji mObywatel jest dodatkowo możliwość okazania legitymacji szkolnej i studenckiej, co ułatwi wypożyczanie sprzętu i korzystanie ze zniżek” – przypomina wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Oto kilka praktycznych rad związanych z wypożyczaniem sprzętu z mObywatelem w czasie ferii zimowych.

Wygodny mDowód w telefonie

Chociaż wiele osób inwestuje we własny sprzęt sportowy, to wciąż popularne jest jego wypożyczanie. Zwłaszcza dzieci, którym stale zmienia się wzrost i rozmiar obuwia, potrzebują fachowo dobranego i ciągle innego wyposażenia.

Podczas wypożyczania nart, deski lub innego sprzętu sportowego należy liczyć się z potrzebą okazania dokumentu tożsamości. Wypożyczalnia może poprosić o podanie niezbędnych danych osobowych w formularzu lub umowie najmu przed udostępnieniem sprzętu. Okazanie dowodu tożsamości pozwala potwierdzić ich zgodność z oficjalnym dokumentem.

Warto przy tym pamiętać, iż cyfrowy mDowód dostępny w aplikacji mObywatel jest pełnoprawnym dokumentem tożsamości uznawanym na terenie Polski. Można użyć go na poczcie, w sądzie, w banku, w lokalu wyborczym lub zawierając umowę z operatorem telekomunikacyjnym. Tym bardziej można skorzystać z niego jako dokumentu tożsamości podczas wypożyczania sprzętu sportowego.

W większości przypadków wystarczy okazać mDowód na ekranie telefonu, aby umożliwić sprawdzenie swoich danych w dokumencie. Istnieją też jednak inne, przez niektórych preferowane, metody weryfikacji mDowodu. Aby usprawnić ten proces i jak najszybciej wpiąć buty w wiązania, warto je znać.

Weryfikacja dokumentów – bezpieczeństwo dla każdej ze stron

Są 3 metody weryfikacji dokumentów cyfrowych w mObywatelu:

– wizualna,

– funkcjonalna,

– kryptograficzna.

1. Metoda wizualna polega na wzrokowym sprawdzeniu poszczególnych elementów elektronicznego dokumentu. Każdy, kto sprawdza mDowód drugiej osoby, powinien zwrócić uwagę, czy:

– data i godzina mDowodu są zgodne z czasem urządzenia, na którym jest pokazywany,

– tło dokumentu jest jasnoniebieskie, ma pofalowane linie, napis RP i zarys orła,

– zdjęcie w dokumencie potwierdza aktualny wygląd właściciela mDowodu,

– biało-czerwona flaga pod zdjęciem faluje – to element dynamiczny i powinien się poruszać,

– hologram w kształcie godła zmienia barwę przy zmianie położenia telefonu,

– w polu statusu dokumentu znajduje się zielony napis „dokument ważny”.

2. Metoda funkcjonalna polega na dodatkowym sprawdzeniu poprawnego działania aplikacji i jest uzupełnieniem metody wizualnej. Należy wówczas wykonać kilka operacji, np. przejrzeć ekrany usług, dokumentów lub funkcje. Pozwala to stwierdzić, czy aplikacja, w której wyświetlany jest mDowód, działa poprawnie.

3. Metoda kryptograficzna to natomiast najbardziej zaawansowany sposób weryfikowania dokumentów cyfrowych, w tym mDowodu. Polega na skanowaniu kodu QR telefonem lub wpisywaniu sześciu cyfr kodu liczbowego przez użytkownika, którego dokument jest sprawdzany. jeżeli obydwie osoby uczestniczące w weryfikacji mDowodu mają aplikację mObywatel, proces przebiega w następujący sposób:

Osoba, która chce zweryfikować czyiś mDowód, np. pracownik wypożyczalni, inicjuje proces weryfikowania dokumentu w swojej aplikacji mObywatel. W tym celu naciska na dole ekranu głównego Kod QR. Następnie wybiera Pokaż kod QR. Dzięki temu na ekranie telefonu wyświetla się kwadratowy obrazek, na który składają się czarno-białe elementy graficzne i ciąg sześciu cyfr.

W tym czasie właściciel mDowodu, w tym przypadku klient wypożyczalni, otwiera swój dokument w aplikacji mObywatel i naciska pole Potwierdź swoje dane. Jest ono widoczne w mDowodzie poniżej pola ze statusem dokumentu.

Od tej chwili mDowód jest gotowy do weryfikacji, a właściciel dokumentu może przeprowadzić ją na dwa sposoby: skanując swoim telefonem kod QR wygenerowany w pierwszym kroku przed pracownika wypożyczalni lub wpisując manualnie w swojej aplikacji 6-cyfrowy kod. Wybór metody należy do właściciela dokumentu.

Aby przejść dalej, właściciel mDowodu zostaje poproszony przez aplikację o dostęp do aparatu fotograficznego urządzenia. Zależnie od jego decyzji w kolejnym kroku nastąpi:

– Skanowanie kodu QR – jeżeli użytkownik zezwoli aplikacji na dostęp do aparatu, może zeskanować nim kod QR wygenerowany przez pracownika wypożyczalni w celu weryfikacji mDowodu.

– Wpisywanie kodu liczbowego – jeżeli użytkownik nie zezwoli aplikacji na korzystanie z aparatu, może posłużyć się 6-cyfrowym kodem, który widzi poniżej kodu QR w telefonie pracownika wypożyczalni. Należy wówczas manualnie wpisać cyfry w przeznaczonym do tego polu w aplikacji dzięki klawiatury telefonu.

Aplikacja pokaże następnie właścicielowi mDowodu, komu i jakie dane zostaną za chwilę udostępnione. Aby dokonać weryfikacji, należy nacisnąć przycisk Udostępnij dane.

W tym momencie pracownik sprawdzający mDowód na krótką chwilę zobaczy dane z mDowodu klienta na swoim telefonie, co pozwoli mu zweryfikować okazany dokument cyfrowy. Za moment dane te bezpowrotnie znikną z urządzenia osoby sprawdzającej mDowód. Weryfikacja tym samym zostanie zakończona.

To już wszystko – dokument został zweryfikowany, a klient może oddać się zimowym rozrywkom!

Warto przy tym przypomnieć, iż alternatywnie właściciel mDowodu może od razu przejść do obsługi kodu QR z ekranu głównego aplikacji, bez uprzedniego otwierania mDowodu. W tym wypadku w dolnym menu wybiera Kod QR, a w kolejnym kroku wskazuje, jaki dokument chce udostępnić do weryfikacji. Sposób postępowania przy wyborze tej ścieżki pokazuje film instruktażowy Jak potwierdzić tożsamość w aplikacji mObywatel? (mDowód)(wideo: https://www.youtube.com/embed/HVNNa5VTkGc).

Bezpiecznie i wygodnie z mObywatelem

Jak widać, weryfikacja mDowodu to szybki i pewny sposób potwierdzania tożsamości. Daje obu stronom gwarancję wiarygodnej i bezpiecznej wymiany informacji. Jest też procesem, który pozwala uniknąć okazywania dokumentu fizycznego, a tym samym uwolnić się od jego noszenia. Można przy tym zyskać na czasie i mieć go więcej na zimową rekreację.

Na koniec warto dodać, iż podczas wypożyczania sprzętu sportowego można okazać w mObywatelu także legitymację szkolną lub studencką. Pozwoli to dodatkowo uzyskać ewentualne zniżki. Proces weryfikacji legitymacji wygląda analogicznie, jak na powyższym przykładzie mDowodu.

Instrukcja potwierdzania dokumentów cyfrowych przy użyciu wszystkich trzech metod weryfikacji znajduje się pod linkiem Jak potwierdzać dokumenty w mObywatelu 2.0 (link: https://info.mobywatel.gov.pl/assets/download/Jak%20potwierdza%C4%87%20dokumenty%20w%20mObywatelu%202.0.pdf)

Teraz pozostaje już tylko korzystać z zimowej aury i cieszyć się feriami z mObywatelem!

Read Entire Article