Tragiczna historia dziewięciomiesięcznego Felka, którego życie zakończono tuż przed porodem, wstrząsnęła opinią publiczną i postawiła przed poważnym wyzwaniem zarówno lekarzy, jak i ustawodawców. W centrum sprawy znajduje się pytanie o granice legalności przerywania ciąży w Polsce oraz sposób interpretowania obowiązujących przepisów.
Apel lekarzy do minister zdrowia
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) w liście z 10 kwietnia 2024 r. zwrócił się do minister zdrowia Izabeli Leszczyny z prośbą o oficjalną interpretację art. 4a ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Szczególnie chodzi o sytuację, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, a płód osiągnął już zdolność do samodzielnego życia poza organizmem matki.
„W przeciwnym razie zachowanie lekarza przeprowadzającego zabieg może podlegać ocenie w świetle art. 152 § 3 kodeksu karnego, zgodnie z którym kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8” – przypomniano w liście.
Tragedia w Oleśnicy – co wydarzyło się naprawdę?
W szpitalu w Oleśnicy, doszło do dramatycznego finału ciąży pani Anity. Kobieta, będąca w 36. tygodniu ciąży, zgłosiła się z prośbą o przerwanie ciąży z uwagi na zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, lekarze w szpitalu w Łodzi odmówili zastosowania indukcji asystolii płodu (czyli zabójstwa płodu poprzez wstrzyknięcie chlorku potasu do serca) i zaproponowali rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie z zapewnieniem opieki medycznej dla dziecka.
Finalnie pani Anita trafiła do szpitala w Oleśnicy, gdzie zabiegu dokonała Gizela Jagielska. Sprawę bada w tej chwili Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy.

Czy można było uratować dziecko?
W tle decyzji o aborcji pojawiły się podejrzenia o wrodzoną łamliwość kości u dziecka. Jednak wielu ekspertów podważa zasadność takiej decyzji. Pan Adam, chorujący od 33 lat na to schorzenie, napisał list udostępniony przez Fundację Pro – Prawo do Życia, w którym wskazał, że:
„W opisanym przez Panią Anitę przypadku mówimy o fazie raczej łagodnej. […] jeżeli oni [lekarze z Łodzi] twierdzą, iż dziecko można było uratować i otoczyć opieką, to znaczy, iż mogło spokojnie żyć”.
Podkreślił też, iż choroba nie zagrażała życiu matki, a przypadek Felka stanowi niebezpieczny precedens.
Głos ekspertów – różne perspektywy, ten sam problem
– W każdym cywilizowanym państwie, w którym dopuszczalne jest przerywanie ciąży, istnieje pewien limit, po przekroczeniu którego zabieg ten staje się niedopuszczalny – mówi dr hab. Jacek Skrzydło, specjalista w zakresie praw człowieka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Z kolei prof. n. med. Piotr Sieroszewski, prezes PTGiP, zaznaczył:
„Zaproponowaliśmy pani Anicie natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie […], co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia”.
Jeden z naszych prawników podkreśla, iż lekarz może powołać się na klauzulę sumienia w sytuacjach sprzecznych z jego przekonaniami moralnymi, jednak „takie działanie nie powinno w żaden sposób naruszać praw pacjentki i skutkować opóźnieniem aborcji w sytuacji zagrożenia życia kobiety”.
Minister zdrowia reaguje
Minister Izabela Leszczyna poinformowała o zleceniu kontroli NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie szpitala w Łodzi. Wypowiedziała się też na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które jej zdaniem pozbawiło lekarzy jednoznacznych wytycznych, a kobiety – wsparcia w dramatycznych sytuacjach.
Gdzie leży granica prawa, a gdzie etyki?
Sprawa Felka, pani Anity oraz lekarzy z Oleśnicy i Łodzi pokazała, jak skomplikowane są kwestie graniczne między legalnością a moralnością, między interpretacją prawa a realnym życiem i śmiercią. Jedno jest pewne – potrzeba jasnych, jednoznacznych przepisów i pełnej odpowiedzialności za ich stosowanie.
Niezależnie od przekonań, historia ta pozostawia pytania, na które odpowiedzieć musi zarówno społeczeństwo, jak i rząd: czy w Polsce dzieci, które mogą żyć poza łonem matki, mają zagwarantowaną ochronę życia?
-
PKP Intercity wprowadza zniżki na świąteczne podróże17 kwietnia 2025
PKP Intercity zbliżające się Święta Bożego Narodzenia 2025 roku postanowiło uczcić wyjątkową promocją, oferując szereg zniżek na przejazdy kolejowe. Choć oferta skierowana jest do szerokiego kręgu
-
Zabójstwo dziewięciomiesięcznego dziecka w Oleśnicy. W spór wkracza lewacka minister zdrowia17 kwietnia 2025
Tragiczna historia dziewięciomiesięcznego Felka, którego życie zakończono tuż przed porodem, wstrząsnęła opinią publiczną i postawiła przed poważnym wyzwaniem zarówno lekarzy, jak i ustawodawców. W centrum sprawy
-
Mysłowice: Ukrainiec kierował bez prawa jazdy. Sąd wydał surowy wyrok!17 kwietnia 2025
W czwartek, 10 kwietnia, mysłowiccy policjanci z drogówki prowadzili rutynową kontrolę trzeźwości na ulicy Ludomira Różyckiego. Około godziny 14:30 zatrzymali do kontroli kierowcę chevroleta, którym okazał
Read more:
Zabójstwo dziewięciomiesięcznego dziecka w Oleśnicy. W spór wkracza lewacka minister zdrowia