Fundusz będzie działać w ramach KPO, a na przedsięwzięcia związane z obronnością przeznaczonych zostanie do 30 mld zł. Środki do tej wysokości będą przekierowane z części pieniędzy w ramach Instrumentu Zielonej Transformacji Miast. Dodatkowo Fundusz będzie mógł być zasilany z innych źródeł, w tym z polityki spójności.
FBiO środki będzie przekazywać w formie niskooprocentowanych pożyczek lub inwestycji kapitałowych częściowo umarzalnych. O wsparcie będą mogły starać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa (w tym spółki Skarbu Państwa) oraz podmioty naukowe oraz ich konsorcja. Pieniądze będą trafiać na inwestycje związane z produktami i technologiami podwójnego zastosowania (np. bezpieczne systemy komunikacyjne). Możliwe będzie finansowanie budowy infrastruktury krytycznej (np. schronów, zabezpieczeń sieci energetycznych), jak również działań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Przewidziano też np. wsparcie modernizacji firm z sektora wojskowego i bezpieczeństwa.
Ministerstwo podkreśliło, iż dzięki utworzeniu Funduszu możliwe ma być wykorzystanie środków z KPO także po 2026 r. Jednocześnie resort podkreślił, iż program zielonej transformacji miast będzie kontynuowany, a wnioski, które już wpłynęły oraz podpisane kontrakty zostaną zrealizowane. Uruchomienie Funduszu planowane jest na III kwartał 2025 r. Za zarządzanie operacyjne odpowiadać ma Bank Gospodarstwa Krajowego.
Przeczytaj także: Fabryka na kołach dla programu Tarcza Wschód. Budowa schronu w kilka dni