LGBT groups want facilitation in the "metric transition"

news.5v.pl 1 day ago

Im bliżej wyborów prezydenckich, tym coraz śmielej głowy podnoszą różnego rodzaju radykalne środowiska LGBT, które w zmianie w Pałacu Prezydenckim upatrują swoich szans na drastyczne zmiany w podejściu do ich ideologicznych postulatów. „Potrzebna jest ustawa, która w jasny sposób regulowałaby proces uzgodnienia płci metrykalnej” – powiedziała PAP Olga Pawłowska-Plesińska z „Kampanii Przeciw Homofobii” w tzw. „Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych”.

4 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę odnoszącą się do postępowania sądowego o uzgodnienie płci. W uchwale SN odstąpił od zasady prawnej, wyrażonej pod koniec lat 80. XX w., według której transpłciowość nie daje podstawy do sprostowania uzgodnienia płci w akcie urodzenia.

Zgodnie uchwałą z 4 marca prawna procedura uzgodnienia płci powinna następować na zasadzie sprostowania aktu stanu cywilnego w postępowaniu nieprocesowym.

Warto podkreślić, iż ta uchwała bardzo dużo wnosi do życia osób transpłciowych i zdecydowanie upraszcza procedurę uzgodnienia płci. Konieczność pozywania rodziców w celu formalnego zachowania dwustronnego postępowania była rozwiązaniem archaicznym, wyeliminowanie tego elementu z procedury oszczędzi osobom transpłciowym wiele stresu i nieprzyjemności

— oceniła dla PAP Olga Pawłowska-Plesińska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Komunikat RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla w marcowym komunikacie, iż uchwała SN może zapoczątkować pozytywne zmiany sytuacji osób transpłciowych.

Wskazanie na tryb nieprocesowy jest korzystną zmianą dla osób zainteresowanych. Niemniej pozytywne oddziaływanie na prawa osób transpłciowych pokaże praktyka stosowania uchwały SN przez sądy, do których będą wpływać wnioski o sprostowanie aktu urodzenia

— czytamy.

Naciski transseksualistów

Są już osoby, które składają wnioski w trybie nieprocesowym

-– mówi Maja Heban, znana medialnie osoba transseksualna ze stowarzyszenia „Miłość nie wyklucza”.

Uchwała wprowadziła bardzo dużo chaosu. (…) Początkowo była przyjęta bardzo entuzjastycznie przez społeczność jako krok w dobrą stronę, (…) ale bardzo gwałtownie pojawiły się obawy związane z statusem Sądu Najwyższego

— wskazuje.

Dodaje, iż osoby transpłciowe często zwracają się do stowarzyszenia z pytaniami, czy powinny wycofać wniosek złożony metodą procesową. Jak mówi, prawnicy rekomendują osobom, które przed uchwałą Izby Cywilnej SN złożyły pozwy w celu uzgodnienia płci, kontynuowanie tego procesu starą metodą.

Transeksualisci chcą ustawy

Pawłowska-Plesińska zwróciła uwagę, iż potrzebna jest ustawa, która w jasny sposób regulowałaby proces uzgodnienia płci metrykalnej.

Ta ustawa przeniosłaby uzgodnienie płci na poziom administracyjny, co pozwoliłoby uniknąć kosztów sądowych, skrócić czas trwania tego procesu i przede wszystkim uniezależnić go od orzecznictwa

— zaznaczyła.

RPO również postuluje ustanowienie odpowiednich uregulowań ustawowych, kompleksowo określających procedurę uzgodnienia płci, respektujących prawa i wolności osób transpłciowych oraz uwzględniających aktualny standard ochrony ze względu na tożsamość płciową.

Jasne stanowisko Kościoła

Stanowisko ws. tranzycji płci opublikował także w listopadzie 2024 r. Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Autorzy uznali za szkodliwe upraszczanie procedur diagnostycznych pomocy dla osób transpłciowych, a także pomijanie w rozpoznaniu tranzycji metod psychospołecznych i preferowanie wyłącznie farmakoterapii oraz metod chirurgicznych.

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych przypomniał, iż „duchowni i świeccy powinni towarzyszyć wszystkim cierpiącym i potrzebującym w ich wysiłkach budowania własnej tożsamości oraz nieść ulgę w doświadczanych trudach i pomoc w chwilach samotności”.

Stawla wyborów

Przypominamy, iż od postulatów osób transpłciowych desperacko próbował odcinać się kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, który znany był ze swojego poparcia dla postulatów środowisk LGBT, ale teraz z powodu chęci pozyskania głosów osób o poglądach konserwatywnych, próbuje unikać tego tematu. Niedawno na antenie Polsat News przekonywał, iż są „tylko dwie płcie”.

W ostatnich dniach jednak rzeczniczka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda jasno zapowiedziała na kanale „LGBT TV”, iż Rafał Trzaskowski podpisze „wszystkie ustawy dotyczące równości osób LGBT”.

CZYTAJ TAKŻE:

„Powrót tęczowego Rafała”. Rzeczniczka KO wygadała, iż Trzaskowski jako prezydent podpisze ustawy „równościowe”

Czy on ma w ogóle jakieś granice? Kolejna polityczna wolta. Trzaskowski: „Według polskiego prawa mamy dwie płci biologiczne”

as/PAP/PolsatNews/X

Read Entire Article