W najbliższą sobotę 6 maja w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia wystąpi Rodzinna Orkiestra Pospieszalskich. Repertuar złożony będzie z muzycznych aranżacji utworów wybitnych polskich poetów.
„Z poezji Norwida, Baczyńskiego, Leśmiana, Stachury, Szelburg-Zarembiny, Iłłakowiczówny, Marka Grechuty, twórców ludowych, a także współczesnych autorów, wybraliśmy kilka tekstów, zawierających bardzo polską nutę̨” – zapowiadają artyści.
„Inspirowani poezją, sięgamy do idiomu narodowej muzyki: romantycznej – (Chopin), źródłowej i współczesnej, nadając kompozycjom formy – od klasycznych orkiestracji, do jazzowych i rockowych brzmień́” – dodają Pospieszalscy.
„Bogaty skład rodzinnej orkiestry – w tym kilku multiinstrumentalistów, umożliwia nam monumentalne tutti i kameralne, bardzo osobiste wykonania. W polskiej tradycji określenie – do tańca i do różańca jest szczególnym komplementem. Jesteśmy przekonani, że w programie Pospieszalscy Wierszem, to jest słyszalne” – obiecują muzycy.
Walorem orkiestry jest sposób bycia na scenie. Rodzinne, bliskie relacje, więź i porozumienie artystów, przekłada się na niezwykłą atmosferę̨ i energię koncertu. Gwarantuje nieprzewidywalność́ i unikatowość́ każdego występu.
Program koncertu, choć nie odnosi się wprost do tematyki walki o niepodległość i nie zawiera (ostatnio nieco nadużywanych) pieśni stricte patriotycznych, afirmując narodową poezję, jest autorskim sposobem upamiętnienia Narodowego Święta.
„Włączając do programu dwie kołysanki (Idzie niebo ciemną nocą – Szelburg Zarembiny i ludową kołysankę anonimowego autora Oj lulaj lulaj) ukazujemy źródła ojczystego języka i miejsce kształtowania się narodowej tożsamości. Bowiem w śpiewie matki i w rodzinnym domu, jest pierwsze spotkanie z językiem, muzyką i poezją. Zestawiając obok siebie Chopina i muzykę ludową, wskazujemy źródła inspiracji największego, polskiego kompozytora” – wprowadzają w atmosferę koncertu jego wykonawcy.
Koncert rodzinnego zespołu jest też okazją, by ukazać, że wielopokoleniowa, liczna rodzina, połączona wiarą i szacunkiem do narodowej kultury, jest najlepszym miejscem gdzie trwa przekaz ojczystego dziedzictwa.
RODZINA POSPIESZALSKICH
To jedyna taka orkiestra, stworzona przez dwa pokolenia artystów o tym samym nazwisku (łącznie 14 osób*). Kiedy bracia Jan, Karol, Marcin, Mateusz na początku lat 90. nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzykantów obecnego składu, nie było jeszcze na świecie. Dziś trudno sobie wyobrazić polską scenę muzyczną bez Pospieszalskich. Wykształceni na polskich i europejskich muzycznych uczelniach, grają w czołowych składach, od popu, po jazz, od hip-hopu, do muzyki źródeł.
Barbara – skrzypce, śpiew; Barbara i Ewa – fortepian, śpiew; Lidia – śpiew, bębenek; Natalia – flet, śpiew; Paulina (Pola) – flet, śpiew; Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew; Jan – gitara, gitara basowa, śpiew; Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew; Łukasz – fortepian, klawisze, śpiew; Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, śpiew; Mateusz – saksofony, flet, klarnet basowy, śpiew; Mikołaj – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, śpiew; Nikodem – perkusja, śpiew; Szczepan – trąbka, śpiew.
Źródła: Orkiestra Rodziny Pospieszalskich, PCh24.pl