Is the strategy taking revenge on Braun? PKW rejected his party's financial statements

wprawo.pl 1 year ago

Państwowa Komisja Wyborcza ponownie odrzuciła sprawozdanie finansowe partii posła Grzegorza Brauna, Konfederacja Korony Polskiej. Konsekwencje odrzucenia mogą być dla partii bardzo poważne, powodują bowiem utratę subwencji.

Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, iż wykazane w sprawozdaniu oraz w części przedłożonych dokumentów dane nie odpowiadają stanowi faktycznemu oraz iż do sprawozdania nie zostały załączone wszystkie dokumenty wymagane we wskazanym wyżej rozporządzeniu – to fragment uzasadnienia do uchwały, którą w poniedziałek przyjęła PKW. Odrzuciła w niej sprawozdanie finansowe KKP za 2021 rok. Do podobnej sytuacji doszło w roku 2020. Wtedy także PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe KKP współtworzącej partię Konfederacja. Jednym z kluczowych ustaleń było to, iż w 2020 roku KKP miała aż 43 konta w banku, jednak pokazała kontrolerom historię operacji tylko czterech z nich. – W przypadku pozostałych trzydziestu dziewięciu, [przesłała – przyp. red.] jedynie potwierdzenie ich sald na koniec 2020 r., co nie pozwalało jednoznacznie stwierdzić, iż w trakcie okresu sprawozdawczego na rachunkach tych nie były dokonywane żadne operacje finansowe (Partia nie przedstawiła takiego potwierdzenia z banku prowadzącego jej rachunki) – wynikało z uzasadnienia do tamtej uchwały.

PKW zarzuca także, iż KKP miała zapomnieć wykazać przyjęcia wartości niepieniężnych, np. użyczenia lokalu. Ponadto PKW miała mieć problem z ustaleniem szczegółów dotyczących wpłat na konta bankowe.

W roku 2022 w związku z casusem partii Nowoczesna, której PKW w 2018 roku także odrzuciła sprawozdanie finansowe, głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich.
Rzecznik Praw Obywatelskich podziela wątpliwości co do niekonstytucyjności przepisów dotyczących kontroli sprawozdania w powiązaniu z automatyzmem sankcji jego odrzucenia w przypadku stwierdzenie jakiegokolwiek uchybienia – szczególnie dotkliwego w skutkach dla partii, które mają prawo do otrzymywania subwencji z budżetu. Rzecznik podkreśla, iż przepisy wprowadzono, by przeciwdziałać sytuacjom korupcjogennym oraz nieprawidłowościom finansowym w funkcjonowaniu partii politycznych. Wyraźna była przy tym intencja ustawodawcy do ograniczenia ryzyka korupcji politycznej w funkcjonowaniu systemu partii politycznych, w tym m.in. bezprawnego uzyskiwania korzyści przez partie z nielegalnych źródeł. Całkowita jednak utrata prawa do subwencji powinna być rozwiązaniem najsurowszym i ostatecznym, możliwym do zastosowania jedynie, gdy analizowane naruszenie miało wybitnie szeroką skalę lub szczególnie naganny charakter i stanowiło poważne zagrożenie dla systemu partyjnego czytamy na stronie RPO.

Mając na uwadze fakt, iż poseł Grzegorz Braun nie jest ulubieńcem i przyjacielem systemu, rodzi się pytanie, czy odrzucanie sprawozdań finansowych KKP nie jest próbą odcięcia partii od subwencji, co wiązałoby się z potężnym uderzeniem w skuteczne funkcjonowanie partii.

Źródło informacji: bip.brpo.gov.pl, rp.pl, PAP

Przeczytaj także:

Skandaliczne zachowanie wicemarszałek Gosiewskiej. Wyłączyła mikrofon posłowi Braunowi i nazwała go „ruską onucą” [WIDEO]

Read Entire Article