Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 02.05. 2025
Polska. Doradca prezydenta Andrzeja Dudy I były poseł PiS-u oraz Kukiz’15 Łukasz Rzepecki pojawił się i przemawiał na wiecu kandydata na prezydenta Polski Sławomira Mentzena w Zgierzu. Komentatorzy zauważają zbliżenie części środowiska pałacu prezydenckiego z Konfederacją.
Polska. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów i nawoływania do nienawiści podczas debaty kandydatów na prezydenta. Jak poinformowano chodzi o słowa wypowiedziane przez kandydata na prezydenta Polski Grzegorza Brauna. Kandydatka „Lewicy” na prezydenta Magdalena Biejat informowała złoży doniesienie do prokuratury na Grzegorza Brauna za szerzenie mowy nienawiści. Jak dodała, za swoje słowa „Braun powinien wylądować w więzieniu”.
Polska. Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu poszukują 18-letniego obywatela Ukrainy Sai Roman, który dopuścił się czynów lubieżnych na młodej dziewczynie. Informację podała Wirtualna Polska.
Polska. Morderca z Ukrainy został wydalony z Polski po 25 latach w więzieniu. 59-latek został odprowadzony do granicy państwa polskiego przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Polska. Na Górze św. Anny i w Głogówku w uczczono pamięć uczestników III powstania śląskiego, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Dzięki poświęceniu powstańców, Polska otrzymała przemysłową część Górnego Śląska. W 104 rocznicę wybuchu tego powstania pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny i Pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach, kwiaty złożyli przedstawiciele Klubu Myśli Polskiej i Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej z Katowic.
Polska. W wypadku samochodowym pod Otwockiem, zginał norweski milioner i współwłaściciel firmy Nova Sea Hakon Vigner Lindal Olaisen. Informację tę potwierdził dyrektor ds. komunikacji i polityki gospodarczej Nova Sea, Daniel Bjarmann Simonsen. Miał 42 lata.
Stany Zjednoczone. Chaotyczne i mało czytelne oświadczenie Stanów Zjednoczonych. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Tammy Bruce powiedziała: „Obie strony muszą dojść do porozumienia samodzielnie”. Słowa te zostały zrozumiane przez agencje prasowe jako ogłoszenie końca mediacji między Rosją i Ukrainą ze strony USA. Rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhij Tychyj napisał: „Oświadczenie USA o wycofaniu się z mediacji między Ukrainą a Rosją to powtórzenie wcześniejszego stanowiska”. Sama rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce zaprzeczyła doniesieniom mediów, by ogłosiła odejście USA od mediacji w negocjacjach z Rosją i Ukrainą.
Stany Zjednoczone. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, którego celem jest odcięcie finansowania publicznego radia i telewizji (NPR i PBS). Biały Dom oświadczył, iż NPR i PBS „otrzymują od podatników miliony (dolarów) na rozpowszechnianie radykalnej propagandy »woke« pod płaszczykiem informacji”.
Stany Zjednoczone. Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ogłosił w piątek, iż wycofało Rumunię z programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP).
Stany Zjednoczone. Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie „bonusu” dla rodziców w postaci 5 000 dolarów. Prezydent USA stwierdził, iż „brzmi to dla niego jak dobry pomysł”. W wizji rządu miałoby to podnieść dzietność wśród Amerykanów.
Rosja. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, iż oddziały ukraińskie w obwodzie kurskim zostały rozbite. Rosja twierdzi, iż przejęła kontrolę nad miejscowością Gornal, ostatnią kontrolowaną przez Ukrainę w tym regionie. Rosja kontynuuje tworzenie, jak to nazywa, „strefy bezpieczeństwa” na pograniczu obwodu kurskiego i sumskiego.
Rosja. Korea Północna (KRLD) przyznała, iż wysłała swoich żołnierzy do wsparcia Rosji. Właśnie ci żołnierze mają pomóc w tworzeniu tzw. „strefy bezpieczeństwa”.
Ukraina. „Kyiv Post” informuje o gwałtownym zwiększeniu ruchu w hubie NATO w Polsce. Dostawy rzędu 130 ton prowadzone są z wykorzystaniem jumbo jetów zakontraktowanych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF).
Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski, objął nowymi sankcjami swojego byłego współpracownika Ołeksija Arestowycza. Arestowycz został zdymisjonowany ze swojej funkcji, kiedy zaczął krytykować nieskuteczność ukraińskiej armii.
Ukraina. Lider Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Bohdan Czerwak w mediach społecznościowych odniósł się do ostatniej akcji kandydata na prezydenta Polski Grzegorza Brauna, który ściągnął ukraińską flagę z urzędu miasta. Napisał, iż polski polityk „za ten czyn będzie musiał odpowiedzieć przed Ukraińcami”.
Białoruś. Białoruski parlament przegłosował amnestię dla 7630 więźniów z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Prawo wejdzie w życie po podpisaniu dokumentów przez prezydenta Białorusi. Amnestia będzie dotyczyć osób, które całkowicie zrekompensowały zadane szkody i dobrze zachowywały się za kratami. Przewidziane jest równiż złagodzenie wyroków o rok dla wielodzietnych matek, osób, które nieumyślnie spowodowały śmierć lub kalectwo i jedynych opiekunów dzieci.
Białoruś. Białoruski gest dobrej woli w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Amerykański obywatel Jurij Zenkowicz, skazany za próbę zamachu stanu na Białorusi, został uwolniony na prośbę Waszyngtonu. O fakcie poinformowała dziennikarzy rzeczniczka prezydenta Aleksandra Łukaszenki
Natalia Ejsmont.
Niemcy. Rosnąca w siłę Alternatywa dla Niemiec (AfD) została zaklasyfikowana jako organizacja ekstremistyczna, która zagraża demokracji. Taką decyzję podjął niemiecki kontrwywiad czyli Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV). Kontrwywiad niemiecki podjął decyzję na podstawie wewnętrznej ekspertyzy liczącej ok. 1100 stron. Ekspertyza pozostanie utajniona, i nie będzie możliwości zapoznania się z jej treścią.
Sekretarz Stanu USA Marco Rubio wezwał Niemcy do odwołania decyzji o zaklasyfikowaniu Alternatywy dla Niemiec (AfD) jako organizacji ekstremistycznej, nazywając tę decyzję „tyranią w przebraniu”. Ocenił, iż prawdziwym ekstremizmem jest polityka imigracyjna Niemiec, której AfD się sprzeciwia.
Red. Łukasz Warzecha napisał na portalu X: „BfV ogłosił, iż AfD – partia o największym w tej chwili poparciu – to „organizacja ekstremistyczna” opierając się na ekspertyzie, której nikt nie będzie mógł przeczytać i zrecenzować ani się do niej odnieść. Na podstawie tej decyzji członków AfD będzie można inwigilować i prowadzić przeciwko nim liczne działania operacyjne albo odmawiać im praw obywatelskich, jak to się niedawno stało w jednym z państw związkowych, gdzie przestrzegającym prawa obywatelom odebrano pozwolenia na broń tylko dlatego, iż należeli do AfD. Tajna służba na podstawie tajnego raportu uderza w najpopularniejszą partię w kraju. Jak to nazwać, jeżeli nie wstępem do autorytaryzmu?”.
Wielka Brytania. Zaledwie sześcioma głosami kandydatka partii Reform UK Nigela Farage’a wygrała w wyborach uzupełniających do Izby Gmin w okręgu Runcorn & Helsby. Nowy posłem została uniosceptyczna Sara Pochin.
Malta. Statek transportujący pomoc humanitarną dla Strefy Gazy został zaatakowany dronami u wybrzeży Malty. Statek został ostrzelany. Na pokładzie było 16 osób, w tym 12 członków załogi. Nikt nie ucierpiał. Organizacja Freedom Flotilla Coalition poinformowała, iż chciała dostarczyć pomoc humanitarną mieszkańcom Strefy Gazy i – jak podkreślono – „rzucić wyzwanie nielegalnemu oblężeniu i blokadzie” regionu prowadzonej przez Izrael.
Holandia. Zbliża się Szczyt Państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, z którym wiele nadzieje wiąże Europa. Ambasador USA przy NATO Matthew Whitaker zagroził jednak nieobecnością prezydenta USA Donalda Trumpa na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Hadze, o ile państwa członkowskie „nie wykonają ruchu” w kwestiach finansowych.
Hiszpania. Kataloński działacz lewicowy Albert Santin twierdzi, ze demokracja w Hiszpanii jest już przeszłością. Albert Santin powiedział: „Wiele osób uważa, iż Hiszpania jest krajem, w którym panuje wolność i demokracja, ale to nieprawda. Od wielu lat mamy sfałszowane wybory, wielu kandydatów, którym pomagają niektórzy biznesmeni, wielkie korporacje, rozdają pieniądze, rozdają ludziom koperty i to na nich ludzie głosują. To prawda”.
Izrael. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC) ostrzegł, iż system pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy znajduje się na skraju całkowitego załamania z powodu trwającej izraelskiej blokady. Izrael od dwóch miesięcy nie wpuszcza na palestyńskie terytorium żywności, leków i paliwa. Palestyńczykom znów grozi głód, a placówkom medycznym brakuje materiałów i leków. Większość organizacji pomocowych musiała ograniczyć lub zawiesić działalność. O zniesienie izraelskiej blokady i wpuszczenie pomocy apelowały m.in. Kościół katolicki, Kościół prawosławny, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Francja, Niemcy i Wielka Brytania.
Izrael. W Izraelu trwa walka z pożarami lasów, które wybuchły w środę rano na zachód od Jerozolimy. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjają upały, suche powietrze i wiatr. Straż pożarna poinformowała, iż „pomoc dostarczą samoloty z Włoch i Chorwacji, a także helikopter z Cypru”. Szef MSZ Izraela Gideon Saar powiedział: „W ciągu ostatnich kilku godzin przeprowadziłem serię rozmów telefonicznych z moimi odpowiednikami z Argentyny, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Czech, Szwecji, Chorwacji, Grecji, Cypru, Azerbejdżanu i Macedonii Północnej, aby poprosić o pomoc powietrzną w walce z pożarami lasów w pobliżu Jerozolimy”.
Turkmenistan. Białoruska Uniwersalna Giełda Towarowa jest gotowa stać się oknem handlowym dla turkmeńskich kręgów biznesowych planujących dostarczać produkty własnej produkcji lub dokonywać zakupów na Białorusi. Informacje w białoruskich mediach potwierdził wiceprezes zarządu BUGT Jarosław Kowalczuk. Białoruscy biznesmeni przebywali na rozmowach w Aszchabadzie.
Syria. Izraelskie lotnictwo zaatakowało w piątek nad ranem cele znajdujące się w pobliżu pałacu prezydenckiego w stolicy Syrii Damaszku – informuje agencja AP. Pretekstem do ataku jest ochrona mniejszości religijnych w Syrii. Wcześniej Izrael ostrzegał władze Syrii, by te nie kontynuowały ofensywy w kierunku wiosek zamieszkanych przez Druzów – wyznawców synkretycznej religii wywodzącej się z islamu, w której można jednak znaleźć wpływy gnostycyzmu, chrześcijaństwa i lokalnych wierzeń. W Syrii mieszka ok. 700 tys. Druzów.
Nowa Zelandia. Nowozelandzka firma Syos Aerospace podpisała z rządem Wielkiej Brytanii kontrakt o wartości 40 mln dolarów na dostawę bezzałogowców dla Sił Zbrojnych Ukrainy.
Meksyk. Legenda meksykańskiej policji Ivan Morales został zabity. Morales był uznawany za bezkompromisowego stróża prawa. Był emerytowanym fukkcjonariuszem oddziału zwalczającego potężny kartel narkotykowy CJNG (Cartel Jalisco New Generation). Meksykańskie media twierdzą, iż Ivan Morales zginął prawdopodobnie z rąk członków CJNG. Przypominają, iż niedawno zeznawał on jako świadek w USA w procesie syna lidera tego kartelu Nemesia Oseguery, pseudonim „El Mencho”.
Argentyna. Około 220 km na południe od miasta Ushuaia w Argentynie doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,4. W związku z tym amerykańskie służby ostrzegły, iż wybrzeże Chile jest narażone na niebezpieczne fale tsunami. Mieszkańcy strefy przybrzeżnej w regionie Magallanes oraz Terytorium Antarktycznego zostali wezwani do prewencyjnej ewakuacji.
łj, dj, mg