– Rozpoczynamy prace nad przygotowaniem miejsc schronienia i schronów – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz. Jak dodał, jednym z pierwszych realizowanych zadań będzie odbudowa schronów pod tzw. szkołami tysiąclecia. – W budżecie są na to specjalne środki – zaznaczył wiceminister.
– Rozpoczynamy proces odbudowy i renowacji miejsc schronienia i schronów. Na początek należy przywrócić funkcjonalność tym budynkom, które miały miejsca takie miejsca – powiedział na I Kongresie Obrony Cywilnej w Warszawie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz.
Jak dodał, jednym z pierwszych realizowanych zadań będzie odbudowa schronów pod tzw. szkołami tysiąclecia. – W budżecie są na to przygotowane specjalne środki – zaznaczył wiceminister.
– Najnowsze regulacje mówią, iż gdzie są obiekty przeznaczone dla schronienia ludności, to administrator będzie musiał je zgłosić – przypomniał Leśniakiewicz.
– Straż pożarna zrobiła już raz taką lustrację, ale stan tych miejsc był bardzo zróżnicowany. Chodzi o schrony i miejsca schronienia na terenach starszych osiedli, w fabrykach itp. My chcemy ponownie je zbadać i ocenić czy nadają się do remontów – powiedział wiceszef MSWiA. Jak zaznaczył, samorząd może finansować choćby do 100 proc. kosztów naprawy.
Ustawa o ochronie cywilnej. Rusza budowa i remont schronów
Wiceminister zaznaczył, iż od 2026 roku obiekty, które będą miały w planach budowy części podziemne – garaże, piwnice itp. – będą musiały spełnić warunki tzw. miejsc doraźnego schronienia.
– Wydamy przepis, który ma wyszczególnić, jakie trzeba spełniać warunki. Prezentujemy podejście systemowe do zabezpieczenia ochrony ludności cywilnej – powiedział wiceszef MSWiA.
ZOBACZ: Schrony w Polsce. Komendant Główny PSP: 47 mln ludzi może się schronić
– Mamy także porozumienie ws. zakupu systemu do szybkiej budowy obiektów infrastrukturalnych, czy to miejsc doraźnego schronienia, czy ukryć. Da nam to nowe możliwości związane z szybszym zainwestowaniem w te obszary – powiedział.
– W ramach środków przeznaczonych na Program Ochrony Ludności przeznaczymy pieniądze na tę nową technologię – dodał. Wiceszef MSWiA zaznaczył, iż na początek będą to miejscowości tzw. podwyższonego ryzyka oraz w ramach „Tarczy Wschód”.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?
Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!