Europoseł Grzegorz Braun został wezwany na środę do prokuratury w Warszawie. Po zakończeniu przesłuchania polityk zapowiedział konferencję prasową. – Jutro o godzinie 11 zostałem wezwany do prokuratury. Jaki jest cel, nie wiem, ale domyślam się, iż chodzi o zarzuty chanukowe, które już raz były mi przedstawione – powiedział Braun portalowi „Najwyższy Czas”.
Dlaczego Braun stawi się przed prokuraturą?
Jak podaje Nczas.info, prokuratura może chcieć, by polityk odpowiedział nie tylko za incydent w Sejmie z grudnia 2023 roku, ale także za wejście do Narodowego Instytutu Kardiologii w czasie pandemii COVID-19. Wówczas Braun oskarżył byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o prowadzenie segregacji sanitarnej pacjentów. W kwietniu 2024 roku usłyszał już zarzut naruszenia nietykalności cielesnej Szumowskiego.
W sprawie tzw. „zarzutów chanukowych” Braun może usłyszeć oskarżenia o:
- naruszenie nietykalności cielesnej (dotyczące kobiety, która weszła mu w drogę podczas gaszenia świec),
- obrazę uczuć religijnych,
- zakłócenie ceremonii religijnej.
Głośne zgaszenie chanuki w Sejmie
W grudniu 2023 roku Braun, używając gaśnicy, zgasił świece chanukowe w Sejmie. Nagranie z tego zdarzenia gwałtownie rozeszło się w sieci, wywołując burzę wśród polityków i mediów. Poseł KO Grzegorz Napieralski domagał się choćby wprowadzenia cenzury na prywatnych profilach społecznościowych Brauna.
Z kolei poseł Marek Jakubiak skrytykował organizowanie uroczystości religijnych w parlamencie: – „Ostentacyjne wprowadzanie świadectw Chanuki, innych wyznań do polskiego parlamentu, jest przegięciem. Sejm nie powinien być od takich rzeczy” – stwierdził.
Zgodnie z art. 196 Kodeksu karnego, odpowiedzialność karna za znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych może być ponoszona wyłącznie w przypadku, gdy czyn ten dotyczy kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej w Polsce.
W wyroku z dnia 5 marca 2015 r. (sygn. akt III K 274/14), Sąd Najwyższy podkreślił, iż przestępstwo z art. 196 k.k. można popełnić jedynie z winy umyślnej, a znieważenie musi mieć charakter publiczny i dotyczyć przedmiotu czci religijnej lub miejsca kultu religijnego.
Sekta Chabad-Lubawicz, która nie posiada w Polsce uregulowanego statusu prawnego jako związek wyznaniowy, nie spełnia przesłanek wymaganych do objęcia ochroną przewidzianą w art. 196 k.k.
W konsekwencji, działania posła Grzegorza Brauna polegające na zgaszeniu świec chanukowych w Sejmie nie mogą być kwalifikowane jako przestępstwo znieważenia przedmiotu czci religijnej w rozumieniu art. 196 k.k., ze względu na brak formalnego statusu prawnego sekty Chabad-Lubawicz w Polsce.
Co dalej z sprawą Brauna?
Immunitet europosła został uchylony, co umożliwia prokuraturze wznowienie postępowania. Po wizycie w prokuraturze Braun zapowiedział briefing prasowy około godziny 12:00.
Czy polityk zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? niedługo się przekonamy.
More here:
Grzegorz Braun wezwany do prokuratury. Czy usłyszy lewe zarzuty chanukowe?