Grypa w województwie śląskim: nowy wyzwanie dla służby zdrowia

dailyblitz.de 3 hours ago
Zdjęcie: grypa-w-wojewodztwie-slaskim:-nowy-wyzwanie-dla-sluzby-zdrowia


Województwo śląskie od listopada 2024 roku walczy z gwałtownym wzrostem liczby przypadków grypy. Dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pokazują, iż liczba zachorowań rosła w zastraszającym tempie – z 390 przypadków w listopadzie do ponad 10 tysięcy w pierwszej połowie stycznia 2025 roku. Szczególnie niepokojąca jest liczba hospitalizacji – tylko w pierwszych dwóch tygodniach stycznia wyniosła ona 387 osób.

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną, niektóre placówki zaczęły wprowadzać ograniczenia odwiedzin. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu podkreśla, iż codziennie zgłasza się tam kilkunastu pacjentów z objawami grypy. Jak zauważa lekarz Marcin Markiel, dominują infekcje wirusem grypy typu A i B, a niektóre przypadki wymagają przeniesienia pacjentów na Oddział Chorób Płuc. Dyrektor szpitala, Mariusz Kokosza, apeluje o ostrożność. „Pacjent ma prawo do odwiedzin i nie możemy mu ich zakazać. Niemniej prosimy o zdrowy rozsądek i troskę o bliskich pozostających w szpitalu” – podkreśla.

Podobne restrykcje wprowadzono m.in. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, gdzie odwiedziny ograniczono do jednej osoby na maksymalnie 15 minut. Placówka zaleca także unikanie wizyt przez dzieci oraz osoby z objawami infekcji. w tej chwili liczba przypadków grypy przewyższa zachorowania na COVID-19 ponad 20-krotnie. W pierwszej połowie stycznia w województwie śląskim odnotowano 10,1 tys. zakażeń grypą, podczas gdy liczba infekcji koronawirusem wyniosła 484 przypadki. Spośród chorych na COVID-19 jedynie 39 osób wymagało hospitalizacji, co pokazuje, iż tegoroczny sezon infekcyjny to przede wszystkim problem grypy.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka uspokaja, iż obecna sytuacja jest typowa dla zimowego okresu i nie planuje zamykania oddziałów. Jednak w związku z ogniskami infekcji grypopodobnych na Oddziale Gastroenterologii i Oddziale Neurochirurgii wprowadzono ograniczenia – odwiedzać pacjentów może tylko jedna osoba. „Sytuacja jest dynamiczna i jeżeli pojawią się nowe ogniska zakażeń, możliwe są kolejne zmiany w zasadach odwiedzin” – podkreśla Joanna Chłądzyńska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

Szpitale apelują o przestrzeganie podstawowych zasad higieny, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Należy:

* często myć ręce wodą z mydłem,
* używać środków dezynfekujących,
* unikać dotykania twarzy,
* zachować bezpieczną odległość od osób chorych,
* szczególnie zadbać o dzieci i osoby starsze, które są bardziej narażone na choroby.

W województwie śląskim jest kilkanaście punktów, w których można się zaszczepić przeciwko grypie. Warto skorzystać z tej możliwości, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem. Dodatkowo, służba zdrowia apeluje o systematyczne monitorowanie stanu zdrowia i w przypadku wystąpienia objawów grypy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zgodnie z wynikami badań, grypa jest jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji w Polsce. W 2022 roku, grypa była przyczyną ponad 100 tysięcy hospitalizacji, z czego około 10% przypadków wymagało leków respiracyjnych. Warto zatem zastanowić się nad szczepieniem, które jest skutecznym sposobem zapobiegania grypie.

Read more:
Grypa w województwie śląskim: nowy wyzwanie dla służby zdrowia

Read Entire Article