Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, katolików z tzw. „pokolenia Z” jest w tym kraju już dwa razy więcej niż anglikanów. Odsetek osób uczęszczających na nabożeństwa do kościoła katolickiego w wieku 18–24 lat wzrósł z 4% w 2018 r. do 16% obecnie.
Wielka Brytania doczekała ostatecznej klęski XVI-wiecznej schizmy króla Henryka VIII. Według najnowszego badania, przeprowadzonego przez The Quiet Revival oraz YouGov, liczba młodych katolików przewyższa liczbę anglikanów w stosunku 2 do 1. – Są to uderzające fakty, które obalają powszechnie panującą opinię, iż Kościół katolicki w Anglii i Walii znajduje się w kryzysie – ujawniła współautorka badania, dr Rhiannon McAleer.
– Podczas gdy niektóre tradycyjne wyznania borykają się z poważnymi wyzwaniami, zaobserwowaliśmy znaczący wzrost wśród dwóch grup – katolicyzmie rzymskim i pentekostalizmie. w tej chwili na katolickie msze uczęszcza ponad dwa miliony osób więcej niż sześć lat temu – kontynuowała.
Pokolenie Z, często nazywane Gen Z, to osoby urodzone w latach 1997-2012. Pokolenie to znane jest z wielu rzeczy, w tym z uzależnienia od mediów społecznościowych. Jednak pokolenie to znane jest również ze swojego niezwykłego powrotu do religii, szczególnie tradycyjnego katolicyzmu, związanego z Bractwem Św. Piusa X.
Według raportu Bible Society, frekwencja w brytyjskim kościele katolickim wzrosła o 50% w ciągu ostatnich sześciu lat. w tej chwili już 16% osób w wieku 18-24 lat deklaruje, iż uczęszcza na mszę przynajmniej raz w miesiącu, przy czym odsetek młodych mężczyzn wzrósł z 4% w 2018 roku do 21%, a młodych kobiet z 3 do 12%. Jest to druga co do wielkości grupa demograficzna uczęszczająca do kościoła, w porównaniu do 19% osób powyżej 65 roku życia.
Ogólnie, spośród osób uczęszczających na chrześcijańskie nabożeństwa w Wielkiej Brytanii, 41% deklaruje, iż jest katolikami, 20% to anglikanie, a 18% to zielonoświątkowcy.
McAleer wyjaśniła, iż jej zdaniem wielu młodych dorosłych chodzi do kościoła, aby znaleźć sens życia. – W obliczu problemów ze zdrowiem psychicznym, samotnością i utratą sensu życia, zwłaszcza wśród młodych ludzi, kościół wydaje się oferować odpowiedź. Odkryliśmy, iż osoby uczęszczające do kościoła częściej niż osoby nieuczęszczające do kościoła zgłaszają większą satysfakcję z życia i większe poczucie więzi ze swoją społecznością niż osoby nieuczęszczające do kościoła. Rzadziej też zgłaszają odczuwanie lęku lub depresji, zwłaszcza młode kobiety – wyjaśniła.
Wzrost liczby katolików wśród „pokolenia Z” można również przypisać zwiększeniu liczby katolickich influencerów i celebrytów w mediach społecznościowych. Kilka sławnych osób, m.in. Russell Brand i Rob Schneider, ujawniło niedawno swoje nawrócenie na katolicyzm, przekonując, iż dzięki temu odzyskali sens życia. Podobnie oczyniły znane podcasterki Candace Owens, Eva Vlaardingerbroek i Tammy Peterson, które przyjęły pełnię chrześcijaństwa, wstępując do Kościoła katolickiego.
Polecamy również: Zatrzymano ukraiński autokar. W środku setki podrobionych dokumentów